Deniz Avartani-Kanada İzlenimleri

deniz-murat-avartani

 

Üniversitedeyken 2 yaz work and travel programıyla Amerika’ya gittim. O zaman karar vermiştim yurt dışında yaşamak istediğime. Üniversite sonrasında hemen işe girdiğim için bir süre bu planımı ertelemek zorunda kaldım. Üç sene boyunca para biriktirdim ve danışman şirketlerle görüşmeye basladim. Alternatif Yurtdışı Eğitim’de Serap Hanım, ilk görüşmemizden itibaren bizimle o kadar çok ilgilendi ki aradığım diğer yurt dışı eğitim danışmanlarına teşekkür edip kararımı verdiğimi söyledim.

Amerika ve Kanada üzerinde yoğunlaştık. Amerika okurken çalışma izni vermediğinden Kanada’da sertifika programı alma konusunda karar kıldık. Toronto’daki en iyi üç okul Humber, Seneca ve George Brown. Humber’da istediğim bir postgraduate diploma programına basvurduk, IELTS sınavına girdik ve sonrasında da vizeye başvurduk. Söylemesi çok kolay oluyor fakat Serap hanım olmasaydı bu süreci yönetmek cok sıkıntılı olurdu.

Toronto’ya Ağustos’un onyedisinde geldik. Geldik diyorum çünkü arada bir de evlendim 🙂 Eşim de Humber’da game design eğitimi alıyor. Okul kabul ettikten sonra hemen ev bakmaya baslamıştık, fakat geldiğinizde ev tutmak o kadar da kolay olmuyor. 6 aylık kira peşin isteyenler oldu. Tek geliyorsanız en iyisi oda kiralamak. Öğrenciyken part-time çalışma izniniz oluyor, cafelerde vb işlerde çalışırım diyorsaniz kiranızı çok rahat ödersiniz. Bir baska konu ise kış. Ben yazın bile üşüyen bir insan olarak buraya adapte olup -6’da eldiven takmayı bıraktıysam herkes Kanada’nın soğuğuna alışabilir. Şu ana kadar en soğuk -21 gorduk, -40’lar geldiğinde fikrim değişir mi bilmiyorum 🙂 Şu an okuldaki ikinci dönemimi okuyorum ve eğitim sisteminin Türkiye’den çok farklı olduğunu söyleyebilirim. Sürekli bir tempo halindesiniz ve ders kaçırma lüksünüz dahi yok. 4 defa derse gitmediğinizde programa devam edip edemeyeceğinizin kararı veriliyor. O yüzden iyi bir eğitim almak icin burada olmak istiyorsaniz, biliyorum ki Alternatif Yurtdışı Eğitim size yardımcı olmak için orada olacaktır..

kanadada-ogrenci-olmak