Yurtdışı Eğitim İçin Ülke Seçimi

Eğer yurt dışında eğitim almaya karar verdiyseniz ilk adımı atmışsınız demektir. İkinci adımda ise eğitim alacağınız ülkenin seçimi vardır. Herkesin hayalinde g itmek, görmek istediği bir ülke olduğu için ilk önce o ülkeyi araştırır, imkanlarını öğrenmeye çalışırız. Ya da daha önce yurt dışı eğitim deneyimi olan bir arkadaştan fikir almayı düşünürsünüz. En iyi yönlendirmeyi de yurtdışı eğitim danışmanlığı ile tecrübeli olan bir kurumdan alırsınız. Çok fazla öğrencinin çok çeşitli ülkelerde eğitim almasına vesile oldukları için ihtiyaçlar, maddi olanaklar ve beklentilerinizi göz önüne alarak bir yönlendirme yapacaklardır. Tavsiye ve önerileri dinledikten sonra kendi kişisel özelliklerinizi de ortaya koymalısınız. Çünkü her bireyin beklentileri, hisleri, hayata bakışı ve aldığı temek eğitim gibi birçok kriteri birbirinden farklıdır.

Ve yurtdışında eğitim alacağınız ülkede yaşayacağınız bölgeyi yine kendi özelliklerinize göre seçmelisiniz. Şöyle ki bir metropolde yaşamayı seçerseniz, tüm sosyal aktivitelere yakın olur ve boş zamanlarınızı eğlenceli bir şekilde geçirebilirsiniz. Tabi bu aktivitelerin ve büyük bir şehirde yaşamanın maliyetli olacağını da hesaba katmalısınız. Ama aradığınız sakinlik ve biraz kafa dinlemek ise bir kasabayı tercih edebilirsiniz. Hem ufak yerlerde tüm mekânlar birbirine yakın olacağı için ulaşım sizin için daha kolay çözülecektir.

Eğer yaşayacağınız yerin mevsimsel özellikleri sizin için önemli ise seçiminizi gideceğiniz dönemdeki hava sıcaklıklarına göre de yapabilirsiniz. Mesela sıcak seviyor ve eğitim süresince biraz da denizin tadını çıkarmayı istiyorsanız sahili olan şehirlere yönelebilirsiniz. Danışmanlık aldığınız kurum size bu konuda ayrıntılı bilgi verecektir. Zaten internet üzerinden de her ülkenin iklim koşulları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İngilizce dil eğitimi konusundaki en önemli sorulardan biri de Amerikan İngilizcesi ile İngiltere İngilizcesi arasında yapılacak seçimdir. Önemli olan İngilizce konuşuyor olmanızdır, aksanın  o kadar da fazla önemi yoktur.