Tuğçe Güven

Tuğçe Güven, 6 aylık dil eğitimi macerasında ILAC Vancouver dil okulunu seçti ve izlenimlerini keyifle paylaştı!

 

6 aylık dil eğitimi için geldiğim Vancouver’da 2 ayımdayım. Burayı seçme aşamasında Vancouver hakkında çok yazı okudum, ama gelince gördüm ki ne yazılırsa yazılsın eksik kalır, özellikle de doğasıyla ilgili! Başınızı nereye çevirseniz eliniz kameralarınıza gidiyor, kartpostal gibi… Bir yandan yüksek binalarıyla modern bir şehir, ama öte yandan doğasını, renklerini hiç kaybetmemiş. Ben sonbaharda geldim ve sarı, yeşil, kırmızı yapraklar resmen hayran bıraktı beni kendine.

Vancouver sakin, huzurlu bir şehir! Okulum ILAC içinse aynı şeyi söylemem mümkün değil =) Her gün birden fazla aktivite seçeneği arasında hangisini seçeceğinizi şaşırıyorsunuz. Hafta sonları Victoria, Whistler ve ABD-Seattle gezileri, hafta içi sinema günleri, buz pateni, kitap kulübü, partiler hiç bitmiyor! Haftada iki gün seçmeli derslerimiz var. Bu derslerde istersen eksik hissettiğimiz alana göre, istersen de Kanada kültürü, ünlü şarkıları gibi bulunduğumuz ülkeyi tanımamıza yarayacak dersleri seçebiliyoruz.

Homestay konusu benim en endişe duyduğum konuydu. Yemekler, aile, başka ülkeden insanlarla aynı evde yaşamak… Ben Kanada’ya Cumartesi günü geldim, ilk bana ayarlanmış odayı beğenmedim. Bu konuyu hemen Alterntif Yurtdışı Eğitim’in İstanbul ofisindeki Cengiz Bey’e bildirdim ve henüz okula başlamamış olmama rağmen onlar beni bulup gerekli düzenlemelerin yapıldığını ve yeni odamın da beğenmediğim takdirde ailemin hemen değiştirilebileceğini söylediler. Sonuç olarak, 2 gün içinde yeni odamdaydım =) İtalyan asıllı bir aileyle kalıyorum ve ev gerçekten çok büyük. Biz 9 öğrenciyiz. Bence evle ilgili en güzel şey de bu! Film izleyeceksek bile birlikte izleyebiliyoruz. Dışarı çıkmak istediğimde her zaman evden bir arkadaş bulabiliyorum ve yemekler her akşam birlikte yeniliyor…

Daha önümde 4 ay var, ama hem Vancouver hem de ILAC bana beklediğimden çok daha fazlasını sundu. Bir sorunla karşılaştığımda da Alternatif’in hemen yardımcı olacağını bilmek bana güven veriyor. Teşekkürler bir kez daha.