Amerika’da Üniversite

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Amerika’da Üniversite

Amerika’da üniversite eğitimiyle ilgili kaynakları taradığınızda karşınıza bir yığın bilgi çıkar. Alınması gereken sınavlar, son başvuru tarihleri, üniversite ücretleri, yurt ücretleri vs vs… Bunlar adı üzerinde teknik verilerdir ve bu bilgilere her yerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Amerika’da üniversite okumak veya bir yüksek lisans programına katılmak dediğimizde asıl üzerinde durmamız gereken nasıl bir kültürün içine giriyor olduğumuzdur. Amerika’da lisans veya yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler, özellikle kendi eğitim alanlarıyla ilgili okumak istiyorlarsa bu alanda bir hayli güçlü bir altyapıya sahip olmalıdır. Çünkü Türkiye’de okumuş olduğunuz bölümü, Amerika’da daha farklı bir dilde ve farklı bir eğitim programıyla okuyacaksınız. İşte bu yüzden Amerika’daki her üniversitenin kendine ait özel kriterleri mevcuttur. Bunun başında akademik ortalamanız ve İngilizce yeterliliğiniz gelir. Uygulamada pek çok ortak noktada buluşulsa da aslında her okul farklı bir prosedür izler ve bu konuda gidiş öncesi tek başınıza yol almak zorlu bir süreç olabilir. Dolayısıyla Amerika’da lisans veya yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin danışmanlık hizmetlerinden yararlanmalarında büyük faydalar vardır.

DEVAMINI OKU KISALT
Amerika'da Lisans Eğitimi

Neden Amerika’da Üniversite Eğitimi?

Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin sayısı yıldan yıla artış göstermektedir. Amerika’da üniversite eğitimi şartlarına geçmeden önce eğitim sistemine kısaca göz atmakta fayda görüyoruz. Köklü bir yükseköğretim sistemine sahip olan Amerika’da eğitim yerel yönetimlere (yani eyaletlere) devredilmiştir. Her eyalet kendi eğitim sistemine uygun bir şekilde örgütlenme ve çalıştırma hak ve sorumluluğuna sahiptir. Buna göre ABD’de teorik olarak 50’nin üzerinde farklı eğitim sisteminin bulunduğu söylenebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim sistemi üç ana bölümden oluşmaktadır: İlköğretim, Ortaöğretim ve Ortaöğretim sonrası. Zorunlu eğitim süresi eyaletlere göre 10 yıl ile 13 yıl arasında değişmektedir. Burada temel mantık zorunlu eğitimin en az 10 yıl olmasıdır.

Amerika’da üniversite konusuna yurtdışında üniversite önemi altında yaklaşmalısınız.

ABD’de yükseköğretim, oturmuş güçlü bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Amerika’da üniversite eğitim sistemine baktığımız zaman genel olarak 3 tip yükseköğretim kurum bulunmaktadır

• Ön lisans veren toplum & meslek yüksekokulları (Junior or Community Colleges – Vocational Technical Institutions)

• Lisans derecesi veren 4 yıllık müstakil yüksekokullar (Colleges)

• Üniversiteler: Günümüzde ABD’de 3600’den fazla yükseköğretim kurumu vardır. Bunların 2100’den fazlası 4 yıllık, 1500’den fazlası ise 2 yıllıktır. Yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenci sayısı yaklaşık 14.000.000’dur.

Amerika’da Community College (ön-lisans) Eğitimi

Teknik olarak Türkiye’deki ön-lisans programlarına benzetilebilecek türdeki programların isimleridir. Mühendislik, hukuk, mimarlık vb uzun süreli üniversite eğitimi gerektirmeyen bölümlerde okuyarak kısa yoldan iş hayatına atılmak isteyen öğrenciler Community College programlarına katılırlar. Bu programları tamamlayıp yine de üniversite diploması almak isteyen öğrenciler kredilerini transfer ederek ve iki sene daha okuyarak lisans derecesine sahip olabilirler. Community College programları kolay giriş şartları ve fiyatça ekonomik olmaları bakımından lisans programlarına doğrudan başlamak yerine ilk basamak noktası olarak da tercih edilebilir.

Amerika’da Üniversite Hazırlık Eğitimi

Liseden sonra ABD’de üniversiteye başlangıç yolunda temel olarak iki rota takip edilir. Bunlardan birincisi mevcut notlarınız ve niteliklerinizle dört senelik bir okula doğrudan müracaat etmektir. İkincisi ise dört senelik üniversiteye doğrudan başlamak yerine önce iki senelik eğitim veren community collegelerden birisine devam etmek ardından buradan alacağınız kredileri dört senelik bir okula transfer ederek 2+2 şeklinde üniversite mezunu olmaktır.

Burada en önemli sorun bölüm, finansman, coğrafi konum gibi bir takım kriterleri de dikkate alarak hangi üniversitelere başvuracağınıza karar vermektir. İyi bir seçim yapabilmek için olabildiğince çok bilgi sahibi olmanız gereklidir. Bu bilgileri nereden alacağınız konusunda herhangi bir fikriniz yoksa Alternatif Yurtdışı Eğitim olarak yardıma hazırız. Amerika’da burslu üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin lise notlarının çok parlak olması önemlidir. Amerika’da okurken çalışmak yasal olarak kampüs dışında mümkün değildir. Kampüs içinde haftada 20 saate kadar çalışma izni vardır.

Hangi okullara gitmek istediğinizi belirledikten sonra, ikinci aşama; belirlediğiniz okulların başvuru dosyalarını hazırlamaktır. Amerikan üniversitelerine ve kolejlerine başvuru konusunda yazılanların çoğu, öğrencilerin üniversite/kolejin istediği gerekli şartları yerine getirmiş olmaları üzerinde odaklanır. Önemli olduğu halde hakkında daha az soru sorulan konu ise, üniversite/kolejlerin tüm başvuruları özellikle de yabancı öğrencilerin yaptıkları başvuruları nasıl değerlendirdikleridir. Örneğin, siz kendinize şu soruları sordunuz mu?

  • Okula kabulüme karar verilirken, başvurumun daha çok hangi bölümleri dikkate alınacaktır?
  • Lise eğitim durumum nasıl değerlendirilecek, diğer öğrencilerin sahip oldukları akademik birikimden ne gibi farklı özellikler taşıyor olabilirim?
  • İngilizce yeterliliğim, okul etkinliklerine ve organizasyonlara katılma durumum ve sanatsal yeteneklerim ne kadar önemlidir?

Bu sorulara verilebilecek kesin cevaplar yoktur. Üniversiteler başvuruları ele alırken, farklı kriterler üzerinde yoğunlaşmaktadırlar. Kayıt komitesi üyeleri başvuruları değerlendirirken, yılların verdiği deneyimlerini kullanırlar; dikkatli ve titiz bir şekilde kabul kararını verirken, başvuran adayın potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmeye alırlar.

Amerika'da Master Eğitimi

“ABD’de yüksek lisans nasıl yapılır?” sorusuna öğrencinin durumuna ve tercihlerine göre çok farklı cevaplar vermek mümkündür. ABD’de yüksek lisans programları Türkiye’de olduğu gibi iki sene sürer ve genellikle tez içerir şekilde sunulurlar. ABD’de yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin lisans not ortalamalarının minimum 2.50 ve tercihen de 2.80+ olmasında fayda vardır. ABD’de yüksek lisans yapmanın koşullarına baktığımız zaman not ortalaması yanında başvurulan programın türüne göre GRE / GMAT gibi sınavlardan yeterli skoru almak da büyük önem taşır. ABD’de yüksek lisans bursları okulun seçicilik durumuna ve öğrencinin başarı durumuna göre farklı okullar tarafından verilebilir.

Amerika'da Doktora Eğitimi

Amerika’da doktora programları genellikle yüksek lisans eğitiminden sonra yapılır. Amerika’da doktoraya öğrencinin üniversite notlarının ne kadar parlak olduğunu bağlı olarak master derecesi olmaksızın da başvuru yapmak mümkündür. Amerika’da doktora yapmak isteyen öğrencilerin lisans ve yüksek lisans notlarını yüksek tutmanın yanında yine ilgili okulun talebine göre GRE ve GMAT sınavlarından yüksek skorlar almış olması önemlidir. Amerika’da doktora burslarına gelince: ABD’de doktora yapma şartları olarak öğrenciler genellikle asistanlık yaparlar. Asistanlık pozisyonları öğretim asistanlığı veya araştırma asistanlığı olarak iki grupta icra edilir. Amerika’da asistan olmak için (öğretim veya araştırma) fevkalade iyi notlara ve sınav sonuçlarına sahip olmak önemlidir. ABD’de doktora eğitimi programın türüne göre de değişebilmekle birlikte genellikle 4 sene civarında sürer.

Amerika'da Yaşam Koşulları ve Konaklama

Amerika’da yaşam masraflarının ne kadar tutacağı büyük oranda devam edeceğiniz üniversitenin nerede olduğunu büyük oranda bağlıdır. Amerika’da yaşam masrafları bir üniversite öğrencisi için aylık genellikle bin – bin 500 Amerikan doları arasında seyreder diyebiliriz. Amerika’da yaşam maliyeti California, New York ve Massachusetts gibi büyük eyaletlerde diğerlerine göre daha yüksek düzeylerde seyreder. Amerika’da yaşam şartları eyaletten eyalete büyük farklılıklar gösterdiğinden ekonomik okulların bulunduğu yerleri seçmek finansal yükü daha da hafifletecektir.

Amerika'da Üniversite Eğitimi için Vize Şartları

Amerikan üniversitelerine devam öğrenciler genellikle F1 vizesi alırlar. Amerika öğrenci vizesi akademik ve finansal şartlar hakkıyla yerine getirildiği zaman çok zorlanmayacağınız bir vize türüdür diyebiliriz. Amerika öğrenci vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı olarak vize görüşmesinin yapıldığı günü takip eden 3-4 gün diyebiliriz.

AMERİKA'DA EĞİTİM ALABİLECEĞİNİZ ÜNİVERSİTELER

Öğrencilerimiz Ne Düşünüyor ?

Alternatif’i deneyimleyen öğrencilerimizin yurtdışı tecrübeleri

ogrenciii-1
Nazlı Hilal Karaoğlan
Avusturalya Dil Okulu İzlenimleri
alternatifecsss
Gökberk Bulut
Apollo Dublin Dil Okulu İzlenimleri
safgasdgasd-1
Eda Uzun
Kanada İzlenimleri
Rectangle-54
Talha Demir
British Study Centres Oxford Dil Okulu İzlenimleri