Yağmur Inal – Cambridge International School

2014 yazında dahil olmak istediğimiz parent and child programı sayesinde tanıştık Alternernatif ECS ve sevgili Serap Hanımla. Ilk günden itibaren sınırsız emek ve anlayışıyla bir danışmanlık firmasıdan istediğimiz ne varsa fazlasıyla aldığımız ve profesyonel bir ilişkinin ötesine geçtiğimiz bu işi iyi ki Alternatif ECS ile ve Serap Hanımla yapmışız dediğimiz harika bir deneyimimiz oldu.

Temmuz aylarında o zaman 5 yaşında olan kızımızla henüz devamlılık gerektiren bir okul yaşına gelmemiş olmasından dolayı 1 senelik bir Ingiltere macerasına atılmaya karar verdiğimizde herşey  bizim için yabancı ve bilmediğimiz dinamiklerde seyrediyordu. Eğitim sisteminin farklı olması, benim hem anne olarak hem de dil eğitimi almak isteyen bir öğrenci olarak İngiltere de olmak istemem İngiltere’nin bir dolu prosedur gereksinimleri başlangıcı elbette biraz sancılı yaptı. Ancak bu süreçte bize her konuda yardımlarını esirgemeyen iritibatı ve desteği hiç kesmeyen sevgili Serap Hanım’a çok teşekkür ederim. Alternatif ECS için büyük bir şanstır kendisinin varlğı.

5 yaşında bir çocukla eşimin işi gereği daha çok Türkiye’de olması gerekeceği için biz metropoldense hem çok büyük olmayan hem de her tür aktivite ve ihtiyaçlar açısından oldukça zengin olan güvenlik konusunda çok iyi, insanların kapılarını kilitlemeden uyuduğu, entellektüel alt yapının çok zengin olduğu, medeni, international bir şehir olan  Cambridge’i seçtik. Ve iyi ki de öyle yaptık. İklim şans eseri İstanbul ikliminden çok farklı değildi. Coğrafi yapısı gereği biraz çukurda kaldığı için İngiltere’nin ünlü soğuğunu aşırı hissetmedik. Öğrenci ve expat şehri olduğu için geçicilik üzerine kurulmuş bir yapısı vardı ve konaklama bulma ve ikinci el eşya konusunda çok sıkıntımız olmadı. Sadece üniversitelerin ve okulların başlama tarihinden bir süre önce yapmak gerekiyor konaklama seçim işini. Aksi takdirde yoğunluk zorlayabilir. Kızımız için seçtiğimiz okul international bir okuldu. Bu okul dünyanın dört bir yanından gelmiş çocuklarla kendini yabancı ve farklı hissetmeden öz-güvenle bu yılı geçirmesine yardımcı olmuş oldu. O kadar güzel ilişkileri, anıları ve arkadaşlıkları oldu ki! Tabii sadece onun değil bizim de paha biçilmez dostluklarımız oldu. Yabancı bir ülkede turist olmakla orada yaşamanın arasındaki farkı gördük. Sadece dil değil bir kültür tanıdık. Bir Türk olarak ebeveyn olmaya dışardan bakıp başka bir kültürle kıyaslama ve doğrularla yanlışlarımızı gözden geçirme şansı bulduk. Kızımız henüz 5 yaşında dünya ve diğer kültürler ile ilgili farkındalık geliştirmeye başladı. Çocukların çok değerli olduğu ama asla boş bir şımartma refleksiyle değil gerçekten önemli olduklarını hissettikleri ve bu önemin diğerinin haklarını gasp etmesini haklı kılacak bir ayrıcalık değil kendi öz-benliğiyle ilgili bir yaradılış olduğunu hissettiren bir ortamda geçirdiği bir seneyle öz-güvenindeki artışı seyrettik. Cambridge’ in eğitimci, öğrenci ve beyaz yakalı expat nüfusu ile motive olduk. ve tabii bu maceraya atılma konusunda ilk sırada gelen yabancı dil konusunda bu yaşta çocukların dil konusundaki yeteneğine hayran kaldık. 3 ay sonra konuşmaya başlayan ve sene sonunda oldukça komplike cümleleri kurabilen ve anlayabilen kızımızla gurur duyduk.

Bu eşsiz deneyimimizde bize her türlü desteği veren sevgili Serap Hanım ve çalıştığı firma Alternatif ECS’ye çok teşekkür ederiz.

 

Sevgi ve saygılarımızla

İnal Ailesi