Edit Content
alternatif-logo1

Almanya Dil Okulları

Hemen ücretsiz teklif isteyin

Almanya Dil Okulları

Almanya’da dil eğitimi ve fiyatları hakkında detaylı bilgi alın.

Avrupa’da en çok konuşulan dil olan Almanca, yabancı dil olarak en çok öğrenilen diller arasında Türkiye’de ikinci sırada gelir.  Dünyada 100 milyonu aşkın kişi Almanca konuşmaktadır. Türkiye ve Almanya arasında kurulan köprüler ve yapılan iş birlikleri sayesinde ülkemizde çok fazla öğrenci tarafından Almanca dili tercih edilmektedir. Almanca öğrenilmesi zor bir dil olarak düşünülse de eğer İngilizce biliyorsanız aslında zaten oldukça avantajlı durumdasınız. İngilizce gibi Almanca da  Cermen dillerinden biri olduğu için birbiriyle benzer ve hatta aynı olan binlerce kelime vardır.

Neden Almanca ?

Almanya ülkemize olan yakınlığı nedeniyle pek çok alanda yakın ilişkiler içerisinde olduğumuz bir ülkedir.

Almanya ile Türkiye arasındaki ticaret ortaklığı nedeniyle işverenlerin İngilizce’den sonra adaylarda en çok aradığı kriterler arasında Almanca bilgisi gelmektedir. Hem Türkiye’de bulunan Alman firmaları hem de Almanya’da Türk kökenli vatandaşların kurmuş olduğu firmalarda yüzbinlerce insana iş imkanı sağlanmaktadır. Günümüzde işverenlerin aradıkları personellerde kesinlikle yabancı dil bilmesi gerektiği şartını koymaları, hatta bazı yerlerde birden fazla yabancı dil bilenlerin tercih edildiği bir gerçektir. Dünyaya açılan bir firmada çalışanların yabancı dil bilmesi, hem üretimi hem de pazar payını daha da yükseltir.

Almanya üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Almanya’daki devlet üniversitelerinin eğitim kalitesi dünyada mükemmel bir üne sahiptir. Tüm dünya tarafından tanınan diplomaları sayesinde öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerdendir.  Bunun yanı sıra üniversite eğitimi Alman Devlet Üniversitelerinde ücretsizdir.  Lisans veya master eğitimine başlamadan önce öğrencilerin Almanca dil yeterliliklerini kazanabilmeleri için Almanya’daki dil okullarını tercih etmektedirler.  

Almanca aynı zamanda İngilizce’den sonra en çok kullanılan bilim dili olarak kabul edilmektedir. Akademik camiada geçerliliği ilk sıralarda yer Almanca bilim insanlarının da hakim olması gereken dillerin başında gelmektedir.

Almanya’dan ülkemize gelen Alman turist sayısı bu dili öğrenme gerekliliğini arttırmaktadır. Turizm ve Otelcilik alanında çalışan pek çok personelin Almanca dil yeterliliğine sahip olması başlıca kriterlerden biridir.

Almanya’da pek çok Türk kökenli vatandaşın yaşıyor olması nedeniyle Almanya’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler konaklamalarını Almanya’daki akrabalarının yanında gerçekleştirmek de istemektedirler.  Bu pek tabii mümkündür ve konaklama maliyetlerini düşüren bir avantajdır.

Almanya’da Tercih Edebileceğiniz Şehirler

Almanya’da dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirlerin başında Berlin, Münih, Frankfurt, Hamburg, Freiburg gibi şehirler gelmektedir.

Berlin sadece Almanya’nın değil Avrupa’nın da en büyük metropollerinden biridir. Almanca dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirlerin başında gelen Berlin 3.645 milyon nüfusu ile Almanya’nın başkentidir. Eşsiz bir kültürel ruha ve derin bir tarihe sahip şehirde sanat galerileri, müzeler ve tiyatrolar ile beraber canlı bir gece hayatı bulmak mümkündür. Her bütçeye hitap eden kafe, restoran ve alışveriş merkezleri ile dil eğitimi alan öğrencilere geniş yelpazede seçenekler sunar. Aynı zamanda Berlin açık hava etkinlikleri ve festivalleri ile de öğrenciler için heyecan verici bir kenttir. Berlin Bira Haftası, Berlin Film Festivali, Musikfest Berlin, DMY Uluslararası Tasarım Festivali, Berlin Tattoo Convention bunların en ünlüleridir.

Münih Almanya'nın güneyinde, üniversiteleri ve teknoloji firmalarıyla ünlü şehridir.  Almanya'nın en prestijli üniversitelerinden Ludwig Maximilian Üniversitesi ve Münich Teknik Üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır. Münih'te bir dil okuluna kaydolan öğrencilerin sosyal yaşamı oldukça zengin ve hareketlidir. Şehrin kültürel zenginlikleri, spor aktiviteleri, yeme-içme seçenekleri, gece hayatı ve doğal güzellikleri ile öğrencilere birçok seçenek sunar. Alman kültürüne ait birçok tarihi bina, müze ve sanat galerisi barındırır. Dünyanın en büyük bira festivali olarak kabul edilen Oktoberfest, her yıl Eylül ayında Münih’de gerçekleştirilir. Geleneksel Alman yemekleri, bira bahçeleri, ve canlı müzikle dolu bir etkinliktir. Alman mutfağından dünya mutfağına kadar birçok lezzetli seçenek sunan restoranlar ve kafeler öğrencilere birçok seçenek sunar. Münih, bu ve benzeri birçok etkinlik ve festivalle doludur. Münih ayrıca gece hayatı açısından da ünlüdür. Şehrin birçok bar, kulüp ve canlı müzik mekanı öğrencilerin eğlenmesi için idealdir. Doğal güzellikleriyle de öne çıkan Münih, öğrencilere şehir dışındaki dağlık bölgelere ve göllere geziler yapma fırsatı sunar. Dil okulu programları genellikle öğrencilerin sosyal yaşamlarına katkıda bulunmak için etkinlikler ve geziler düzenlerler.

Frankfurt, Almanya'nın ekonomi başkenti olarak bilinir.

Hamburg, Kuzey Almanya'nın en büyük şehirlerinden biridir ve Almanca öğrenmek için birçok dil okulu seçeneği sunar.

Köln, Almanya'nın batısında yer alan bir şehirdir.

Heidelberg, Almanya'nın güneybatısında yer alan üniversiteleriyle ünlü bir şehirdir. Özellikle akademik Almanca programları bulmak mümkündür.

Stuttgart: Stuttgart, Almanya'nın otomotiv endüstrisinin merkezlerinden biridir ve birçok teknik İngilizce programı sunan dil okulları bulunur.

DEVAMINI OKU KISALT

SIKÇA SORULAN SORULAR

Almanya'da dil eğitimim sırasında çalışabilir miyim ?

Almanya’da dil eğitimi alan öğrencilerin çalışma hakkı yoktur. Üniversite eğitimi alan öğrenciler haftada 20 saat çalışma hakkına sahip olabilirler.

Yeşil pasaportum var, Almanya'da dil eğitimi almak için vize almam gerekiyor mu ?

Yeşil pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Almanya’ya kısa süreli dil eğitimi için vizesiz olarak giriş yapabilirler. 90 günü aşmayan dil eğitim programları için vize başvurusu yapılmasına gerek yoktur. Yeşil pasaport sahibi olanlar, öğrenci vizesi başvurusu yapmasına gerek kalmaksızın Almanya’da dil okulu için kayıt yaptırabilir, planladığı tarihte Almanya’ya pasaportu ile giriş yapıp eğitimini almaya başlayabilir. 90 günün üzerindeki eğitimler için vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Almanya'da dil eğitimi sırasında yaşam maliyetleri ne kadardır ?

Almanya’da dil eğitimi alan bir öğrencinin aylık yaşam masrafları, öğrencinin bulunduğu bölgeye ve konaklama türüne bağlı olarak değişmektedir. Öğrenciler dil eğitimleri sırasında aile yanı veya yurt konaklaması seçebilirler. Almanya’da bir öğrencinin aylık yaşam masrafları yaklaşık 850-1200 Euro arasında değişmektedir. Bu masraflar, kira, yemek, ulaşım, sağlık sigortası ve diğer harcamaları kapsamaktadır. Almanya’da bulunan öğrencilerin sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur.