İngiltere Yaz Okulları

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İngiltere Yaz Okulları

Yurtdışında çocuklar için yaz okulu denince ilk akla gelen ülke hiç kuşkusuz İngiltere‘dir. Onlarca yıldır düzenlenen bu yaz okulu etkinlikleri sonucunda İngiliz okulları, İngiliz devleti, İngiliz halkı bu konsepti içselleştirerek kurumsal bir hale getirdi. Bu sayede devletin bu tür kurslara katılan öğrencileri koruyan ciddi bir mekanizma oluşturduğu biliniyor. İngiltere’deki en iyi yaz okullarından beklentilerinize ve bütçenize en uygun yaz okulu fiyat tekliflerini almak için hemen bilgi formumuzu doldurun, size en iyi okulların en cazip kampanyaları ile dönüş yapalım!

İngiltere Yaz Okulları ve Avantajları

Yurtdışında çocuklar için yaz okulu denince ilk akla gelen ülke hiç kuşkusuz İngiltere‘dir. Onlarca yıldır düzenlenen bu yaz okulu etkinlikleri sonucunda İngiliz okulları, İngiliz devleti, İngiliz halkı bu konsepti içselleştirerek kurumsal bir hale getirdi.

6 yaş grubundan başlayarak çocuklarınız sizinle beraber ve 12 yaş grubundan başlayarak sizsiz yaz okullarına katılabilirler. İngiltere’de yaz okuluna katılan bir öğrenci sadece İngilizce’sini geliştirmeyecek, aynı zamanda, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen çocuklarla tanışacak, İngiliz eğitim ve yaşam tarzını görerek ufkunu açmış olacak ve her şeyden önemlisi kendi ayakları üstünde durmayı öğrenecektir. Bundan dolayı guruplar ile gitmektense tek başına böyle bir programa katılması teşvik edilebilir.

Neden İngiltere’de Yaz Okulu?

Yurtdışında çocuklar için yaz okulu denince ilk akla gelen ülke hiç kuşkusuz İngiltere‘dir. Onlarca yıldır düzenlenen bu yaz okulu etkinlikleri sonucunda İngiliz okulları, İngiliz devleti, İngiliz halkı bu konsepti içselleştirerek kurumsal bir hale getirdi. Bu sayede devletin bu tür kurslara katılan öğrencileri koruyan ciddi bir mekanizma oluşturduğu biliniyor. Her önüne gelen, istediği yerde, istediği kişiler ile böyle bir etkinlik yapamaz. Çocukların, konaklamasından tutun da, öğretmenlerin nitelikleri ve adli durumları, çocuklar ile çalışanların yetkinlik ve güvenilirlikleri, binaların güvenlik ve uygunluk durumları yönetmelik ve kanunlar ile belirlenmiştir. Yaz okullarında öğrenciler kendi yaşıtlarıyla birlikte gruplandırılır. Genelde programlar günün yarısı İngilizce eğitimi ve kalan yarında öğrendiklerini pratik edebilecekleri sosyal ve sportif aktivitelerle doludur. Yurtlarda kalan öğrenciler için akşam aktiviteleri de düzenlenir. Hafta sonları (bazı okullar için hafta içi de olabilir) yakın şehirlere düzenlenen geziler de programı keyifli kılar. Yaz okulları genellikle yaz tatili nedeniyle kapalı olan yatılı okullarda veya üniversitelerin kampüslerinde düzenlenmektedir. British Council tarafından onaylı kurumlar farklı şehir ve okullarda programlar sınarlar. Konaklamalar yurt veya aile yanında olabilir. Yaz okulu seçerken programın çocuğunuzun yaş grubuna hitap etmesi ve içerdiği gezi ve aktivite programı oldukça önemlidir. İngilizce seviyesi çok iyi düzeyde olan çocuğunuz için akademik yaz okullarını değerlendirmek de iyi bir fikir olabilir. Alternatif Yurtdışı Eğitim genelde 13 yaşa kadar olan ve ilk kez bu tarz bir programa katılacak öğrencilere 2 haftalık- 14-17 yaş grubuna ise 3 haftalık bir programla başlamalarını önermektedir. Daha önce yaz okulu deneyimi olan veya özgüveni yüksek öğrenciler daha uzun süreli bir yaz okuluna da kayıt olabilir.

Akademik Yaz Okulları

Günümüzde İngilizce öğrenme yaşı oldukça erken dönemde başlıyor. Eğer İngilizce seviyesi iyi düzeyde olan ama biraz pratik yapmasını istediğiniz bir çocuğunuz varsa ve farklı alanlarda yeni dersler deneyimlemeye hazırsa akademik yaz okullarını değerlendirmelisiniz.. Özellikle İngilizce seviyesi ileri düzeyde olan 14-17 yaş arası gençlere hitap eden bu programlar klasik yaz okullarından oldukça farklıdır. Öğrenciler bu programlarda üniversite eğitimlerinde kendilerine yön verebilecek farklı akademik dersler alabilirler. Bazı programlar ise politika, yönetim, liderlik gibi konular üzerine kurulmuştur.

Family Programs (Anne/Baba-Çocuk programları)

Günümüzde dil öğrenme yaşı geçmişten çok farklı bir noktada. Pek çok çocuk henüz ilkokul hatta ana okulu döneminde İngilizce eğitimi almaya başlıyor. Ağaç yaş iken eğilir atasözünü doğrular şekilde de ne kadar küçük yaşta dil öğrenmeye başlanırsa o kadar kolay ve kalıcı öğrenildiğini gözlemliyoruz.

Dünya genelindeki trendler yaz okullarına da son senelerde farklı bir yaklaşım getirdi. Yurt dışındaki  yaz okullarının pek çoğunda anne-babadan biriyle birlikte eğitime gelmiş olan minikler görmek artık çok mümkün. Bu programlara family programs diyoruz ve birkaç farklı şekilde sunulduklarını görüyoruz:

 1. Çocuğun anne veya baba ile birlikte katılabileceği yurt veya homestay konaklama içeren yaz okulları
  Bu yaz okullarında ebeveyn ve çocuklar aynı saatlerde kendi yaş gruplarıyla derse girerler. Ders dışındaki aktivitelerini bazı okullarda yine ayrı ayri; çoğu okulda ise birlikte   tamamlarlar. Gezilere birlikte katılırlar. 4-12 yaş için uygun olabilecek bu programlarda çocuk ve ebeveyn ya okul yurdunda birlikte kalır yada aile yanı konaklamada onları birlikte kabul edecek bir homestaye yerleştirilirler.
 2. Anne-babanın ders almayıp sadece çocuğun katıldığı ve konaklamanın anne-baba ile dışarıda sağlandığı günü birlik programlar
  Bu grupta ebeveyn hiç eğitim almaz veya bazı okullarda sadece gezi programlarına katılır. Okullardan konaklama istenebileceği  gibi aileler kendileri airbnb üzerinden kısa süreli ev kiralayabilir veya otel konaklama ayarlayabilirler. Çocuklar yaşıtlarıyla birlikte ders ve aktivitelerle günü tamamladıktan sonra ebeveynleri tarafından okuldan alınır.

Spor Yaz Okulları

Spor yapmayı seven bir çocuğunuz mu var? İngilizce eğitimine devam ederken ünlü hocalarla ve yaşıtlarıyla spor yapmanın keyfini yaşasın isterseniz bu programlar tam size göre. Spor yaz okullarında 12-17 yaş arası öğrenciler günün yarısını dil eğitimi ve kalan yarısını seçmiş oldukları spor dalında profesyonel koçlarla geçirirler. En yaygın olan spor yaz okulları şunlardır;

 1. Futbol yaz okulları
 2. Tenis yaz okulları
 3. Basketbol yaz okulları

Ayrıca ata binme, su sporları, beyzbol, golf gibi alanlarda da yaz okulları bulunabilir.

DEVAMINI OKU KISALT

Öğrencilerimiz Ne Düşünüyor ?

Alternatif’i deneyimleyen öğrencilerimizin yurtdışı tecrübeleri

ogrenciii-1
Nazlı Hilal Karaoğlan
Avusturalya Dil Okulu İzlenimleri
alternatifecsss
Gökberk Bulut
Apollo Dublin Dil Okulu İzlenimleri
safgasdgasd-1
Eda Uzun
Kanada İzlenimleri
Rectangle-54
Talha Demir
British Study Centres Oxford Dil Okulu İzlenimleri

Öğrencilerimiz Ne Düşünüyor ?

Alternatif’i deneyimleyen öğrencilerimizin yurtdışı tecrübeleri

ogrenciii-1
Nazlı Hilal Karaoğlan
Avusturalya Dil Okulu İzlenimleri
alternatifecsss
Gökberk Bulut
Apollo Dublin Dil Okulu İzlenimleri
safgasdgasd-1
Eda Uzun
Kanada İzlenimleri
Rectangle-54
Talha Demir
British Study Centres Oxford Dil Okulu İzlenimleri