Yağmur İnal

İnal ailesi küçük kızları ile birlikte Cambridge’de Kings Education tarafından sunulan Parent and Child programını seçtiler ve deneyimlerini bizlerle paylaştılar.

 

Yazın dahil olmak istediğimiz Parent and Child programı sayesinde tanıştık Alternatif Yurtdışı Eğitim ve sevgili Serap Hanımla. İlk günden itibaren sınırsız emek ve anlayışıyla bir danışmanlık firmasından istediğimiz ne varsa fazlasıyla aldığımız ve profesyonel bir ilişkinin ötesine geçtiğimiz bu işi iyi ki Alternatif Yurtdışı Eğitim ile ve Serap Hanımla yapmışız dediğimiz harika bir deneyimimiz oldu.

Temmuz aylarında o zaman 5 yaşında olan kızımızla henüz devamlılık gerektiren bir okul yaşına gelmemiş olmasından dolayı 1 senelik bir İngiltere macerasına atılmaya karar verdik. Her şey bizim için yabancı ve bilmediğimiz dinamiklerde seyrediyordu. Eğitim sisteminin farklı olması, benim hem anne olarak hem de dil eğitimi almak isteyen bir öğrenci olarak İngiltere’de olmak istemem, İngiltere’nin bir dolu prosedür gereksinimleri başlangıcı elbette biraz sancılı yaptı. Ancak bu süreçte bize her konuda yardımlarını esirgemeyen, iletişimi ve desteği hiç kesmeyen sevgili Serap Hanım’a çok teşekkür ederim. Alternatif Yurtdışı Eğitim için büyük bir şanstır kendisinin varlığı.

5 yaşında bir çocukla eşimin işi gereği daha çok Türkiye’de olması gerektiği için biz metropoldense hem çok büyük olmayan hem de her tür aktivite ve ihtiyaçlar açısından oldukça zengin olan, güvenlik konusunda çok iyi, insanların kapılarını kilitlemeden uyuduğu, entelektüel alt yapının çok zengin olduğu, medeni, uluslararası bir şehir olan Cambridge’i seçtik. Ve iyi ki de öyle yaptık. İklim şans eseri İstanbul ikliminden çok farklı değildi. Coğrafi yapısı gereği biraz çukurda kaldığı için İngiltere’nin ünlü soğuğunu aşırı hissetmedik. Öğrenci ve expat şehri olduğu için geçicilik üzerine kurulmuş bir yapısı vardı ve konaklama bulma ve ikinci el eşya konusunda çok sıkıntımız olmadı. Sadece üniversitelerin ve okulların başlama tarihinden bir süre önce yapmak gerekiyor konaklama seçim işini. Aksi takdirde yoğunluk zorlayabilir. Kızımız için seçtiğimiz okul uluslararası bir okuldu. Bu okul, dünyanın dört bir yanından gelmiş çocuklarla kendini yabancı ve farklı hissetmeden özgüvenle bu yılı geçirmesine yardımcı oldu. O kadar güzel ilişkileri, anıları ve arkadaşlıkları oldu ki! Tabii sadece onun değil, bizim de paha biçilmez dostluklarımız oldu. Yabancı bir ülkede turist olmakla orada yaşamanın arasındaki farkı gördük. Sadece dil değil, bir kültür tanıdık. Bir Türk olarak ebeveyn olmayı dışardan bakıp başka bir kültürle kıyaslama ve doğrularımızla yanlışlarımızı gözden geçirme şansı bulduk. Kızımız henüz 5 yaşında dünya ve diğer kültürlerle ilgili farkındalık geliştirmeye başladı. Çocukların çok değerli olduğu, ancak asla boş bir şımartma refleksiyle değil gerçekten önemli olduklarını hissettikleri ve bu önemin diğerinin haklarını gasp etmesini haklı kılacak bir ayrıcalık olmadığını, kendi öz-benliğiyle ilgili bir yaratılış olduğunu hissettiren bir ortamda geçirdiği bir seneyle özgüvenindeki artışı gözlemledik. Cambridge’in eğitimci, öğrenci ve beyaz yakalı expat nüfusu bizi motive etti ve tabii bu maceraya atılma konusunda ilk sırada gelen yabancı dil konusunda bu yaşta çocukların dil konusundaki yeteneğine hayran kaldık. 3 ay sonra konuşmaya başlayan ve sene sonunda oldukça karmaşık cümleleri kurabilen ve anlayabilen kızımızla gurur duyduk.

Bu eşsiz deneyimimizde bize her türlü desteği veren sevgili Serap Hanım ve çalıştığı firma Alternatif Yurtdışı Eğitim’e çok teşekkür ederiz.

Sevgi ve saygılarımızla,

İnal Ailesi