UC Berkeley – sertfika ve master karşılaştırması

Yurtdışı Eğitim planlarını yapan özellikle yeni üniversite mezunlarının en çok ikilemde kaldıkları sorulardan birisi yurtdışında sertifika mı master mı?

Gerçekten ikisinin de yeri ayrı demek gerekiyor. Peki nedir sertifikanın masterdan farkı? Bu konudaki sorularımızı dünyaca ünlü University of California Berkeley sertifika programlarının iletişim müdürü Ms Lisa Erksine yanıtladı.
Master mı sertifika mı diyorsanız aşağıdaki röportajı mutlaka okuyun!

1. Sertifika ya da diploma programı nedir?
International Diploma Program (Uluslararası Diploma Programı) öğrencilere, işletme alanında başarılı olmalarını sağlayacak en son beceri ve teknikleri öğreten dört aylık bir programdır. IDP’ler işletme yönetimi, finans, uluslararası işletme, pazarlama ve proje yönetimi alanlarında sunulmaktadır. Dersler Pazartesi-Cuma arası yapılır ve oldukça yoğundur. IDP’yi tamamlayan her öğrenciye UC Berkeley Extension tarafından bir sertifika verilir.

2. Sertifika/Diploma programları ile master programları arasındaki başlıca farkları açıklayabilir misiniz?

En önemli fark öğretim yöntemindedir. IDP’ler öğrencilere uygulamalı bir öğrenim tecrübesi kazandırmayı amaçlar. Örnek alan
çalışmaları ve eğitmenlerin birinci elden tecrübeleri de son derece önemlidir. MBA programları bazı pratik beceriler sunmakla
birlikte işletme kuramını önceler. Bunun yanında IDP’ler dört ay sürerken MBA programı iki yıl ya da daha uzun bir sürede tamamlanır.

3. Öğrenci profiliniz hakkında bilgi verebilir misiniz, programlarınıza kimler katılıyor?
Yaklaşık olarak IDP öğrencilerinin %20’si Japon, %15’i Türk, %14’ü Koreli, %13’ü İspanyol, %6’sı Brezilyalı ve öğrenci toplamının kalanı ise dünya genelinden yaklaşık 30 farklı ülke öğrencilerinden oluşmakta. Öğrencilerimiz ortalama 25 -30 yaşları arasında.Programlarınıza katılabilme şartı olarak lisans derecesi ya da dengi bir yeterlik istiyoruz, bununla birlikte öğrencilerimizin %20’den fazlası master derecesini de tamamlamış durumda.

4. Bir sertifika programı ne kadar sürede tamamlanır?
IDP dört ayda tamamlanır. Öğrenciler bir ya da daha fazla IDP alabilir ve ayrıca ücretsiz staj programları ile öğrenimlerini bir yıla veya daha fazlasına uzatma hakkı da kazanabilirler.

5. Genel olarak kabul şartları nelerdir?
Öğrenciler İngilizce dilinde yetkin olduklarını göstermek zorundadır. TOEFL (550), TOEIC (760), IELTS (6.5) veya Cambridge sınavlarını kabul etmekteyiz. Öğrencilerin lisans diploması ya da dengi bir yeterlik sahibi olmaları da gereklidir. Bazı durumlarda önemli ve ciddi iş tecrübesi lisans derecesinin yerine geçebilmektedir. Ayrıca tüm öğrencilerden birer CV, not dökümü ile diplomalarının birer sureti ve başvuru mektubu sunmaları istenmektedir.

6. Bazı öğrenciler, sertifika programlarında aldıkları derslerin lisans öğrenimlerindekilerle aynı olduğunu iddia etmekte. Lisans seviyesinde görülen derslerle sizin programlarınızda görülenler birbirinden farklı mı?
IDP programı müfredatında yer alan tüm dersler UC Berkeley’de ilgili akademik komite tarafından onaylanmıştır ve yüksek akademik standartlara sahiptir. IDP dersleri lisans üstü seviyesinde kabul edilir ve üniversitelerde giriş seviyesinde olan lisans derslerinin çok çok ötesindedir. Grup etkinlikleri, bilgisayarlı simülasyonlar, örnek olay çalışmaları, interaktif dersler de programın yenilikçi ve özenli yapısına katkıda bulunmaktadır.

7. Öğretmenler konusunda neler söyleyebilirsiniz? Tümü akademisyen ve profesyonel mi?
IDP’ler, ilgili sektörde bilfiil çalışan profesyonellerce öğretilmektedir, böylelikle öğrenciler kendi alanlarında en son mesleki uygulamaları öğrenmiş olurlar. IDP eğitmenleri iş dünyasında ortalama 20 yıl deneyim sahibidir, yönettikleri ya da sahibi oldukları şirketler vardır ve çokuluslu oluşumlara işletme alanında danışmanlık sunmaktadırlar.

8. UC Berkeley’de hangi sertifika programları sunulmakta?
IDP’ler işletme yönetimi, finans, uluslararası işletme, pazarlama ve proje yönetimi alanlarında sunulmaktadır.

9. Öğrenciler programlara ne zaman başvurmalı, program başlangıcından ne kadar önce başvurmak doğru olur?
Belirlenen program başvuru tarihinden en az 8 ay önce müracaat edilmesini tavsiye ediyoruz, böylelikle kayıt ve akademik komitelerimize başvuruyu değerlendirmek için yeterli zaman tanınmış olacaktır.

10. Öğrencileriniz için staj programlarını nasıl ayarlıyorsunuz?
Internship/staj programına başvuran öğrenciler özgeçmiş yazımı ve mülakat becerileri konusunda atölye çalışmalarına katılarak staj araştırmalarına hazırlanmış olurlar. Her dönem, öğrenciler ile Bay Area şirketleri ya da organizasyonlarının bir araya gelerek tanışmalarına olanak tanıyan şirket fuarı düzenleriz. Staj Programımıza başvuran öğrencilerimizin yerleştirilme oranı %97’dir.

11. Ekleyeceğiniz bir husus ya da öğrencilere tavsiyeleriniz var mı?
IDP’ler 10 yılı aşkın bir süre önce, iş alanında, teoriyi uygulamaya geçirecek profesyonellere duyulan ve giderek genişleyen ihtiyaca cevap vermek üzere geliştirilmiştir. Sunduğu ciddi akademik öğretim, uygulamalı eğitim ve dünya genelinden öğrencilere yetkinlik sunmak üzere hazırlanan işbirliğini teşvik eden ortamı ile IDP’ler bugün hala alanında önemli bir yere sahiptir. IDP’ler –özellikle bir yıllık Management and Business Track programı- öğrencilere gerçek mesleki uygulamalar konusunda sağlam bir birikim sunarak MBA programına ciddi bir alternatif oluşturmaktadır.