Kanada’da Lise

Hemen ücretsiz teklif isteyin

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kanada’da Lise

Kanada'da lise eğitimi dünya genelinde en çok tercih edilen lise programı olmaya devam ediyor. Alternatif Yurtdışı Eğitim, 2001 yılından beri Kanada liselerine öğrenci yerleştirmektedir ve Kanada liselerinin pek çoğunun resmi temsilcisidir. Kanada'da lise eğitimi konusunda Türkiye’nin en deneyimli ve bilgili danışmanlarından bilgi almak ve hedefleriniz ve bütçenize en uygun Kanada lise program tekliflerini almak için  bilgi formumuzu doldurun, size hemen dönüş yapalım.
Bilgi istek formu

Kanadalı öğrencilerin % 95’i ilköğretim ve lise için Kanada devlet okullarını tercih etmektedir

Eğitime harcanan bütçenin çok yüksek olduğunu ve standartların çok iyi olduğunu göz önünde bulundurursak Türk öğrenciler için de Kanada devlet liselerini tercih etmek uygun bir seçenek olacaktır. Kanada’da öğretmenlik yapabilmek için aynı doktorluk gibi üniversite eğitiminin ardından alınan ekstra bir uzmanlık eğitimi gerekir. 2 veya 3 yıl süren bu uzmanlık eğitimine kabul oldukça zordur. Çocukların ve gençlerin yetiştirilmesinde çok büyük rol oynayan öğretmenlik mesleğinin en ciddiye alındığı ülkelerden biri olan Kanada’da eğitim de oldukça standarttır. Her şehirde ‘district’ olarak adlandırılan bölge okulları bulunur. Her district nüfusun ve bölgenin büyüklüğüne göre 4-10 arası okula sahiptir. Öğrenciler aynı müfredat ve kitaplarla eğitim alır ve aynı sorularla imtihan olurlar. Devlet liselerinde öğrencilerin zorunlu almaları gereken matematik, bilim, edebiyat gibi derslerin yanında ilgi alanlarına yönelik seçmeli dersler de sunulur. Bilgisayar, tasarım, yemek pişirme, moda tasarım gibi pek çok özel ilgi dersi aynı zamanda öğrencilerin yeteneklerini keşfetmelerine de imkan verir. Devlet liselerinin pek çoğu belirli bir kontenjan dahilinde yabancı öğrenci kabul etmektedir. Konaklama olarak homestay (aile yanı) konaklama seçeneği sunulur. Bu okulların yıllık ücretleri ortalama 9.000-17.000 CAD arasında değişmektedir. Ayrıca aylık 800-1400 CAD arası konaklama ücreti de hesaplamak gerekir. Okulların bir kısmı sadece İngilizce seviyesi çok iyi olan öğrencileri kabul edebilirken bir kısmı İngilizce seviyesi başlangıç olan öğrencileri bile alıp hazırlık eğitimi sunmaktadır. Kanada’da lise eğitimi için yabancı öğrencilerin de en çok tercih ettiği lise türü devlet liseleridir. Devlet Liselerinin yanı sıra çok kaliteli ve küçük sınıflarda eğitim veren özel okullar da mevcuttur. Kanada’nın en iyi üniversitelerine öğrenci sokmayı hedefleyen bu okullara Kanadalı ve yabancı öğrenciler rağbet etmektedir. Bunların okul ve konaklama ücretleri yaklaşık 35.000 – 75.000 CAD arasında değişir.

Kanada’da Lise eğitimini başarı ile bitiren bir öğrenci Kanada devlet üniversitelerine çok rahat girebilme şansına sahip olur.

Kanada Devlet okullarında Lise ve İlköğretim eğitimi

Kanada devlet eğitim sistemi ana sınıfından 12. sınıf sonuna kadar olan donemi kapsar. Kanada’daki devlet okullarının tamamı bulundukları eyalet tarafından lisanslandırılmıştır ve sadece devlet onaylı sertifikalara sahip öğretmenleri çalıştırırlar. Öğretmen maaşları devlet tarafından ödenir. Eğitim kalitesi standart ve eğitim sistemi benzer olsa da her eyaletin kendi belirlediği bazı fark ve özellikleri mevcuttur.

Kanadalı öğrencilerin % 95’i devlet okul sisteminde eğitim görmektedir. Kanada eğitim için G8 ülkeleri arasında gelir durumuna göre en çok bütçe ayıran ülkedir. Dünya genelindeki standart sınavlarda Kanada liselerindeki öğrenciler en başarılı dilimlerde yer alırlar. Kanada lise diplomaları dünya çapında geçerlidir.

Kanada devlet liseleri 1980 yılından beri yabancı öğrenci kabul etmektedir. Yabancı öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda hem İngilizce konusunda destek hem de güvenli ve kaliteli konaklama için homestay(aile yani konaklama) servislerini yıllar içinde geliştirmişlerdir. Hemen hemen bütün devlet okulları karma eğitim verirler. Bazı ilkokullar da yabancı öğrenci kabul etmektedir ancak pek çok yabancı öğrenci lise eğitimi için 9. sınıftan itibaren Kanada lise eğitimine başlamayı tercih etmektedir. Kanada lise eğitimine kısa sureli (1 dönemlik) olarak lise değişim programı adıyla da katılım mümkündür.

Yabancı öğrencilerin Kanada devlet liselerini tercih etmelerinin en büyük nedeni kaliteli bir eğitimi makul bir fiyatla alabilme imkânıdır. Kanada yasam kalitesi olarak dünya sıralamasında da oldukça üstte yer alır.

Kanada lise eğitim sisteminde öğrencilerin zorunlu olarak alması gereken ana dersler İngilizce, Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Bilgisayar bilimleri, Sanat ve Beden Eğitimi olarak sayılabilir. Öğrencilere ayrıca kendi beceri ve istekleri doğrultusunda pek çok seçmeli ders imkânı sunulmaktadır. Kanada devlet liseleri bünyesinde yabancı öğrencileri üniversitede almak istedikleri eğitim doğrultusunda doğru dersler seçmeleri için yönlendiren akademik danışmanlar mevcuttur.

Homestay (Aile yani) konaklama Kanada lise eğitimine adaptasyonu kolaylaştırır.

Kanada devlet liselerinde eğitim alan yabancı öğrenciler çoğunlukla okul tarafından ayarlanan bir Kanadalı aile ile kalırlar. Bu konaklama imkânı yabancı öğrencilerin İngilizcelerini daha fazla pratik edebilme ve Kanada yaşamına adapte olması için büyük bir fırsattır. Kanada’da lise eğitimi alan öğrenciler için sunulan homestay konaklamada, aile öğrenciye rahat ve ders çalışabileceği bir oda, 3 Öğün yemek ve ayni zamanda yasal veli olarak rehberlik hizmeti sunmaktadır.

Yabancı Öğrenciler için Özel Liseler
Kanada'nın Toronto ve Vancouver gibi yabancılar tarafından çok tercih edilen şehirlerinde daha çok yabancı öğrencilere hitap eden, daha küçük sınıflarda eğitim sunan ve hedefi yabancı öğrencilerin eğitim sisteminin akademik yapısına uyum sağlayıp daha iyi üniversitelere yerleşmesini sağlamak olan özel liseler de mevcuttur. Bu okullar fiyat olarak devlet liselerinin fiyatlarına yakındırlar. Bazıları homestay konaklama sunarken bazılarında kendilerine ait yurtlar bulunur. Bu okul gruplarında yabancı öğrenciler kendilerini daha rahat hissedip daha hızlı akademik ilerleme sağlayabilirler. Ancak devlet desteğinin olmadığı bu tarz yabancı öğrencilere yönelik özel liselerde kampus imkânları sınırlıdır. Bu okulları Türkiye'deki dershane kökenli liselere benzetebiliriz. Asıl fokusları akademik eğitim ve basari olan bu liseler sosyal, sanatsal ve spor odaklı eğitim arayan ve Kanadalı öğrencilerle sosyalleşmeyi ümit eden öğrenciler için uygun değildir. Ancak hayali olabildiğince iyi bir üniversiteye girmek ve olabildiğincem disiplinli ders çalışmak isteyen öğrenciler bu okul gruplarını tercih edebilirler. Bu tarz okullar için diğer bir doğru öğrenci profili İngilizce seviyesi daha düşük olan öğrencilerdir, Devlet lise sisteminden daha hızlı ilerleme kaydedecekleri ve herkesin yabancı olduğu bir ortamda daha hızlı bir şekilde derslere adapte olacakları bu küçük okullar, Türkiye'deki okullarında çok iyi düzeyde İngilizce eğitimi almamış öğrenciler için Kanada lise eğitimine başlangıçta iyi bir seçenek olabilirler. 

DEVAMINI OKU KISALT

Kanada'da Lise programları sunan okullarımız

Hamilton School District

Öğrencilerimiz Ne Düşünüyor ?

Alternatif’i deneyimleyen öğrencilerimizin yurtdışı tecrübeleri

ogrenciii-1
Nazlı Hilal Karaoğlan
Avusturalya Dil Okulu İzlenimleri
alternatifecsss
Gökberk Bulut
Apollo Dublin Dil Okulu İzlenimleri
safgasdgasd-1
Eda Uzun
Kanada İzlenimleri
Rectangle-54
Talha Demir
British Study Centres Oxford Dil Okulu İzlenimleri

Öğrencilerimiz Ne Düşünüyor ?

Alternatif’i deneyimleyen öğrencilerimizin yurtdışı tecrübeleri

ogrenciii-1
Nazlı Hilal Karaoğlan
Avusturalya Dil Okulu İzlenimleri
alternatifecsss
Gökberk Bulut
Apollo Dublin Dil Okulu İzlenimleri
safgasdgasd-1
Eda Uzun
Kanada İzlenimleri
Rectangle-54
Talha Demir
British Study Centres Oxford Dil Okulu İzlenimleri