Kanada Üniversiteleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kanada Üniversiteleri

Neden Kanada’da Üniversite Eğitimi?

Amerika’nın kuzey komşusu Kanada üniversite eğitimindeki yüksek standartlarıyla göz kamaştıran bir ülkedir. Güçlü bir sisteme ve pozitif bir imaja sahip olan Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin bu ülkenin gözde okullarına girebilmek için iyi notlara sahip olmaları önemlidir.

Kanada’da üniversite okumak için sağlam bir planlama sürecinden geçerek iyi notları edinmiş olmak için başvuru yapmak gerekir. Kanada’da üniversite ücretleri ABD’ye kıyasla daha makul düzeylerde seyreder. Kanada’da üniversite bölümlerine baktığımız zaman hemen her ilgi alanına hitap eden konuda program bulabilmekteyiz. Kanada’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler dil hazırlık kısmını da bu ülkede yaparak kesintisiz bir öğrenim tecrübesinin keyfini çıkarabilirler. Türkiye’de ön lisans edinmiş öğrenciler de Kanada’da lisans tamamlama şeklinde başvuru yaparak eğitimlerinin kalan kısmını bu ülkede tamamlayabilirler. Yurt dışı üniversite eğitimi için Kanada ideal bir ülke olup kalitesi, makul öğrenim ve yaşam giderleri ve dünyaca meşhur araştırma üniversiteleriyle göz doldurmaktadır.

DEVAMINI OKU KISALT
Kanada’da Lisans Eğitimi

Kanada eğitim sistemi yapı olarak ABD’ye çok benzer. Kanada’da eğitim sistemini bir merkezden yöneten tek bir kurum yoktur. Şehir, eyalet ve federal olmak üzere üç idari kademede eğitim sistemleri farklılık gösterir. Her bir eyalette müfredatı geliştiren, sınavların standardını koyan, finansal düzenlemeleri yapan ve öğretmenlerin yeterliliğini belirleyen eğitim bakanlığı bulunur. Kanada’da lise sonrası eğitim kurumları başlıca iki ana bölüme ayrılır: Üniversiteler ve sanat-teknik yüksekokulları. Üniversiteler akademik ve mesleki eğitim verir ve öğrencilere lisans ve üzeri diploma dereceleri kazandırır: (BA, BSc, MA, MSc, PhD, vs.). Sanat ve teknik yüksekokulları ise çeşitli sanat dallarında ve teknoloji alanlarında sertifika ve diploma programları sunar ve iş eğitimi verirler. Bu yüksekokullardan üniversitelere yatay geçişler bazen mümkündür. Quebeck’te sistem biraz farklıdır. Colleges d’eseignement general et professionnel (CEGEPS) adıyla bilinen iki çeşit program vardır: 3 yıllık mesleki programlar ve iki yıllık ön lisans programları.

Üniversiteler ve yüksekokullar arasında bir konumda bulunan çok sayıda üniversite yüksekokul bulunmaktadır. Bunlar diploma vermektedirler fakat lisansüstü programlara (master ve doktora) sahip değillerdir.

 
Kanada’da Community College (ön-lisans) Eğitimi

Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrenciler dört senelik lisans eğitimine doğrudan başlayabilecekleri gibi kabul şartları daha esnek olan, iki ve üç senelik eğitim veren community college’lerden bir tanesiyle eğitimlerine başlayabilirler.

Kanada’da üniversite eğitimi için ekonomik bir rota olan Community College’lerin giriş şartları da dört senelik okullara kıyasla daha esnektir. Genellikle ‘College, Institute, Insitute of Technology, Technical College’ gibi isimler taşıyabilen bu okullarda okul harçları da daha ekonomiktir. Kanada’da 130’dan fazla Community College’de öğrenciler normal okullara kıyasla daha ekonomik rakamlara üniversite eğitimi alabilirler. Kanada community college’lerinde az sayıda da olsa lisans programları ve lisansüstü sertifika ve diploma programları da sunulmaktadır.

Kanada’da Üniversite Eğitimi için Vize Şartları

Kanada’da yaşam standartları en üst seviyelerdedir. Dünyanın en yaşanılır ülkelerinden birisi olan Kanada’nın yaşam standartları batı ülkelerinin en iyilerinden birisi olarak dikkat çeker. Liberal ve çok kültürlü bir toplam yapısına sahip olan Kanada’nın nüfusu İngilizce ve Fransızca konuşanlar olarak iki gruba ayrılmaktadır. Nüfus yoğunluğu bakımından dünyanın en ideal ülkelerinden birisi olan Kanada coğrafya, iklim kültür ve toplum yapısı olarak dünyanın çeşitliliği en fazla olan ülkelerinden birisidir. Büyük bir ülke olan Kanada’da Toronto ile kuzey toprakları arasındaki hayat ve yaşam kültürü birbirinden çok ayrı zenginliklere sahiptir. Her bir eyalet ve toprak parçası kendine has bir kültür ve yaşam tarzına sahiptir. Kanada’da yaşam giderleri ABD ve İngiltere’ye kıyasla daha ekonomik düzeylerdedir.

Kanada’da Master Eğitimi

Kanada yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için de gözde bir ülkedir. Her yıl dünya genelinden 150 binden fazla uluslararası öğrenci bu ülkenin yükseköğretim sisteminin prestij ve kalitesini yaşamak için Kanada’yı tercih etmektedir. Kanada’da toplamda 100’e yakın üniversitede hemen her alanda yüksek lisans programı bulmak mümkündür. Kanada üniversiteleri tarafından sunulan yüksek lisans programları hem gelenek hem de modern yaklaşımları harmanlayarak öğretim kalitesi ve araştırma imkanlarının harika bir kombinasyonunu üretmektedir.

Kanada’da Doktora Eğitimi

Kanada’da doktora programları uzun süre ABD’nin gölgesinde kalmıştır. Ancak zamanla Kanada üniversiteleri kaliteleriyle ön plana çıkmışlar ve her yıl artan oranda dikkatleri üzerlerine çekmişlerdir. Kanada bugün düşük maliyetlerle araştırma kalitesi dünya standartlarında üniversitelerinde doktora yapmak için ideal bir ülke haline gelmiştir.

Kanada’da doktorayı cazip kılan faktörlerden birisi de doktora eğitimi sonrası çalışma imkanlarının daha cazip oluşudur. Hâlihazırda 75 binden fazla doktora adayı eğitimine bu standartları yüksek ülkede devam etmektedir.

Kanada’da Yaşam Koşulları ve Konaklama

Kanada’da yaşam standartları en üst seviyelerdedir. Dünyanın en yaşanılır ülkelerinden birisi olan Kanada’nın yaşam standartları batı ülkelerinin en iyilerinden birisi olarak dikkat çeker. Liberal ve çok kültürlü bir toplam yapısına sahip olan Kanada’nın nüfusu İngilizce ve Fransızca konuşanlar olarak iki gruba ayrılmaktadır. Nüfus yoğunluğu bakımından dünyanın en ideal ülkelerinden birisi olan Kanada coğrafya, iklim kültür ve toplum yapısı olarak dünyanın çeşitliliği en fazla olan ülkelerinden birisidir. Büyük bir ülke olan Kanada’da Toronto ile kuzey toprakları arasındaki hayat ve yaşam kültürü birbirinden çok ayrı zenginliklere sahiptir. Her bir eyalet ve toprak parçası kendine has bir kültür ve yaşam tarzına sahiptir. Kanada’da yaşam giderleri ABD ve İngiltere’ye kıyasla daha ekonomik düzeylerdedir.

KANADA'DA TEMSİLCİSİ OLDUĞUMUZ ÜNİVERSİTELER

Öğrencilerimiz Ne Düşünüyor ?

Alternatif’i deneyimleyen öğrencilerimizin yurtdışı tecrübeleri

ogrenciii-1
Nazlı Hilal Karaoğlan
Avusturalya Dil Okulu İzlenimleri
alternatifecsss
Gökberk Bulut
Apollo Dublin Dil Okulu İzlenimleri
safgasdgasd-1
Eda Uzun
Kanada İzlenimleri
Rectangle-54
Talha Demir
British Study Centres Oxford Dil Okulu İzlenimleri