İtalya Sertifika Programları

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İtalya Sertifika Programları

İtalya, Avrupa’nın en büyük ve prestijli mimarlık, moda ve tasarım okullarına ev sahipliği yapmasıyla bilinir ve sertifika programları açısından geniş seçeneklere sahiptir. Kısa sürede mesleki yeterliliğe ulaşmanızı sağlayan bu programların süreleri genellikle 3 aydan başlar ve 6 ay, 1 yıl veya 2 yıl olan programlar bulunur. Özellikle yaz dönemlerinde ise 2 – 4 hafta süren kısa süreli sertifika programları da mevcuttur.

İtalya’daki sertifika programlarının içeriği son derece günceldir. Eğitimler genellikle akademisyenler ve büyük şirketlerin üst düzey yöneticileri tarafından verilmektedir. Bu sayede sektörün önde gelen isimleriyle tanışma ve bilgi alışverişinde bulunma imkanı elde edersiniz. Seçmiş olduğunuz sertifika programı ile ilgili olarak şirket ziyaretleri pek çok programın içeriğinde bulunmaktadır. Programlar genellikle teorik bilgiyi pratik uygulamalarla birleştirir.

İtalya’da bulunan sertifika programları, mesleki gelişiminizi hızlandırır ve belirli bir alanda uzmanlaşmanızı sağlar. Bu programlar, iş dünyasında daha güçlü ve kendinden emin adımlarla ilerlemenize olanak tanır. Aldığınız eğitim ile birlikte sektördeki diğer profesyonellerle bağlantı kurma fırsatı sunar. 

Okullarda eğitim dili İngilizce veya İtalyanca olarak verilmektedir. Bazı programlar her iki dilde birden verilir ve öğrenci kendini hangi dilde daha rahat hissedecekse o dilde eğitim alabilir. Sertifika programlarında bazı okullar dil yeterlilik belgesi bile istememektedirler. Verilen programı takip edebilecek seviyede dil yeterliliğine sahip olmak öğrencinin kendi sorumluluğuna bırakılmıştır. Fakat yine de İngilizce programlar için en az IELTS 5.0 seviyesinde, İtalyanca sunulan programlar için ise CEFRL B1 seviyesinde dil yeterliliğine sahip olunması önerilir.

İtalya’da sunulan sertifika programlarında, eğitim alınmak istenen alan ilgili hiç eğitim almamış öğrenciler için temel seviyeden başlayan programlar olduğu gibi kendini daha ileri seviyeye taşımayı amaçlayan profesyoneller için ileri seviye programlar bulunmaktadır.

Sertifika programları, lisans veya yüksek lisans programlarına kıyasla genellikle daha az maliyetlidir. Bu da daha ekonomik bir şekilde mesleki gelişim sağlamanıza olanak tanır. Ayrıca İtalya; İngiltere, Amerika, Avustralya gibi ülkelere göre daha ekonomik eğitim, yaşam ve konaklama imkanları sunabilmektedir.

İtalya’da eğitim alırken öğrenciler eğitimlerinin yanı sıra zengin bir kültürel deneyim yaşarlar. Tarihi ve sanatsal miraslarla çevrili olan şehirlerde öğrenciler, boş zamanlarında bu zenginlikleri keşfetme fırsatı bulurlar. Ayrıca İtalya, mükemmel bir yemek kültürüne sahiptir ve öğrenciler yerel lezzetleri tatma fırsatı bulabilirler. Okullar öğrencilerine sosyal etkinlikler ve kulüpler aracılığıyla sosyal ağlar oluşturma fırsatı da sunar. İtalya, iklimi, mutfağı ve yaşam tarzıyla dünyanın en keyifli ülkelerinden biridir. Okullar genellikle Milano, Roma ve Floransa şehirlerinde yer almaktadırlar.

İtalya’da Sertifika Alabileceğiniz Alanlardan Bazıları

Moda
Moda Pazarlama
İç Mekan ve Showroom Tasarımı
Grafik Tasarım
Moda Marka Yönetimi
Sanat Yönetimi
Araç Tasarımı
Multimedya Sanat İletişimi
Dijital İllustrasyon
Ses Tasarımı
Ürün Tasarımı
Oteller İçin İç Mimarlık
Aksesuar Tasarımı
Oyun Geliştirme
Ses Tasarımı
3D Karakter Tasarımı
Aydınlatma Tasarımı

İtalya Sertifika Programlarına Başvuru Şartları

İtalya sertifika programlarına başvuru şartları programdan programa ve okuldan okula değişiklik gösterebilir.

Ancak genel olarak aşağıdaki belgelerin gerekli olduğunu söyleyebiliriz:

• Başvuru Formu: Doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu

• Transkriptler: Lise veya ön lisans/lisans diplomalarının transkriptleri

• Referans Mektubu

• Motivasyon Mektubu: Neden bu programı seçtiğinizi ve programdan ne beklediğinizi anlatan bir mektup

• İngilizce Dil Yeterlilik Belgesi

Bazı programlar için ek belgeler de istenebilir. Örneğin, bazı programlar için portfolyo gerekli olabilir. Başvuru süreci de programdan programa ve okuldan okula değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak, başvuruların program başlamadan en az 3 ay önce yapılması gerekir.

İTALYA'DA SERTİFİKA PROGRAMLARI

Öğrencilerimiz Ne Düşünüyor ?

Alternatif’i deneyimleyen öğrencilerimizin yurtdışı tecrübeleri

ogrenciii-1
Nazlı Hilal Karaoğlan
Avusturalya Dil Okulu İzlenimleri
alternatifecsss
Gökberk Bulut
Apollo Dublin Dil Okulu İzlenimleri
safgasdgasd-1
Eda Uzun
Kanada İzlenimleri
Rectangle-54
Talha Demir
British Study Centres Oxford Dil Okulu İzlenimleri

Öğrencilerimiz Ne Düşünüyor ?

Alternatif’i deneyimleyen öğrencilerimizin yurtdışı tecrübeleri

ogrenciii-1
Nazlı Hilal Karaoğlan
Avusturalya Dil Okulu İzlenimleri
alternatifecsss
Gökberk Bulut
Apollo Dublin Dil Okulu İzlenimleri
safgasdgasd-1
Eda Uzun
Kanada İzlenimleri
Rectangle-54
Talha Demir
British Study Centres Oxford Dil Okulu İzlenimleri