Gökberk Bulut

Gökberk Bulut İrlanda’da  Apollo Language School’da alacağı 6 aylık dil eğitiminin ilk ayını tamamladı, ilk izlenimleri ve tecrübelerini sizler için paylaştı.

 

Merhaba ben Gökberk,

Şu anda Dublin’de Apollo Language Centre dil okulunda eğitim görüyorum. Eğer ki kültür karmaşası minimum seviyede, insanları sıcakkanlı ve güvenli bir şehir arıyorsanız geleceğiniz yer kesinlikle İrlanda olmalı. Sürekli kapalı ve yağmurlu bir havası olmasına rağmen insanları da bir o kadar sıcakkanlı ve güler yüzlü. İlk defa konuştuğunuz bir insanla bile sanki yıllardır arkadaşmışsınız gibi sohbet edebilirsiniz. Kendi adıma konuşmak gerekirse, buraya geldiğim ilk andan itibaren sanki farklı bir ülkeye, farklı bir kültüre gelmiş değil de, Türkiye’nin farklı bir şehrine gelmiş gibi hissettim. Tek fark ise konuşulan dilin farklı olması.

İrlanda’ya geldiğim ilk gün otobüse binerek kalacağım yere ulaştım. Yanında konaklayacağınız aile kesinlikle şans işi, burada aile yanında çok sıkıntı çekeni de duydum, çok iyi bir aileye denk gelenide. Kendimi de iyi aileye denk gelenler grubunda düşünüyorum. Geldiğim ilk andan itibaren çok samimi ve çok sıcak davrandılar bana hatta ilk gün sinemaya bile götürdüler. Evimde benim yaşıtım iki kişi olması sayesinde çok fazla sohbet etme ve pratik yapma fırsatı buldum ve bunun benim için çok iyi bir avantaj olduğunu düşünüyorum.
Okulun ilk günü çok iyi bir oryantasyon süreci geçirdiğimizi düşünüyorum. İlk önce okulla alakalı ardından da şehir ile alakalı bilgiler aldık. Ardından seviye tespit sınavına girip sınıflarımıza dağıldık. Apollo 3 katlı oldukça iyi bir binaya sahip. Derslerde grammar veya vocabulary görürken bile sizi konuşmaya yönlendiren ve sürekli pratik yapmanıza olanak sağlayan bir eğitim sistemleri var.

İlk gün Tesco adlı marketten 15 €’ya 15 gb interneti ve sınırsız konuşması olan bir hat satın aldım. Fakat başka firmalardan 20 Euro’ya sınırsız interneti ve konuşması olan hatlardan da alabilirsiniz.

Ülke genelinde konaklama hem pahalı hem de bulması çok zor. Buraya gelmeden önce kendinizi 2-3 kişilik odalarda ve aynı evde 8-10 kişi ile kalmaya hazırlamalısınız. Burada evi değil odayı veya yatağı kiralıyorsunuz. Kiralar 400 €’dan başlayıp yerine ve odanın durumuna göre 1000 €’ya kadar çıkabiliyor. Aynı şekilde ulaşımda pahalı kalemlerden bir tanesi. Sadece otobüs kullanacaksanız kartınıza 20 Euro yükleyip bir hafta sınırsız gezebilirsiniz. Tren veya tramvay kullanacaksanız 30 € oluyor bu ücret. Market alışverişlerinin ise çok uygun olduğunu düşünüyorum. Aylık market alışverişinizi 150 € gibi bir ücrete karşılayabilirsiniz.

Okul seçimimde ve vize başvuru sürecimde bana yardımcı olan her telaşlı ve heyecanlı anımda bana destek olup beni sakinleştiren Barış Beye çok teşekkür ederim. En ufak tereddütlerimde bile beni anlayıp bana yardımcı oldu. Sorularımı hiçbir zaman cevapsız bırakmadı ve benim sürekli içimi rahatlattı. Alternatif Yurtdışı Eğitim kesinlikle tercihiniz olmalı. Müşteri çekmek için gitmek istediğiniz yerin sadece iyi, güzel yönlerini değil karşınıza çıkacak problemleri de sizi kaybetme korkusu olmadan söylüyorlar ve sizi doğru karar vermeye yönlendiriyorlar. Tüm şirkete bu politikası sebebiyle teşekkür ederim.

Yurt dışında eğitim almayı düşünen herkese İrlanda’yı da seçenekleri arasına eklemelerini tavsiye ederim.

Gökberk Bulut