Yurt Dışında Okul Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurt dışında alacağınız eğitim gelecekteki iş ve kariyer planlamanız için en önemli kararlardan biridir. Kariyerinizdeki amaçlara ulaşmak için doğru ve iyi bir okulda eğitim görmeniz oldukça önemlidir. Uzmanlaşmaya karar verdiğiniz konuda ve çalışmayı hedeflediğiniz sektörde öğrencilerin okul tercihleri çok büyük rol oynamaktadır.

Yurt dışında tercih edeceğiniz okullarda dikkat etmeniz gereken hususları sizler için derledik.

YÖK Denkliği; Yurt dışındaki eğitiminizi tamamladıktan sonra bin bir emekle aldığınız diplomanızın Türkiye’de geçerli sayılabilmesi için YÖK tarafından tanınmış olan bir okul seçmelisiniz.

Ülke Seçimi; Yurtdışında eğitim göreceğiniz ülke sizin yaklaşık 3 ya da 4 sene boyunca yaşayacağınız ülkedir. Bu sebep ile ülkenin yaşam şartları, çalışma imkânı, konaklama tercihleri, öğrencilere sunulan imkanlar, ilkim şartları ve vize koşulları gibi unsurlar ülke seçimi yapılırken dikkate alınmalıdır.

Şehir Seçimi; Ülke seçimi yaparken ki koşullar ve fırsatlar şehir seçiminde de oldukça önemlidir. Bu yüzden dikkatli bir araştırma yapmanız çok önemlidir.

Okul; Tercih ettiğiniz okulun sizin şartlarınıza uygun olması ve eğitimini almayı hedeflediğiniz dalda yetkin bir okul olmasına özen göstermelisiniz.

Bölüm Seçimi; Mesleğiniz ve kariyeriniz için büyük bir öneme sahip olan bölüm seçimi dikkatle yapılması gereken seçimlerden biridir.

Maliyet; Seçeceğiniz okulun kaliteli eğitim vermesi ve tanınmış bir okul olmasının yanında maliyetleri de önemli bir husustur.

Amerika Dil Okulu

Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimi Dolar’dır. Dolar, Sterline kıyasla daha küçük bir para birimi olduğundan dolayı, Amerika’da dil okulu eğitiminin ücretleri ve yaşam şartları İngiltere’de bulunan dil okulları ve yaşam koşullarına kıyasla daha ekonomiktir. Dolayısı ile uzun vadeli düşündüğünüz zaman yalnız eğitim değil yaşam giderlerinizin de göz önüne alınması ile Amerika sizin için daha uygun şartlara sahiptir.

Kanada Dil Okulu

Dünyada yaşanabilir ülkeler sıralamasının başında yer alan Kanada refah seviyesi bir hayli yüksek olan bir ülkedir. Ülkenin sosyal hizmetleri yurtdışından gelen öğrenciler için çeşitli hizmetler sunmaktadır. Kanada’da bir problem ile karşı karşıya kaldığınızda çözümde hiç zorlanmazsınız. Kanada hükümeti eğitime büyük oranlarda yatırım yapmaktadır. Ülke dünyaca ünlü eğitim kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Kanada’da eğitim alırken kendinizi geliştirmenizin yanı sıra doğal güzellikler eşliğinde keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Almanya Dil Okulu

Almanya’nın ileri teknoloji, çağdaş ekonomisi ve kaliteli eğitimi sayesinde yurt dışından gelen öğrencilere oldukça cazip fırsatlar sunmaktadır. Dünyada 100 milyonu aşkın kişi Almanca konuşmaktadır. Türkiye ve Almanya arasında kurulan köprüler ve yapılan iş birliği sayesinde ülkemizde çok fazla öğrenci tarafından Almanca dili tercih edilmektedir. Almanya öğrencilere sunduğu imkanlar ve farklı eğitim seviyelerinde ve bölümlerine göre uygulamalar yapmaktadır. Bu da tüm dünya tarafından tanınan diplomaları sayesinde öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerdendir.

İrlanda Dil Okulu

İrlanda yüksek kaliteli eğitim kurumlarına sahiptir. Dil okulu ücretleri diğer ülkelere göre çok daha ekonomiktir. İrlanda iklimi Türkiye iklimine yakın bir iklime sahiptir. İrlanda vatandaşlarının yaşam stilleri Türkiye’ye oldukça yakındır. Ülke halkı çok sıcakkanlı ve misafirperverdir. Yaşam standardı oldukça yüksek aynı zamanda da yaşam maliyetleri oldukça düşüktür.

Malta Dil Okulu

Malta dil okullarında eğitim görmeniz için çok kolay bir şekilde vize alabilirsiniz. Türkiye’ye 2,5 saatlik bir uzaklıkta olması ve uçak biletlerinin çok uygun fiyatlı olması Malta deneyimi için vazgeçilmez fırsattır.

İngiltere Dil Okulu

Ana dilinin İngilizce olması İngiltere’de eğitimin tercih edilmesinde ana etkendir. Ülkenin en gelişmiş şehri olan Londra dünyada parmak ile gösterilen şehirlerinden biridir. Finans merkezleri, sosyal hayat olanakları ve eğlencesi ile Londra ile bütünleşen önemli değerlerdir.