Uzmanı gözüyle; Neden yurtdışında eğitim!

Yurtdışında eğitimi almayı kim isetmez ki? Yapılan araştırmalar, imkan verildiğine Türk gençlerinin yüzde 90’nin yurtdışında bir eğitim alma eğiliminde olduğunu tesbit etmiştir. Ancak bu tür bir eğitimin zamana ve harcadığınız paraya değip değmeyeceği konusu bir çok kişi için endişe verici olabilir. Etarfınızda daha önce yurtdışında eğitim görmüş herhangi birine sorma imkanınız varsa, size çok büyük bir ihtimalle söyleyeceği bunun hayatını tamamen değiştiren bir deneyim olduğu ve bugüne kadar yaptığı en iyi şeylerden biri olduğudur.

Yurtdışında bir eğitime katılmanın birçok sebebi olabilir. Kişiden kişiye, aile yapısına, kariyer hedeflerine, yaşam felsefesine, yaşına göre bir çok kriter böyle bir kararda etkili olabilir. Ben burada bir kaçını sıralayıp gersini, sizin hayal gücünüze ve danışmanlarınız ile yapacağınız sohbetlerdeki analizlere bırakacağız.

1. Yurtdışında eğitim, yabancı dil öğrenmek için en iyi yoldur. Alternatif Yurtdışı Eğitim danışmanları bunu “Suya girmeden yüzme öğrenilmez… Yabancı dil yerinde öğrenilir” motosu ile özdeyiş haline getirmişlerdir. Dili, kendi doğal konuşulduğu ortamda öğrenmeye çalışmak daha hızlı ve kolay sonuç verir.

2. Yurtdışında bir üniversiteden mezun olmak, iş hayatında sizi bir adım öne geçirir: Bir çok şirket, işe alımlarında yurtdışında eğitim almış olmayı tercih sebebleri arasında üst sıralarda gösterir. Bunun temel sebebi; yabancı dil konusundaki yetkinlik olmakla beraber, yurtdışında edinilen hayat tecrübesi de büyük önem taşımaktadır. Yurtdışında yaşadığınız zaman zarfında geliştirdiğniz; yeni ortamlara, yeni insanlara kolay adapte olma beceriniz, problem çözmeye yönelik sonuç odaklı bakış açınız, bağımsız ve ileri görüşlü tavrınız sizi diğer adayların önüne geçirecek önemli özellikleriniz olacaktır. Bunlar işverenlerin dikkate aldığı özellikler olduğu gibi, kendi bireysel veya aile işlerinizede çiddi katkılar sağlayackatır.

3. Yurtdışında eğitim almak farklı ülkelerde yaşama olanağı sunar: Hafta sonları ve okul tatillerinde kaldığınız ülkeyi veya çevredeki yerleşim yerlerini keşfedebilirsiniz. Böylelikle yeni yerler görmüş, yeni insanlar, yeni kültürler tanımış ve vizyonunuzu genişletmiş olursunuz.

4. Yurtdışı eğitim deneyimi kişiyi olgunlaştırır ve özgüvenini arttırır: Yurtdışında yaşamanın size kazandıracağı en önemli avantajlardan biri de hiç kuşkusuz ailenizden, arkadaşlarınızdan, alışık olduğunuz çevre, yemek kültürü gibi şeylerden uzakta, kendi başınıza bir yaşam kurma ve bu yaşamı sürdürme becerisidir. Bütün bu süreçlerin kolay, hızla alışılabilir olduklarını söylemek elbette zordur. Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte, alışma sürecinin size katacakları, yaşanacak muhtemel zorluklardan çok daha fazla olacağı, gidip gelen kişilerin ortak fikirleri olarak söylenebilir. Bir çok öğrencimizin ifade ettikleri gibi 10-15 gün içinde alışma, kabullenme süreci tamamlanır; saatler ve günler geçtikçe olgunlaştığınızı, yaptıklarınızı ve yapabildiklerinzi bizzat kendiniz gördükçe özgüveninizin arttığını da göreceksiniz.

5. Yurtdışında dil eğitimi, sertifika, üniversite tamamlama, lisans veya master eğitimi almak bakış açınızı geliştirir: Yurtdışında eğitim süresi içerisinde karşılaşacağınız, dünyanın pek çok coğrafyasından gelen insanlar, farklı kültürler, farklı yaşam tarzları, gelenekler, değişik damak zevkleri, değişik fikirler bir süre sonra size farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. Sorunların gerçekte tek çözüm yollarının olmayabileceğini, farklılıkların aslında insan ırkının ve kültürünün gelişimi için ne kadar değerli olduğunu anlayacak, hatta kendi öz kültürünün üstün ve zayıf yanlarını görerek dünyaya daha geniş bakabilen, sorgulayan, öz eleştiri yapabilen, analitik düşünme yeteneği kazanmış bir birey olarak hayatınıza renk katmanız mümkün.

6- Yurtdışında Eğitm aynı zamanda yurtdışında yaşam demek olduğuna göre, bu süreçte edineceğiniz deneyimleri, biriktireceğiniz anıları arkadaşlarınız, aileniz hatta torunlarınızla paylaşmaktan keyif duyacaksınız. Bu sürecin içinde, sonunda, belkide sonrasında kurduğnuz güzel dostluklar ve arkadaşlıklar devam edecek ve siz bu sürecin sonunda herşeyden önemlisi, kendinizi daha yakından tanıyacak, güçlü ve zayıf yanlarınızı keşfederek hayat zeminine daha sağlam bastığnızı hissedeceksiniz.

Peki bu süreci bu kadar net yaşadığmı nereden bileceğim? Diyorsanız! Çok kolay; gitmeden, ordayken, döndükten sonra mutlaka NOT alın, blog yazın, günce tutun! Ve mümkünse deneyimlerinizi bizimle paylaşın. Yayınlayalım; sizden sonra Yurtdışına eğitim için gidecekler ve belkide gidemeyecler için siz bir kutup yıldızı olun.

Cengiz Aslantatar
Yurtdışı Eğitim Danışmanı