Üniversiteye SAT ve IB sonuçlarıyla da girilecek

IB_SATYÖK, üniversiteye girişte farklı sınav seçenekleri üzerinde duruyor. Uluslararası Bakalorya olarak tanımlanan IB ve Amerika’da uygulanan akademik yetenek sınavı SAT’ın dünyada kabul gördüğüne dikkat çeken YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bu sınav sonuçlarına göre Türkiye’deki üniversitelere öğrenci almayı düşündüklerini açıkladı.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişi uluslararası standartlara uyumlu hale getirmek için kolları sıvadı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversiteye girişte, sadece ÖSYM’nin yaptığı sınavla değil, dünyada geçerli olan IB ve SAT sınavları sonuçlarına göre öğrenci almak istediklerini açıkladı. Özcan, IB ve SAT sınavında başarılı olan yabancı öğrencilere de Türkiye’deki üniversitelerin kapısını açmayı istediklerini söyledi.
Prof. Dr. Özcan, Uluslararası Bakalorya olarak tanımlanan IB programı ve Amerika’da uygulanan akademik yetenek sınavı SAT’ın dünyada kabul gören sınavlar olduğunu belirtiyor. Bu sınav sonuçlarına göre Türkiye’deki üniversitelere öğrenci almayı düşündüklerini ifade ederek, “Türkiye’de de bazı liselerde IB dedikleri bir program var. Ayrıca SAT sınavı da dünyadaki pek çok üniversitenin öğrenci kabul ettiği bir sınav. Bu sınavlar çok ciddi, dünyanın önem verdiği, kabul ettiği sınavlar. Biz de bunları baz almak istiyoruz.” diyor. IB programına göre okuyan öğrencilerin hepsinin yurtdışına gittiğine dikkat çeken Özcan, bu çocukları ülkeye kazandırmayı hedeflediklerini vurguluyor. YÖK Başkanı, şöyle devam ediyor: “Anne-babalar çocuklarını özellikle IB programı veren liselere yolluyorlar. Bu öğrencilerin yurtdışına gitmesinin önünü kesmek istiyoruz. Neden, çünkü bu çocuklar çok iyi lisan biliyorlar. Bizim yabancı dille ilgili sorunumuz var. Amacımız, hiç olmazsa lisan bilen bu çocukların üniversite eğitimlerini bu lisan bilgisinin desteğiyle yapmaları.”
Uygulamanın ne zaman başlayacağı konusunda ise şunları aktarıyor: “Bu, hemen gelecek yıl olmaz, çünkü çalışmamız lazım. Örneğin IB programında puanı 24’ün üzerinde olan çocuklar yurtdışındaki hangi üniversitelere gidiyor, bunlara bakmamız lazım. IB puanı 45’e kadar çıkıyor. Bu puan aralıklarında yurtdışındaki hangi üniversiteler öğrenci alıyor onlara bakmamız ve Türkiye’deki üniversitelerle eşleştirme çalışması yapmamız lazım. Bunu bilirsek, öğrenciye şu puanla şu üniversiteye girebilirsin deriz.”
Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerde yabancı öğrenci sayısının artırılması için merkezi yapılan Yabancı Öğrenci Sınavı’nın kaldırılarak, bunun üniversitelere bırakıldığını hatırlatıyor. Bu düzenlemeyle üniversitelerdeki yabancı öğrenci sayısının arttığını kaydederek, “Bu sene üniversitelerimizde 17 bin öğrencimiz var. Bir dahaki sene 34 bine çıkaracağız.” bilgisini veriyor. Özcan, üniversiteye giriş sınavlarında ileriki yıllarda açık uçlu sorular yöneltilmesinin planlandığını da bildiriyor.
SAT ve IB nedir?
SAT (Scholastic Assessment Test): Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin girdiği, akademik yetenek sınavı olarak biliniyor. Bu sınav lisans eğitimi almak isteyen her ABD vatandaşından talep ediliyor ve bazı üniversiteler tarafından yabancı uyruklu öğrencilerden de isteniyor. SAT, niteliklerine göre SAT 1 ve SAT 2 olarak ikiye ayrılıyor. SAT 1’de öğrencilerin matematiksel ve sözel yetenekleri ölçülüyor. SAT 2’de de öğrencilerin spesifik olarak bir akademik konu üzerindeki bilgileri sınanıyor.
IB (The International Baccalaureate): Merkezi Cenevre’de bulunan Uluslararası Bakalorya Organizasyonu tarafından uygulanan ve 16-19 yaş arası öğrenciler için hazırlanmış, geniş kapsamlı, üniversite öncesi iki yıllık bir program olarak tanımlanıyor. Program sadece liselerde değil, lise öncesi kademede de uygulanıyor. Üç değişik şekli bulunuyor. Türkiye’de IB programı uygulayan 30’a yakın özel lise olduğu biliniyor.
Kaynak: AA – 10.11.2010