İngiltere Yüksek Lisans

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere veya resmi adıyla Birleşik Krallık, dünyanın en prestijli üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yaptığı için lisans yanında yüksek lisans yapmak isteyen Türk öğrenciler için de popüler bir çekim merkezidir. Aklınıza gelebilecek her konuda programın varlığı ve üniversite çeşitliliği dikkate alındığında İngiltere’de bir yüksek lisans programına başvuru sürecinde okul seçimi olsun, başvuru sürecini yönetmek olsun ilk etapta zor gelebilir. Bu yazıda Türk öğrenciler için İngiltere'deki yüksek lisans programlarına başvurularda nelere dikkat edilmesi gerektiğine adım adım genel bakış denemesi yapacağız.

Üniversite Seçimi

İngiltere’de bir yüksek lisans programına başvurmanın ilk adımı, aradığınız eğitim programını sunan bir üniversite seçmektir. İngiltere’de her biri kendine has güçlü ve zayıf yönleri olan 135’ten fazla üniversite bulunmaktadır. Türkler de dâhil olmak üzere uluslararası öğrenciler için en popüler üniversitelerden bazıları Oxford, Cambridge, London School of Economics, Imperial College, University College London, Manchester, Edinburgh, King’s College London, Cardiff University, City University of London, University of Strathclyde, Brunel University London, Oxford Brookes üniversiteleridir. İsmini saydığımız bu üniversiteler aynı zamanda en rekabetçi olanlardır ve kabul edilmek için yüksek akademik yeterlilik talep ederler.

Hangi okula gideceğinize karar verirken, ilgilendiğiniz üniversiteleri araştırmanın yanında; durum, yaşam maliyeti, program içeriği ve okulun / bölümün itibarı gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bilinçli bir karar vermenize yardımcı olması için üniversite web sitelerini ziyaret edebilir, sanal veya yüz yüze tanıtım günlerine katılabilir, mevcut veya eski öğrencilerin yorumlarını okuyabilir, İngiltere’de yüksek lisans konusunda uzman profesyonel danışman kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Programlar

İngiltere’deki yüksek lisans programları genellikle bir yıl sürer, ancak bazı programlar içerik veya staj faktöründen ötürü daha uzun olabilir. İngiltere’de birçok farklı türde yüksek lisans programı mevcuttur, bunlar arasında:

 • Öğretime dayalı (Taught) programlar: Bunlar, İngiltere'deki en yaygın yüksek lisans program türüdür. Öğretime dayalı programlar; dersler, seminerler ve sunumlardan oluşur ve öğrencilerin program sonunda akademik derecelerini alabilmeleri için yılsonunda tezlerini de başarıyla tamamlamaları gerekir.
 • Araştırmaya dayalı (Research) yüksek lisans programları: Araştırmaya dayalı yüksek lisans programları, öğrencilerin bir öğretim üyesinin gözetiminde bağımsız bir araştırma projesi yürütmesine imkân tanır. Bu programlar da tıpkı ‘Taught’ programlar gibi bir yıl civarında sürer ve bir tezle nihayete erer.
 • Profesyonel veya mesleki yüksek lisans programları: Profesyonel programlar, belirli bir alanda pratik beceri ve bilgi edinmek isteyen öğrenciler için tasarlanmıştır. Profesyonel programlara örnek olarak İşletme Yüksek Lisansı (MBA) ve Mühendislik Yüksek Lisansı (MEng) programları verilebilir. Bunlar da sistem olarak ‘taught’ programlara benzemekle birlikte hedef ve oryantasyon bakımından profesyonel yüksek lisans programı kategorisine dahil edebilirler.

Kabul şartları

İngiltere’deki yüksek lisans programlarına kabul şartları, üniversiteye ve bölüme göre farklılık gösterir. Genel olarak, yabancı öğrencilerin akredite bir üniversiteden lisans derecesine sahip olmaları ve İngilizce dil şartını karşılıyor olmaları gerekmektedir. İngiltere’deki çoğu üniversite, IELTS 6.5 veya eşdeğeri bir puan ister. Bazı programlarda ilaveten iş deneyimi veya minimum not ortalaması gibi ek gereksinimleri olabilir. Öğrencilerin, başvurmadan önce ilgilendikleri her program için kabul koşullarını tek tek kontrol etmeleri önemlidir.

Başvuru şartlarını madde madde sıralarsak:

 • Akredite bir yükseköğretim kurumundan lisans derecesi veya eşdeğeri
 • İngiliz not sistemine göre en az 2:1 (upper second) veya 2:2 (lower second) not ortalaması (üniversiteye ve programa bağlı olarak)
 • İngilizce dil yeterliliğinin kanıtı (IELTS 6.5 veya TOEFL 90 civarı)

Ek olarak, bazı bölümlerin mezuniyet sonrası iş deneyimi, portfolyo veya özel önkoşul dersleri gibi özel gereksinimleri olabilir. Seçtiğiniz programın kabul koşullarını üniversitenin web sitesinden kontrol etmenizi veya daha fazla bilgi için profesyonel danışmanlarımızla irtibat kurmanızı tavsiye ediyoruz.

Başvuru süreci

İngiltere’deki yüksek lisans programlarına başvuru süreci genellikle sonbaharda okulların açılmasıyla başlar ve teorik olarak Haziran / Temmuz ayına kadar sürebilir. Öğrenciler ilgilendikleri her program için son başvuru tarihlerini kontrol etmeli ve mümkün olduğunca erken başvurmalıdır. Erken başvuru her zaman için kazandırır.

İngiltere’de bir yüksek lisans programına başvurmak için, Türk öğrencilerin genellikle aşağıdaki belgeleri sunmaları istenir:

 1. Online başvuru formu: Başvuru formlarının artık hemen hepsi online olarak mevcuttur ve aday öğrenci hakkında adı, adresi ve akademik geçmişi gibi temel bilgileri içerir.
 2. Transkriptler: Mezun olunmuş veya halen devam edilen tüm kurumlardan transkriptler sunulmalıdır. Bu transkriptler İngilizce olmalı veya orijinali Türkçe ise yeminli bir tercüman tarafından İngilizceye tercüme edilmiş olmalıdır.
 3. Diploma veya mezuniyet belgesi.
 4. Niyet mektubu: Personal Statement, Statement of Purpose, Letter of Intent, Motivation Letter gibi isimlerle anılan niyet mektubu, öğrencilerin akademik ve profesyonel hedeflerini ve neden hedefledikleri okul ve programa uygun olduklarını açıkladıkları bir yazıdır.
 5. CV / Resume: Akademik ve varsa profesyonel geçmişinizi özetleyen bir CV veya resume mutlaka dosyaya eklenmelidir.
 6. Tavsiye mektupları: Öğrencilerin genellikle eğitim aldıkları akademisyenlerden veya işverenlerden aldıkları genellikle iki veya üç tavsiye mektubu göndermeleri gerekir.
 7. İngilizce dil testi puanları: Uluslararası öğrenciler, IELTS, TOEFL vb test puanlarını göndererek İngilizce yeterliliklerini kanıtlamalıdırlar.
 8. Pasaport veya varsa eski İngiltere öğrenci vizesi fotokopileri.
 9. Başvuru ücreti: İngiltere’deki çoğu yüksek lisans programı için başvuru ücret ödenmezken, bazı okullar ve programlar başvuru ücreti gerektirebilir. Başvuru ücreti, programa veya üniversiteye göre değişir.

Öğrenci vizesi

İngiltere’de bir yüksek lisans programına kabul edilen Türk pasaportu taşıyan öğrencilerin öğrenci vizesi almaları gerekir. Vize almak için, öğrencilerin bir programa kabul edildiğinin kanıtı olan CAS belgesi, bankada şahsi bir hesapta en az 28 gün tutulmuş olan mali desteğin kanıtını ve İngilizce dil yeterliliğinin kanıtlarını sunmaları gerekir. Vize başvurusunun değerlendirme süresi en az 3 haftayı bulduğu için öğrencilerin mümkün olduğunca erken başvurmaları önemlidir.

Maliyetler

İngiltere’de bir yüksek lisans programının maliyeti, üniversiteye ve programa göre değişir. Ortalama olarak, yabancı öğrenciler eğitim ücreti (tuition fee) için yılda 15.000£ ile 30.000£ arasında bir ödeme yapmayı planlayabilirler. Öğrenim ücretine ek olarak, öğrencilerin konaklama, yemek ve ulaşım dâhil olmak üzere yaşam giderleri için de ayrıca bir bütçe ayırmaları gerekecektir. Vizede okul ücretine ilaveten gösterilmesi gereken toplam yaşam gideri miktarı 9 ay üzerinden bir hesaplama yapıldığında Londra için £12,006, Londra dışı üniversiteler içinse £9,207 tutarında bir rakamdır. İngiliz üniversiteleri yaygın olarak değişik miktarlarda burslar sunarlar. Üniversitelerin burs imkânları konusunda profesyonel danışmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Popüler Yüksek Lisans Programları

Türk öğrenciler arasında rağbet gören popüler yüksek lisans programlarına örnek olarak Hukuk, İşletme, Klinik Psikoloji ve Mühendislik gibi alanlarda uzmanlaşmayı sağlayan yüksek lisans derecelerini verebiliriz.

1. LLM (Hukuk Yüksek Lisansı)

LLM, hukuk alanında işverenler tarafından uluslararası alanda tanınan ve çok değer verilen bir lisansüstü hukuk derecesidir. Program, öğrencilerin Uluslararası Hukuk, İnsan Hakları Hukuku, Ticaret Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hukuku başta olmak üzere hemen her konuda uzmanlaşmalarını sağlar. LLM programlarına kabul koşulları genellikle Hukuk veya ilgili bir alanda lisans derecesini ve minimum 2.5+ not ortalamasını veya eşdeğerini içerir. İngilizce dil yeterliliğinin yine IELTS / TOEFL vb bir sınavla yerine getirilmesi önemlidir. Bir LLM programının maliyeti, üniversiteye ve programa göre değişir, ancak yıllık 12.000 £ ile 37.500 £ arasında değişebilir.

2. MBA (İşletme Yüksek Lisansı)

MBA, işletme yönetimi ve liderlik becerilerine odaklanan oldukça popüler bir yüksek lisans programıdır. Finans, pazarlama veya girişimcilik gibi alanlarda kariyerlerini ilerletmek isteyen profesyoneller için tasarlanmıştır. MBA programları genellikle en az iki yıllık iş deneyimi, bir lisans derecesi ve en az 2.5+ veya eşdeğeri bir not ortalaması gerektirir. İngilizce dil yeterliliğinin yine IELTS / TOEFL vb bir sınavla yerine getirilmesi önemlidir. Bir MBA programının maliyeti, üniversiteye ve programa bağlı olarak değişir, ancak yıllık £20.000 civarından başlar ve London Business School ayarındaki bir okulda £109,700 seviyelerine kadar çıkabilir.

3. Klinik Psikoloji

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans derecesi, davranış ve ruh sağlığı bozukluklarının tanı ve tedavisine odaklanan özel bir programdır. Program, öğrencilere Türkiye’de lisanslı klinik psikolog olmak için gereken bilgi ve becerileri sağlamak için akademik çalışmalarını, okula & programa bağlı olarak denetimli klinik deneyimi ve araştırmayı birleştirir. Kabul koşulları tipik olarak psikoloji veya ilgili bir alanda bir lisans derecesinin yanı sıra en az 2.5+ veya eşdeğeri bir not ortalamasını içerir. İngilizce dil yeterliliğinin yine IELTS / TOEFL vb bir sınavla yerine getirilmesi önemlidir. Bir Klinik Psikoloji programının maliyeti, üniversiteye ve programa bağlı olarak değişir, ancak yıllık £15.000 ile £30.000 arasında değişebilir.

4. Mühendislik

Mühendislik Yüksek Lisans derecesi, öğrencilerin Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği veya İnşaat Mühendisliği vb pek çok alanda bilgilerini derinleştirmelerini sağlayan özel bir programdır. Program, öğrencileri mühendislik araştırması, tasarımı veya yönetimi alanlarındaki kariyerlere hazırlamak için ders, araştırma ve pratik deneyimi birleştirir. Kabul koşulları tipik olarak Mühendislik veya ilgili bir alanda lisans derecesini ve ayrıca minimum 2.5+ veya eşdeğeri not ortalamasını içerir. . İngilizce dil yeterliliğinin yine IELTS / TOEFL vb bir sınavla yerine getirilmesi önemlidir. Bir Mühendislik programının maliyeti, üniversiteye ve programa göre değişir, ancak yılda £15.000 ile £40.000 arasında değişebilir.

Sonuç olarak, İngiltere, yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen Türk öğrenciler için zengin bir yelpaze içinde çeşitli çalışma alanlarında çok sayıda program sunmaktadır. Kariyer hedeflerinize ve ilgi alanlarınıza en uygun programı ve üniversiteyi araştırmak ve seçmek ve programın kabul koşullarını ve maliyetini değerlendirmek için Alternatif Yurtdışı Eğitim olarak desteğe hazırız.

DEVAMINI OKU KISALT

İNGİLTERE'DE TEMSİLCİSİ OLDUĞUMUZ ÜNİVERSİTELER

Arts University Bournemouth

Aston University

Canterbury Christ Church University

Cardiff Metropolitan University

Cardiff University

Central Film School

City University Of London

Öğrencilerimiz Ne Düşünüyor ?

Alternatif’i deneyimleyen öğrencilerimizin yurtdışı tecrübeleri

ogrenciii-1
Nazlı Hilal Karaoğlan
Avusturalya Dil Okulu İzlenimleri
alternatifecsss
Gökberk Bulut
Apollo Dublin Dil Okulu İzlenimleri
safgasdgasd-1
Eda Uzun
Kanada İzlenimleri
Rectangle-54
Talha Demir
British Study Centres Oxford Dil Okulu İzlenimleri

Öğrencilerimiz Ne Düşünüyor ?

Alternatif’i deneyimleyen öğrencilerimizin yurtdışı tecrübeleri

ogrenciii-1
Nazlı Hilal Karaoğlan
Avusturalya Dil Okulu İzlenimleri
alternatifecsss
Gökberk Bulut
Apollo Dublin Dil Okulu İzlenimleri
safgasdgasd-1
Eda Uzun
Kanada İzlenimleri
Rectangle-54
Talha Demir
British Study Centres Oxford Dil Okulu İzlenimleri