• Deniz Avartani-Kanada İzlenimleri

  deniz-murat-avartani

   

  Üniversitedeyken 2 yaz work and travel programıyla Amerika’ya gittim. O zaman karar vermiştim yurt dışında yaşamak istediğime. Üniversite sonrasında hemen işe girdiğim için bir süre bu planımı ertelemek zorunda kaldım. Üç sene boyunca para biriktirdim ve danışman şirketlerle görüşmeye basladim. Alternatif Yurtdışı Eğitim’de Serap Hanım, ilk görüşmemizden itibaren bizimle o kadar çok ilgilendi ki aradığım diğer yurt dışı eğitim danışmanlarına teşekkür edip kararımı verdiğimi söyledim.

  Amerika ve Kanada üzerinde yoğunlaştık. Amerika okurken çalışma izni vermediğinden Kanada’da sertifika programı alma konusunda karar kıldık. Toronto’daki en iyi üç okul Humber, Seneca ve George Brown. Humber’da istediğim bir postgraduate diploma programına basvurduk, IELTS sınavına girdik ve sonrasında da vizeye başvurduk. Söylemesi çok kolay oluyor fakat Serap hanım olmasaydı bu süreci yönetmek cok sıkıntılı olurdu.

  Toronto’ya Ağustos’un onyedisinde geldik. Geldik diyorum çünkü arada bir de evlendim 🙂 Eşim de Humber’da game design eğitimi alıyor. Okul kabul ettikten sonra hemen ev bakmaya baslamıştık, fakat geldiğinizde ev tutmak o kadar da kolay olmuyor. 6 aylık kira peşin isteyenler oldu. Tek geliyorsanız en iyisi oda kiralamak. Öğrenciyken part-time çalışma izniniz oluyor, cafelerde vb işlerde çalışırım diyorsaniz kiranızı çok rahat ödersiniz. Bir baska konu ise kış. Ben yazın bile üşüyen bir insan olarak buraya adapte olup -6’da eldiven takmayı bıraktıysam herkes Kanada’nın soğuğuna alışabilir. Şu ana kadar en soğuk -21 gorduk, -40’lar geldiğinde fikrim değişir mi bilmiyorum 🙂 Şu an okuldaki ikinci dönemimi okuyorum ve eğitim sisteminin Türkiye’den çok farklı olduğunu söyleyebilirim. Sürekli bir tempo halindesiniz ve ders kaçırma lüksünüz dahi yok. 4 defa derse gitmediğinizde programa devam edip edemeyeceğinizin kararı veriliyor. O yüzden iyi bir eğitim almak icin burada olmak istiyorsaniz, biliyorum ki Alternatif Yurtdışı Eğitim size yardımcı olmak için orada olacaktır..

  kanadada-ogrenci-olmak

  Tarih: Oca 11, 2017

  Yorumlar (2)

  • Şu an aynı süreçten geçiyorum. Okulu askerlik dolayısıyla bitirmedim, ve çalışıyorum. Bende daha önce İngiltere ve Almanya’ya gitmiştim, yurtdışında yaşamaya karar vermiştim.. Tecrübe ve para kazanmak için burada işe girdim 1 yılımı doldurdum. Yakın zamanda, çok geç olmadan kesin çıkış yapmak istiyorum ama nasıl ve nereden başlayacağımı bilmiyorum.. Amacım eğitim almak değil ama bunun yolu eğitim almaksa programmatic advertising alanında kendimi geliştirmek isterim. Türkiye’de yaptığım iş bunun operasyonu, ve bu işin tam bana göre olduğunu biliyorum.

   Cevapla
   • Ünal
   • 11th Kasım 2018 at 22:28

   Arkadaşlar ben ilk okul mezunuyum herhangi bir sektörde eğitim yoluyla sertifika alıp yurt dışinda çalışabilirmiyim bilgi verirseniz çok iyi olur

   Cevapla

  Yorum Yazınız

  Hey, bu yorumu yapman artık çok kolay. Bu Harika sadece gerekli alanları doldurup gönder hepsi bu kadar. Sadece yayınladıktan sonra bi göz atıcaz o kadar.

  Doldurulması zorunlu alan*

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.