Amerika’da Lise

Hemen ücretsiz teklif isteyin

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Amerika’da Lise

Amerika lise eğitimi ve fiyatları hakkında detaylı bilgi alın.

Amerikalı öğrenciler, yükseköğrenim öncesinde Türkiye’deki gibi toplamda 12 yıl süren “ilk öğrenim” ve “orta öğrenim” eğitimi alır. Bu süreçler, birinci sınıftan onikinci sınıfa kadar yıllara göre isimlendirilirler. Amerikalı öğrenciler altı yaşlarında ilkokul’a başlarlar. Beş veya altı yıllık bir eğitimden sonra “ortaokula – secondary school” geçerler. Ortaöğrenim, iki tür programdan oluşmaktadır: ilki yaygın ismi ile “ortaokul yani middle school veya junior high school ”  olup ikincisi “lise yani  high school”dır. Diploma veya bitirme belgesi liseden mezun olunca verilir. Liseden (12’nci sınıf) mezun olduktan sonra Amerikalı öğrenciler  bir koleje veya üniversiteye gidebilirler. Amerika’da lise eğitimini tamalayan yabancı öğrenciler de Amerikalı öğrencilerin üniversiteye geçiş yollarının aynısını takip ederek Kolej veya üniversite eğitimini ABD’de  tamamlayabilirler. Amerika’da Liseleri yönetim ve yapıları itibari ile ikiye ayırmak mümkündür.

Amerika'da Lise Eğitimi Almanın Avantajları

 • Öğrencinin İngilizce düzeyini en üst seviyeye çıkarması olanağını sağlar.
 • Öğrenci Amerika’da üniversite eğitimine devam etmek isterse sisteme aşina olacağı için hem kabul edilmede hemde okumada zorluk yaşamaz. Öğrenci Amerikan lise diploması ile dünyanın pek çok yerinde de üniveriste eğitimine rahatlıkla geçiş yapabilir
 • Öğrenci Amerika’da Lise eğitimi alarak uluslararası bir kimlik sahibi olur. Bağımsız düşünme ve kararverme yetileri gelişir.
 • Amerikan eğitim sistemi ezberci olmaktan çok, tartışmaya, fikir beyan etmeye ve dolayısı ile analitik düşünmeye teşvik eder. Bu sistemde kişinin kendi öz değerlerini,  güçlü noktalarını ve zaaflarını keşfetmesi çok daha kolay olur.

Amerika'da Lise Seçenekleri ve Ücretleri

Amerikan eğitim sistemi yabancı öğrenciler için son derece zengin imkanlar sunan bir yapıdır. ABD’li öğrencileri bile geniş yelpazedeki seçenekleriyle etkileyen pek çok okul, program ve yer mevcuttur. Okul arama aşamasında, Amerikan eğitim sistemi hakkında bilgilenmeniz çok önemlidir. Sistemi doğru bir şekilde anlamak, Amerika’da lise seçeneklerinizi daha kolay daraltmanıza ve eğitim planınızı sağlıklı bir şekilde yapmanızda yardımcı olacaktır.

Kimler Amerikan Lise Eğitim sistemine katılabilir?

 • 14-18 yaş arasındaki öğrenciler (devlet okulları için minimum yaş 15)
 • Kalınan ailenin kurallarına saygı duyanlar (Aile yanı konaklama tercih edecek öğrencilerin özellikle bu konuda Alternatif Yurtdışı Eğitimin Uzman danışmaları ile konuşmaları gerekir)
 • İngilizce yeterlilik bilgisi orta düezyde olanlar (Bazı okullarda İngilizce takviye kursları da verilir)
 • Bağımsız düşünebilme yetisine sahip öğrenciler
 • Yurtdışında kendi ayakları üstünde durabileceğine inanalar
 • Başka kültürlere, ırklara, dinlere saygılı ve toleranslı davranabilecekler.

Lise Eğitimi Sırasında Konaklama:

Özel Yatılı okullar tercih edilecekse, bu okullar konaklama konusunda en ince ayrıntıya kadar yardımcı olacaklrdır. Aile yanı tercih edilecekse, gideceğiniz okulun bulunduğu yere veya semte göre de aileler bulunmaktadır.

Amerikada Lise Eğitimi için Ne Zaman Başvurmalıyım?

Amerika’da Lise eğitimi 10 aylık akademik dönemleri içerir. Akademik takvim genellikle Ağustos’ta başlar Mayısa kadar devam eder. Son başvuru tarihleri genellikle 15 Nisan’dır. Bu tarihten sonra yapılan başvurulara bir çok okulda sadece yer kaldıysa cevap verilir.

Devlet okulu başvurularında çoğunlukla 3 bölgeye kadar seçim yapılabilir. Başvurunun yapıldığı  tarihteki yer durumuna ve akademik geçmişinize göre seçim yapılır.

Amerika'da Lise Eğitimi için gerekli Belgeler

 • Başvuru formları (Başvuru yapılacak okul ve kurumlara göre değişen bu formları danışmalarınız ile birlikte doldurmalısınız)
 • 8 vesikalık fotoğraf
 • Kişisel niyet mektubu (Bu konuda danışmanınızdan yardım alabilirsiniz)
 • Transkript (Eğitiminizin şu ana kadarki kısmını içeren not dökümünüz)
 • Dil bilginizi gösteren test sonucu
 • Aile fotoğraflarınız
 • Sağlık raporu (danışmanlarınız bu konuda yardımcı olacaklardır)
 • Veliniz tarafından imzalanmış izin belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Özel okullara, Alternatif Yurtdışı Eğitim danışmanız sizin adınıza başvuru yapıp takibi gerçekleştirir. Devlet okulları başvurunuz, temsilcisi olduğumuz organizasyonlar tarafından gerçekleştirilir.

DEVAMINI OKU KISALT

Amerika'da Lise programları sunan okullarımız

IMG Academy

Öğrencilerimiz Ne Düşünüyor ?

Alternatif’i deneyimleyen öğrencilerimizin yurtdışı tecrübeleri

ogrenciii-1
Nazlı Hilal Karaoğlan
Avusturalya Dil Okulu İzlenimleri
alternatifecsss
Gökberk Bulut
Apollo Dublin Dil Okulu İzlenimleri
safgasdgasd-1
Eda Uzun
Kanada İzlenimleri
Rectangle-54
Talha Demir
British Study Centres Oxford Dil Okulu İzlenimleri

Öğrencilerimiz Ne Düşünüyor ?

Alternatif’i deneyimleyen öğrencilerimizin yurtdışı tecrübeleri

ogrenciii-1
Nazlı Hilal Karaoğlan
Avusturalya Dil Okulu İzlenimleri
alternatifecsss
Gökberk Bulut
Apollo Dublin Dil Okulu İzlenimleri
safgasdgasd-1
Eda Uzun
Kanada İzlenimleri
Rectangle-54
Talha Demir
British Study Centres Oxford Dil Okulu İzlenimleri