Yurtdışı Eğitim Alternatif mi Yoksa En iyi Seçenek mi?

Hafta sonu 3 milyon civarı öğrenci merkezi  üniversite sınavlarındaydı. Bu gençlerin ancak üçte biri bir yükseköğretim kurumunda eğitim almaya hak kazanacak. Peki her yerleşen kaliteli eğitim alacak mı? İstediği alan ve bölümde okuyabilenleri ise mezuniyet sonrası iş bulma endişesi bekliyor. Üstelik ülkenin en büyük ve köklü devlet ve özel okullarının yaşam ve konaklama giderler çok yüksek olan İstanbul’da bulunması gerçeği de var. Tüm bu şartlar içinde acaba yurtdışında üniversite okumak en iyi seçenek olabilir mi?

Yurtdışında lisans eğitimi almak özellikle mühendislik, işletme, fiziki ve sosyal bilimler okumak isteyen öğrenciler için mutlaka değerlendirilebilecek bir seçenek. Ayrıca yurt dışındaki meslek yüksek okulları ve community college programları da kısa sürede iş hayatına atılmak isteyen gençler için daha ekonomik bir alternatif olabilir.

Peki yurtdışında üniversite eğitimi için biz hangi ülkeleri öncelikli olarak öneririz?

İngiltere

Dünyanın en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapan İngiltere’de İşletme, Finans, Mühendislik, Hukuk, IT gibi pek çok bölümde lisans eğitimi 3 sene sürmekte. İngiltere’de üniversite eğitiminiz sonrasında 2 yıl daha çalışmak için kalma ve bu çalışma iznini uzatma hakkınız da mevcut. Okul ücretleri ortalama 15-20 bin GBP aralığında. Londra dışında bir üniversitenin yurt konaklama ücreti de senelik 5000 GBP civarından başlıyor. Eğitim sırasında yarı zamanlı çalışma hakkı olan öğrenciler büyük oranda cep harçlıklarını çıkaracak işler yapabilmekte.

Amerika

Amerika üniversiteleri dünyanın en çok tercih edilen okulları arasında yer almakta. Her bütçe ve akademik düzeye yönelik üniversite ve şehir bulmak mümkün. Amerika’da pek çok lisans programı 4 sene sürmekte. Çok iyi eyalet üniversitelerinde senelik 12-15 bin USD civarından başlayan fiyatlarla okumak mümkün. Hatta üniversite eğitiminin ilk 2 senesini community college denilen 2 senelik okullarda alarak ilk 2 senenin maliyetini senelik 5-8 bin USD aralığına da indirebilir ve üçüncü sınıfta çok daha iyi bir okula transfer olma şansı da yakalayabilirsiniz.

Kanada

Amerika üniversite sistemine çok benzeyen ve lisans eğitiminin 4 sene sürdüğü Kanada’da klasik üniversitelerde alabileceğiniz bilim odaklı programlara ek olarak yine pek çok Kanada kolej ve üniversitesi tarafından sunulan uygulmalı lisans programları da  mevcut. Kanada’da üniversite ücretleri senelik 16-50 bin CAD aralığında değişiyor. Öğrencilere eğitim sırasında yarı zamanlı çalışma izni veren Kanada, lisans eğitimini tamamlayan öğrenciye ise program sonrası 3 sene daha Kanada’da kalıp tam zamanlı çalışma hakkı sunuyor. Göçmenlik politikasını büyük oranda Kanada’da eğitim alıp iş deneyimi edinen gençlere yönelik kurgulayan Kanada’da ayrıca 2 veya 3 senelik meslek okulları da mevcut. Bu okullardan mezun olan öğrenciler de aynı şekilde program sonrası 3 sene çalışma iznine ve göçmenlik için avantajlara sahip oluyor.

Çekya

Çekya Avrupa’daki merkezi konumu, kaliteli üniversiteleri ve nispeten uygun fiyatları ile son dönemlerin en cazip yurtdışı eğitim rotalarından  birisi. Çekya üniversitelerinde lisans eğitimi bazı mühendislikler dışında 3 sene sürmekte. Dilerseniz 1 senelik Çekçe hazırlık eğitimi alıp sonrasında Çek üniversitelerinde ücretsiz eğitim alabilirsiniz. Ancak çoğu yabancı öğrenci İngilizce eğitim seçeneğini tercih etmekte. Çekya’da İngilizce üniversite okumanın senelik ücreti 25000-7000 EUR arasında değişiyor. Yaşam ve konaklamanın da çok uygun olduğu Çekya’da öğrenciler yarı zamanlı çalışma iznine ve programları sonrası tam zamanlı çalışma hakkına da sahip oluyorlar.

Daha detaylı bilgi ve diğer ülke ve program seçenekleri ile size özel çözümler için uzman ekibimizden ücretsiz danışmanlık randevusu oluşturmayı unutmayın!