University Canada West

KÖKLÜ BİR ÜNİVERSİTE GELENEĞİ, YENİ BİR OKUL:
UNIVERSITY CANADA WEST

 

University-Canada-West

Bu hafta Kanada’dan bir üniversiteyi konuk ediyoruz. University Canada West (UCW) ülkenin tamamıyla akredite olan ilk özel sektör üniversitesi olma özelliği taşıyor. Kanada’da güçlü bir devlet okulu geleneği olduğundan özel üniversite olgusu henüz çok yeni. UCW bu akımın öncüsü olma gibi bir misyona da sahip. Kanada’nın ilk özel üniversitesinde Türk öğrencilerle ilgilenen bizden birisi de var: Tolga Habalı Kanada’da eğitim ve UCW ilgili sorularımızı cevaplandırdı.

Q1. Kanada, özel bir üniversite ve bir Türk. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

2003 yılı Nisan ayıdır Kanada’ya yüksek lisans eğitimi için gelişim, ancak bende Kanada’ya gelme fikrinin oluşması 2001 yılına kadar dayanır.

1997 ODTU Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bolumu mezunuyum. İş hayatına üniversite yıllarımda turizm sektöründe part-time ve yaz tatillerinde çalışarak başladım diyebilirim, ancak profesyonel olarak çalışma hayatim, 1997 yılında Garanti Bankası Kurumsal Bankacılık “Management Trainee” programıyla başladı. Açıkçası, istediğim kariyer alanında çalışmaktan ziyade, o dönemin popüler mesleği olan bankacılığı seçtim. Bankacılık kariyerime 2000 – 2003 yılları arasında HSBC’de devam ettim. HSBC’de çalışmaya başlamamla gelişen, bende hep saklı kalan uluslararası bir ortamda çalışma isteği de körüklenmiş olsa gerek, yurtdışında yeni bir kariyere ve hayata başlama isteği, bugün Kanada’da olmamın temelini oluşturuyor sanırım. 2005 Şubat ayından beri merkezi Victoria’da bulunan ve University Canada West’i bünyesinde bulunan LearningWise Inc grubunda, uluslararası iş geliştirme ve pazarlama alanında çalışıyorum ve grubun Türkiye temsilcisi olarak görev yapıyorum.

Q2. University Canada West’i bize tanıtabilir misiniz? Genel bir giriş yaparsak..

“University Canada West”i Kanada’nın koklu eğitim geleneğinin girişimci ve yenilikçi yüzü diye tanımlayabilirim. Çok kısa olarak tarihsel gelişimden bahsedecek olursak:

“University of Victoria’nin” 1990-2000 yılları arasında başkanlığını yapan Dr. David Strong, 2000 yılında görev süresinin bitmesiyle Kanada eğitim programlarını yurtdışında geliştirilmesi amacıyla LearningWise Inc adli bir şirket kuruyor. 2003 yılında British Columbia Eyaleti Yüksek Öğrenim Bakanlığı, özel sektörün üniversite kurmasına izin veren yeni bir kanun çıkarıyor, ve LearningWise Inc “University Canada West’in kuruluşu için başvuruda bulunuyor. 2004 yılı Ağustos ayında University Canada West’in kuruluşu, bir ilk olarak, eğitim kuruluşlarının program kalite değerlendirmesini yapan ve onaylayan, “Degree Quality Asseement Board” un tavsiyesi üzerine Bakanlıkça kabul ediliyor.

Bugün gelinen noktada “University Canada West” ve çalışanları 2005 Eylül’ünde ilk öğrencileriyle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyorlar.

Q3. Programlarınızdan ve farklılıklarınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

University Canada West, su an için öğrencilerine lisans ve yüksek lisans düzeyinde seçilmiş programlar sunmaktadır. Ayrıca “University Canada West Academy of Languages” birimi altında her düzeyde öğrenci için İngilizce dil programları da sunulmaktadır. Ayrıca belirtmek isterim ki, “University Canada West Academies” kısa sure içinde sertifika ve diploma düzeyinde birçok yeni profesyonel gelişim ve mesleki eğitim programlarını öğrencileriyle paylaşıyor olacaktır. Programlarımıza bir göz atacak olursak:

Üniversite düzeyinde Lisans programlarımız

Bachelor of Commerce in Technology Management
Bachelor of Commerce – “Tourism Management” concentration
Bachelor of Commerce – “Strategic Leadership” concentration
Bachelor of Commerce – “E-Business” concentration
Bachelor of Commerce – “International Business” concentration

Bachlor of Arts in Media and Communication
Bachlor of Arts in Culture, Heritage and Tourism

Bachelor of Science in Geography
Bachelor of Science in Economics
Farklılıklarımız

· UCW’da Quarter sistemi uygulanmaktadır, yani öğrenciler lisans programlarını yılda 3 dönem ders alarak 2.1/2 yılda bitirebilirler,

· Öğrencilere eğitimleri suresince derslerinde yardımcı olacak “Learning Coach” dediğimiz ders danışmanları uygulamamız bulunmaktadır,

· Az sayıda öğrenciden oluşan sınıflarda, öğrenciler daha iyi öğrenebilme ve profesörleriyle yakın iletişim kurabilme imkanına sahip olabileceklerdir,

· UCW her öğrencinin potansiyeline inanarak, diğer birçok üniversitenin uyguladığı başvuru için 80% okul ortalaması şartı yerine, not ortalaması 65% ve ustu olan her öğrenci Kanada’da yüksek öğrenim kapısını açmıştır. Diğer kriterleri yerine getirmek koşuluyla “ilk başvuran ilk kabul edilir” ilkesi UCW’da esastır. Ayrıca, yabancı dil yeterliliği olmayan öğrencilere, kendi dil okulumuzda akademik hazırlıklarını tamamlamasını sağlayacak şartlı kabul verilebilecektir,

· UCW öğretim kadrosu hepsi doktora sahibi, birçoğu uluslararası üne sahip profesörlerden oluşmaktadır,

· UCW bir yandan eğitimde öğrenci odaklı yenilikleri yaratmaya çalışırken, diğer taraftan da yüksek kalite seviyesini korumaya çalışmaktadır. UCW kalite değerlendirmesi açısından Kanada’da tüm kamu üniversitelerinin tabi olduğu kanun, yönetmelik, düzenleme ve denetimlere tabidir.

· UCW ilk kez lisans düzeyi okul ücretlerinde Kanadalı öğrenci, yabancı öğrenci ayrımını kaldırarak, eğitimde ücret eşitliği adına bir ilke imza atmıştır.

· Öğrenciler mezuniyet sonrasında Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik kanunlarında belirtilen şartlar çerçevesinde 2 yıla kadar çalışma iznine de sahip olabilirler.

Program Ücreti

Lisans programlarında ücret dönem başına Kanadalı ve yabancı öğrenciler için 5000 CAD olarak belirlenmiştir. (Örneğin bu ücret yabancı öğrenciler için University of Victoria’da benzeri bir programda 9000 CAD civarındadır).

MBA Programlarımız

Şu an için lisans üstü düzeyde sadece MBA programlarımız mevcuttur ve ilk sınıfımız Ekim ayında eğitime başlayacaktır.

MBA’ de Farklılıklarımız

12 ay sureli yoğun bir programdır, (15 ders ve bir araştırma ya da danışmanlık projesi, diğer 1 yıllık programlarda bu sayı 11-12 civarında)
GMAT başvuru için gerekli bir kriter değildir,
İngilizce yeterliliği olmayan öğrencilere, kendi dil okulumuzda akademik hazırlıklarını tamamlamasını sağlayacak şartlı kabul verilebilecektir,
Programa kabul için iş tecrübesi aranmamaktadır. (Is tecrübesi olmayanlar bitirme projesi olarak araştırma, is tecrübesi olanlar danışmanlık projesi yapacaklardır)
Lisans programlarında olduğu gibi, öğrenme danışmanları sürekli öğrencilere destek olacaklardır,
“MBA Guarantee” UCW ile öğrenci arasında imzalanacak öğrenme kontratıdır. Öğrenci öğrenme ile yükümlülüklerini yerine getirdiği müddetçe, UCW öğrencinin MBA derecesini garanti etmektedir.
Öğrenciler, daha önceki eğitimlerinde aldıkları ilgili derslere göre, MBA programındaki bazı derslerin yerine sayılabilecek kredi alabilirler,
Öğrenciler mezuniyet sonrasında Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik kanunlarında belirtilen şartlar çerçevesinde 1 yıl çalışma iznine sahip olabilirler.
Ayrıca Türkiye’de çalışıp yurtdışında bir üniversitenin MBA eğitimini almak isteyenler için, sadece dönem başında 3 hafta Victoria’da bulunarak derslerini internet üzerinden takip edebilecekleri Online MBA programlarımız da mevcuttur.

Program ücreti:
MBA program ücreti Victoria’daki 1 yıllık program için 32,000 CAD’dir. Bahsettiğim gibi program 15 ders modülü ve bir bitirme projesinden oluşmaktadır. Eğer öğrenciler lisans eğitimlerinde benzeri işletme ve yönetim dersleri almışlarsa, bu dersler karşılığında kredi alma durumları olabilir. Bu amaçla her MBA başvurusu kendi şartları içinde değerlendirilmekte alacağı dersler ona göre belirlenmektedir. Bu da ders sayısının azalabileceği ve dolayısıyla program ücretinin düşebileceği anlamına geliyor. Ayrıca ilk yıl öğrencilerine 2000 CAD’lık bir ücret indirimi uygulanacaktır.
Q4. Okulunuzun bölgesinden bahsedebilir misiniz?

University Canada West, Kanada’nın en güzel şehirlerinden biri olan 326,000 nüfuslu Victoria şehrinde kuruludur. Ayni zamanda British Columbia eyaletinin başkenti olan Victoria, Vancouver Adasının güneyinde bulunan, ılıman iklimli, öğrencilerin doğayla iç içe olarak hem Avrupa hem de Kuzey Amerika şehir hayatini yasayabilecekleri, estetik olarak ender güzellikte olan bir liman şehridir. Detaylı bilgi için öğrencilerinize velilerine <http://www.tourismvictoria.com/> adresine bakmalarını tavsiye ederim.

UCW kampüsü, şehir merkezine çok yakın sayılabilecek (yürüyerek 25-30 dakika), toplu ulaşım vasıtalarının ana güzergahında bulunan merkezi bir yerde bulunmaktadır.
Q5. Yurtdışında üniversite için ciddi bir zaman ve para harcayan öğrencilerin beklentileri haliyle bunun karşılığını almaktır. Yabancı bir okul temsilcisine bu soruyu sorarsak yadırgayabilirler ancak sizi yakın bulduğumuz için öğrenmek isteriz: University West Canada’nın hocalarından, bu akademisyenlerin yetkinliklerinden bahsedebilir misiniz?

Sanırım bu sorunun cevabi aynı zamanda University Canada West’in en güçlü olduğu yönlerinden birini de ortaya çıkarıyor. UCW yeni bir isim ama arkasında gerçek anlamda hem akademi, hem iş dünyasının büyük saygın isimlerini barındırıyor. Kısaca bahsetmek gerekirse,

Başkanımız Dr. David Strong:
University of Victoria’nin 1990-2000 yılları arasındaki başkanı. Başkanlık döneminde University of Victoria’ya 2 defa Kanada’nın en iyi üniversitesi unvanını kazandırmıştır.

Akademik bölümden sorumlu başkan yardımcımız: Dr. Rick Roskin,
New Foundland’da Memorial University’de İsletme Fakültesi Dekanlığı, Victoria’da Royal Roads University’de İsletme ve Yönetim Bölümleri Direktörlüğü yapmıştır. Uluslararası alanda birçok çalışması mevcuttur.

Öğrenci İşleri ve Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcımız: James Griffith
Kanada’da yüksek öğrenim sektöründe 35 yıllık bir tecrübeye sahip. University of Victoria’da ayni pozisyonda yöneticilik yapmış, görev suresinin bitmesiyle UCW’ya katılmıştır.

Grubun uluslararası kolu olan LearningWise International’in başkanı: Roger Wheelock:
Çalışma hayatı boyunca Kanada’nın yurtdışı tanıtımında en önemli isimlerden biri olmuş. Döneminde Kanada’nın en önemli turistik yerlerinden olan Royal Botanic Gardens (Hamilton) ve Butchard Gardens (Victoria)’nın CEO ve başkanlığını, Kanada Turizm Komisyonu başkan yardımcılığını yapmış, Victoria şehrine hizmetlerinden dolayı şehir tarafından “şeref” madalyasıyla ödüllendirilmiştir. Aynı zamanda University of Victoria’nin yönetim kurulunda aktif görevlerde bulunmuştur.

Daha önce bahsettiğim gibi profesörlerimizin hepsi doktora sahibidir. Kanadalı profesörlerin yanı sıra, uluslararası üne sahip ve başka üniversitelerde çalışan bir çok profesör de, ziyaretçi profesör olarak UCW öğrencilerine zaman zaman ders vermeye geleceklerdir. Ziyaretçi profesörlerimizle ilgili detaylı bilgi için öğrencilerimiz http://www.universitycanadawest.ca/content/Directory/ adresine bakabilirler.

Türk öğrencilerin UCW’da beklentilerinin üzerinde kalitede bir akademik ortam bulacaklarını düşünüyorum. Yeni bir organizasyon olmamız nedeniyle, ve her kurumda olan daha çok idari boyutta ufak tefek sorunlar yaşanılması kaçınılmazdır ama o noktada da sanırım benim burada bulunmamın avantajını tüm öğrencilerimiz hissedeceklerdir.

Q6. Türk öğrenciler için en önemli konularında başında YÖK denkliği gelir. University West Canada YÖK tarafından tanınıyor mu?

YÖK’ün University Canada West’i tanımasıyla ilgili Mayıs ayında yaptığımız başvuru, YÖK değerlendirme komisyonu tarafından uygun görülerek onaylanmıştır. Bu sevindirici haberi öğrencilerinizle rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

Q7. Başarılı öğrenciler için herhangi bir burs programınız var mı? Şartları nelerdir?

Şu an ilk yıl lisans öğrencilerimize kurucularımız adına verilen 1000 CAD tutarında bir burs imkanımız mevcut. Öğrencilerimiz başarı durumuna göre bu bursu her sene yenileyebilir ve öğrenimleri boyunca toplamda 8000 CAD tutarında bir burs imkanına sahip olabilirler. İlk yıl öğrencilerimize verilen bu burs dışında, kapsamlı bir burs havuzu oluşturma çalışması içinde olduğumu söyleyebilirim. Bu konudaki gelişmeleri sizlerle mutlaka paylaşıyor olacağım.
Ayni şekilde MBA programımız için de her öğrenciye 2000 CAD’lik “ilk sınıf” indirimi sunmaktayız.

Q8. Son olarak Kanada’da üniversite eğitimi düşünen arkadaşlarımıza tavsiyelerinizi alabilir miyiz?

Bununla ilgili bir yazıyı aslında şu anda Eylül ayı bültenimiz için hazırlıyorum, bu nedenle ilk bölümde kendimden bahsederken, niye Kanada’yı seçtiğim konusundan hiç bahsetmedim. Genel olarak yurtdışıyla ilgili karar sureci, her öğrenci veya öğrenci ailesi için beklentilere, ideallere, amaçlara ve hatta sosyo-ekonomik duruma göre farklı işleyecektir. Benim buradan, kendi bakış açımla, Kanada’ya gelmek isteyen öğrencilerinize naçizane 2 temel tavsiyem olabilir:
· Yurtdışında eğitime bir hayat tecrübesi olarak bakın ve kültürel açıdan kendinizi nasıl zenginleştirebilirsiniz onu düşünün. Bulunduğunuz süre içerisinde gittiğiniz ülkenin insanlarıyla, okul yöneticileri, çalışanlarıyla iletişim içinde olun. Geri döndüğünüzde beraberinizde getireceğiniz sadece bir diploma değil, kültürel zenginlik, geniş bir vizyon ve edindiğiniz dostluklar olmalı,
· Gittiğiniz yerde nasıl bir hayatın sizi beklediğini önceden düşünün, araştırın ve okul seçiminizi coğrafya, iklim, kültür, aktivite faktörlerini düşünerek yapın.

Bana bu platformda Türk öğrencileriyle iletişim imkanı sağlayan tüm Alternatif Yurtdışı Eğitim Danışmanlık çalışanlarına kendim ve University Canada West adına teşekkür ederim. Victoria’ya University Canada West veya başka bir kuruma eğitim için gelecek tüm Alternatif öğrencilerine ve ailelerine burada elimden geldiğince yardımcı olacağımı belirtmek isterim.

Saygılarımla,

Tolga Habalı

LearningWise International
Representative for Turkey

Email: thabali@learningwise.com
Phone: 250 –9781800
Cell: 250 – 6198974
Web: www.universitycanadawest.ca

***LearningWise International is an affiliate of University Canada West and University Canada West Academies***

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer