Yurt dışında yabancı dil eğitimi almak isteyen kişiler için en önemli karar noktası hangi ülkede eğitim alacaklarıdır. En fazla tercih edilen yabancı dil artık global bir dil olması sebebi ile İngilizce’dir. İngilizce dil eğitimi için ise en çok gidilmek istenen ülke İngiltere ve Amerika’dır. İngiltere köklü eğitim sistemi ve üniversiteleri ile popüler olsa da herkesin aklında Amerika rüyası vardır.

Bu zor etabı geçip Amerika’da dil eğitimi almaya karar verdiyseniz artık hangi eyalette yaşayacağınızı seçme vakti de gelmiştir. Genellikle New York, Boston,  Los Angeles, San Diego ve San Francisco İngilizce dil eğitiminde tercih edilen bölgelerdir. Her birinin özellikleri birbirinden farklıdır ama verilen eğitim birbirine yakındır. Tercihinizi fiyatlara ve o bölgenin sosyal imkânlarına göre vermeniz yerinde bir karar olacaktır. Gelin birlikte San Francisco’yu inceleyelim.

San Francisco’da sizi tatmin edecek sayıda okul mevcuttur. Üniversite ya da özel bir okulda bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre bir eğitime karar verebilirsiniz. Alacağınız yabancı dil eğitiminin düzeyine ve gerekli olduğu alanlara karar verdiyseniz ders saati ve süreye de karar vererek bir eğitim programına dâhil olabilirsiniz. Eğitim seviyesinin diğer bölgelere göre daha yüksek olduğu San Francisco’da düzgün aksan ile konuşulmaktadır.

Bu şehir temizliği ve düzeni ile öne çıkmakta ve her zaman sisli olan havası ile ün yapmaktadır. Bizim ülkemiz ile arasındaki 10 saatlik fark yüzünden bir süre adaptasyon sorunu yaşayabilirsiniz.

Yaz aylarında bile akşamların oldukça serin geçmesi durumunu göz önünde bulundurarak valizinizde hırka ve kalın sweatlere yer açmalısınız.

Ulaşımın çok rahat olması sebebi ile şehirde birçok noktaya kolayca gidebilir ve keşifler yapabilirsiniz. Yaygın olarak kullanılan bisikletlerle açık havanın tadını çıkarabilir ve dil eğitimin yanında sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

Şehirde görülebilecek dünyaca ünlü noktalardan bahsederek eğitim için orada bulunduğunuz süre içinde ders dışında neler yapabilirsiniz bir bakalım?

Alcatraz adasını duymuşsunuzdur, eski yıllarda ağır suçluları hapsettikleri cezaevinden geriye kalanlar şu an da turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Tekne ile ulaşımın sağlandığı adada hoş vakit geçirebilirsiniz. Çikolata sevmeyenimiz yoktur herhalde? Sizi kendinizden geçirecek kakao kokusu ile bir çikolata cennetine adım atmak için Ghirardelli Center’ı mutlaka görmelisiniz.

Aslında ilk sırada yer alması gereken San Francisco’nun adeta simgesi olan, en güzel fotoğraflara malzeme olmuş meşhur Golden Gate köprüsü manzarası ile sizi büyüleyecektir. Bir bisiklet kiralayarak köprüyü geçmek uzun yıllar anılarınızda kalacak hoş bir deneyim olacaktır.

Alışveriş çılgınlarını da unutmadık. Union Square’de aradığını her türlü ürünü bulabilir, ilginç sokak gösterilerine şahit olabilirsiniz. Hafta sonlarınızı geçirebileceğiniz sahil kasabaları görmek isterseniz Sausalito ve Tiburon’a doğru bir tekne gezisi yapabilirsiniz. Çin pazarları ilginizi çekerse Chinatown’da bir tur atın mutlaka. Şehir merkezinde yer alan ve turistler için uğrak yeri olan Çin’lilerin yaşam merkezi ve onlara has ürünler yer aldığı bir noktadır. Doğal güzellikler konusunda ciddi bir üne sahip Golden Gate Park’ta gidilecek yerler listenizde üst sıralarda yer alabilir. Bir çok hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapan park müze, göl ve sosyal tesisler açısından zengin bir yerdir. Alfred Hitchcock filmlerinden hatırlayacağınız Palace of Fine Arts gösteri ve sergiler ile hizmet vermektedir. Yine filmlerden bildiğimiz 40 derece eğimi ve sekiz keskin virajı ile ilginç bulunan Lombard Caddesi de San Francisco’da görmeniz gereken yerler arasındadır.