Talha Demir

Talha Demir  İngiltere’de British Study Centres Oxford dil okulundaki 6 aylık eğitim sürecini ve izlenimlerini bizimle paylaştı.

Merhaba, ben Talha.

Şu an OXFORD’da British Study Centres dil okulunda eğitim görüyorum. Eğer siz de karmaşadan uzak, tarihle iç içe, sıcakkanlı insanlarla dolu ve en önemlisi bir öğrenci şehrinde eğitim görmek istiyorsanız kesinlikle Oxford’a gelmelisiniz. BSC gayet tecrübeli öğretmenlere sahip ve okulun etkinlikleri çok güzel. Her gün için farklı aktiviteler planlanıyor. Bunun yanında arkadaşlarınızla akşamları oturup bir şeyler içip sohbet edebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz çok güzel mekanlar da mevcut.

İngiltere’ye geldiğim ilk gün havalimanından National Express’in Oxford aracına bindim. (Bileti otobüse binerken şöförden alırsanız daha ucuza alabilirsiniz, 21£) Yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculuktan sonra Oxford merkezde indim ve taksiyle 15 dakikada konaklayacağım ailenin yanına vardım. Kaldığım aile gerçekten çok iyi. Çok nazikler ve her konuda yardımcı oluyorlar. Bir süre sonra kendi evinizmiş gibi alışıyorsunuz.

Okulun ilk günü deneme testine girip seviyeniz belirleniyor. Buna göre bir sınıfa geçiyorsunuz. İlk önce size okulu tanıtıyorlar ve gezdiriyorlar. BSC, küçük ama şirin bir binaya sahip. İlk 3 saat, gramer, okuma, dinleme ve konuşmanın karışık olarak işlendiği bir ders alıyorsunuz. Sonraki 1 saat ise konuşma ve dinlemenin ağırlıklı olduğu bir ders. Benim dersim öğlen bittiği için öğleden sonra arkadaşlarımla yemek yiyip etrafı gezip kendime vakit ayırıyorum.

İlk gün Vodafone’dan kendime hat aldım. Voxi diye bilinen gençlere özel bir hattı var. 10£ karşılığında 6GB internet (Instagram, WhatsApp gibi sosyal medya hesapları için sınırsız internet), İngiltere içinde sınırsız konuşma ve mesajlaşma hakkınız var. Ancak bu hattı almak için hemen karşısındaki HSBC bankasından hesap açtırmanız gerekiyor. Yaklaşık 1 saat sürüyor belki, ama size çok yardımcı oluyorlar ve her şeyi açıklıyorlar. Okula 5 dakika yürüme mesafesinde oldukları için ilk gün bu işleri halledebilirsiniz. Sonrasında eğer kaldığınız yer uzak ise özellikle kış günlerinde otobüs kullanmanızı tavsiye ederim. Yaz ve bahar aylarında gelecekseniz bisiklet kiralayabilirsiniz. Otobüs için bir aylık sınırsız biniş 59£. Onu da yine okula 5 dakika yürüme mesafesindeki otobüs terminalinden (Oxford Bus Company) temin edebilirsiniz.

Oxford, küçük bir şehir olmasından dolayı kısa sürede her yeri öğreniyorsunuz. Londra, Cambridge, Birmingham gibi şehirlere çok yakın. Hafta sonları isterseniz okulun turlarıyla isterseniz arkadaşlarınızla buralara gidebilirsiniz.

Okulda sosyalliğinizi konuşturmanız çok önemli. Ne kadar çok yeni insanlarla tanışıp onlarla sohbet ederseniz ve dışarıdaki etkinliklere katılırsanız o kadar çok pratik yapabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. En önemlisi de eğlenirsiniz.

Okulda pek organizatör olmadığı için ilk haftalardan bu işe el attım. İlk sınıfı örgütleyip WhatsApp grubu kurdum. Sonra Türk restoranında hafta sonu öğle yemeği ayarlayıp hep beraber oraya gittik. Akşamları gruptan yazışıp boş olanlarla dışarı çıkıp farklı aktiviteler yapmaya başladık. Ne kadar çok kişi tanırsanız o kadar çok konuşursunuz. Konuştukça da derste öğrendiklerinizi pratiğe dökersiniz.

Bir tavsiye; sakın Christmas ve yılbaşı haftası gelmeyin çünkü okulda çok az öğrenci oluyor ve şehir boş oluyor. Bu süre zarfında biraz sıkılabilirsiniz.

Alternatif Yurtdışı Eğitim ile tanıştığım ilk günden beri bana gideceğim ülke, şehir ve dil okulu seçiminde her zaman yardımcı olan, her sorumu cevaplayan ve samimi sohbetiyle muhabbetine doyum olmayan Cengiz Bey’e çok teşekkür ediyorum. İlk vizemde ret almama rağmen beni destekleyip ikinci başvurumda 6 aylık vizemi almama yardımcı oldukları için ayrıca teşekkür ederim. Hayallerinize kavuşmanız dileğiyle…

Talha Demir