Avustralya’da Üniversite

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Avustralya’da Üniversite

Neden Avustralya'da Üniversite Eğitimi?

Avustralya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin bu ülkeyi seçerken pek çok haklı nedeni bulunuyor. Uluslararası geçerliliğe ve tanınırlığa sahip Avustralya üniversiteleri yüksek kalitedeki akademik standartları ve harika hayat şartlarını birlikte sunmaktadır. Dünyanın zirve 100 üniversitesinin 7 tanesi Avustralya’da bulunmaktadır. Avustralya yabancı öğrenciler için harika bir eğitim atmosferi sunmaktadır. Dünyanın öğrenci dostu 30 şehrinden 5 tanesi Avustralya’da bulunmaktadır. Şu ana kadar Avustralya üniversitelerinden mezun olmuş 2 buçuk milyondan fazla yabancı öğrenci bulunmaktadır. Avustralya üniversiteleri 15 Nobel Ödülü çıkarmıştır. Penisilin, tüp bebek, kablosuz internet, biyonik kulak başta olmak üzere insan hayatına olağanüstü katkılar sağlayan pek çok icat ve buluş Avustralya’dan çıkmıştır.

DEVAMINI OKU KISALT
Avustralya'da Lisans Eğitimi

Avustralya’da Lisans Eğitimi

Yukarıda bahsettiğimiz ‘foundation’ programına katılmak yabancı öğrencilere pek çok faydayı bir arada sağlar. Okuyacağınız bölümle ilgili temel dersleri almak, bölüme ve Avustralya eğitim sistemine aşinalık kazanmak yanında akademik İngilizceniz daha da gelişmiş olur. Avustralya’da lisans eğitimine doğrudan bir üniversite bünyesinde başlayabileceğiniz gibi öncesinde ilk iki sene TAFE adı verilen iki senelik okullarla başlayıp sonrasında bir üniversiteye transfer olmayı da düşünebilirsiniz.

Avustralya'da Master Eğitimi

Avustralya’da Master Eğitimi

Avustralya üniversitelerinde mastır eğitimi programın türüne göre bir ile iki sene arasında bir sürede tamamlanır. Sadece dersten ibaret mastır programları bir sene sürerken, tez içeren programlar iki sene sürmektedir. Avustralya’da tıp ve diş hekimliği programlarına kabulde İngiltere’den farklı olarak ABD’de olduğu gibi öncelikle bir lisans programında okumuş olma şartı aranmaktadır.

Avustralya'da Doktora Eğitimi

Avustralya’da Doktora Eğitimi

Avustralya’da doktora programına başvuru için mastır yapmış olmak önemli bir şarttır. Özellikle seçici bir Avustralya üniversitesinde doktora programına başvuru yaptığınızda araştırmaya dayalı bir mastır programından mezun olup olmadığınız özellikle dikkat edilir. (Master’s degree by research) Dolayısıyla doktora programlarının süresi iki seneye kadar inebilir. Genel olarak baktığımızda Avustralya’da doktora programlarının 3-4 senelik bir sürede tamamlandığını görüyoruz.

Avustralya'da Yaşam Koşulları ve Konaklama

Avustralya’da Yaşam Koşulları ve Konaklama

Avustralya iklim olarak çok çeşitli imkânlar sunan geniş bir coğrafyaya sahiptir. Ülkenin kuzeyinde tam tropik bir iklim hâkimken güneye inildiğinde havanın yer yer soğuk bir hal aldığını görüyoruz. Avustralya’da bir öğrencinin aylık yaşam gideri için ortalama 1500 Avustralya doları civarında bir meblağı dikkate alması gerekir.

Avustralya’da Üniversite Hazırlık Eğitimi

Avustralya’da Üniversite Hazırlık Eğitimi

Avustralya’da üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler ana programa katılmadan önce ilk sene genellikle ‘foundation’ adı verilen temel hazırlık programından geçerler. Foundation programından sonra ana programa geçiş yapan öğrenciler bölümün türüne göre toplamda 4 veya 5 sene içinde lisans derecesi almış olurlar. İşletme bölümü toplamda 4 senede tamamlanırken, hukuk için 5 sene gerekir.

AVUSTRALYA'DA TEMSİLCİSİ OLDUĞUMUZ ÜNİVERSİTELER

South Australia Üniversitesi

University of Newcastle

Western Australia Üniversitesi

Charles Sturt Üniversitesi

Sydney Üniversitesi

Macquarie Üniversitesi

Öğrencilerimiz Ne Düşünüyor ?

Alternatif’i deneyimleyen öğrencilerimizin yurtdışı tecrübeleri

ogrenciii-1
Nazlı Hilal Karaoğlan
Avusturalya Dil Okulu İzlenimleri
alternatifecsss
Gökberk Bulut
Apollo Dublin Dil Okulu İzlenimleri
safgasdgasd-1
Eda Uzun
Kanada İzlenimleri
Rectangle-54
Talha Demir
British Study Centres Oxford Dil Okulu İzlenimleri