TOLES

TOLES – Test of Legal English Skills

TOLES Hukuk İngilizcesine hakimiyetinizi sınayan bir sınavdır. TOLES sınavı iki seviyede düzenlenir; TOLES foundation (başlangıç) ve TOLES Advanced (İleri). Sınavda hukukçuların ve hukuk öğrencilerinin çalışırken veya İngilizce eğitim veren bir üniversitede eğitim alırken alanları ile ilgili konuşma ve yazışmalara ne kadar hakim olduklarını göstermeleri beklenir. Bu nedenle TOLES sınavları daha çok pratik ve güncel hukuk İngilizcesi bilgisini sınar. TOLES sınavı Amerikan hukuk sistemi bilginizi ölçen bir sınav değildir.

TOLES’te aşağıdaki alanlarda bilginiz ölçülür;

» Günümüzdeki kullanılan hukuk terimlerine hakimiyetiniz
» Resmi mektup yazma ve e-mail iletişimi
» Not alma teknikleriniz
» Kompleks dokümanları okuma ve anlama beceriniz
» Pazarlık dili ve İş İngilizcesi ile ilgili terimleri kullanımınız
» Gramer bilginiz
TOLES Foundation Exam (başlangıç düzey sınavı)
Bu sınav özellikle Genel İngilizce seviyelerini geliştirirken aynı zamanda hukuk İngilizcesi de öğrenen öğrenciler için idealdir.
İleri düzeydeki sınava hazırlık aşaması olarak da görülebilir. Sınav 100 üzerinden değerlendirilir ve iki bölümden oluşur;
1. Okuma ve yazma (90 dk)
2. dinleme (30 dk)
TOLES Advanced Exam (İleri düzey Sınavı)
İngilizce seviyesi gerçekten iyi olan ve iyi bir Hukuk İngilizcesi programını tamamlamış öğrenciler için idealdir. Ayrıca İngilizce yazışmalar yapan deneyimli avukatlar da bu sınava katılabilir. Sınav sonucu kişinin gerçekten Hukuk İngilizcesine ne kadar hakim olduğunu belirtmektedir. İleri düzey sınavında dinleme (listening) kısmı yoktur; sadece okuma ve yazmadan oluşur. Sınav 500 üzerinden değerlendirilir.

The TOLES exam is an excellent tool for assessing a lawyer’s legal English skills. TOLES sınav sonucu bir avukatın Hukuk İngilizcesine hakimiyetini anlamamıza yardımcı oluyor… (Lovells Boesebeck Droste Hukuk Firması; İnsan kaynakları departmanı)

TOLES Sınavına Nasıl hazırlanabilirsiniz?
TOLES sınavına girebileceğiniz bazı sınav merkezlerinde aynı zamanda Hukuk İngilizcesi ve sınav hazırlık kursları da sunulmaktadır.
Maalesef ülkemizde bulunan sınav merkezlerinde bu kursu almak mümkün değil. Bu anlamda İngiltere’de bulunan okullardan birisi tercih edilebilir.

TOLES hazırlık kursu seçerken özellikle dikkat etmeniz gereken kriterler şunlar olmalı;

» Kursun içeriği güncel ve Ceza Hukukundan çok İş ve Kontrat Hukukuna yönelik mi?
» Hukuk İngilizcesi üzerinde ne kadar duruluyor? Pek çok hukuk İngilizcesi eğitimi sunan kurs Genel İngilizce yanında haftada birkaç elektif ders olarak Hukuk İngilizcesi sunmaktadır. İyi bir Hukuk İngilizcesi programı ve TOLES hazırlık kursu sadece Hukuk İngilizcesine konsantre olur.
» Öğretmenlerin yabancılara İngilizce öğretme dışında ayrıca hukuk eğtiimi geçmişleri ve deneyimleri var mı?
Ayrıca kendi kendine sınava hazırlanmak isteyen öğrenciler TOLES’in hazırladığı hazırlık kiptaplarından faydalanabilirler.

TOLES’le ilgili sık sorulan sorular

Sınav sonrasında sertifika alacak mıyım?
Evet, hem Foundation hem de Advanced seviye sınavını başarıyla geçtiğinizde sertifika alacaksınız.

TOLES sınav sonucumu ne zaman öğreneceğim?
Sınav sonucunuz sınava girdiğiniz merkeze sınav tarihinden 4-6 hafta sonra yollanacaktır. Sınav merkeziniz sertifikanızı direk olarak sizin posta adresinize ulaştırır. Eğer sına tarihinden 8 hafta sonra sertifikanız hala elinize geçmemişse sınav merkezinizle diyalog kurunuz.

TOLES ADvanced Sınava başvurabilmek için TOLES Foundation Sertifikam olması gerekir mi?
Hayır; eğer Hukuk İngilizcesi öğretmeniniz TOLES Advanced sına direk olarak girebileceğinizi düşünüyorsa foundation sınava girmeden direk olarak Advanced sınava başvurabilirsiniz.

TOLES Foundation sınavdan 81 aldım; TOLES advanced sınava girmem için yeterli bir skor mu?
TOLES Foundation sınavdan en az 81 alan öğrencilerin TOLES ADvanced sınavda başarılı olacakları varsayılmaktadır.

TOLES sınavlarının tanınırlığı nedir?
TOLES dünya genelinde hukuk firmaları tarafından tanınan ve önemsenen bir sertifikadır. Günümüzde TOLES ile çeşitli baro ve hukuk birlikleri arasında daha sıkı işbirlikleri için çalışılmaktadır.

Uluslar arası Hukuk firmaları TOLES hakkında bilgi sahibi mi?
Evet; pek çok firma çalışanlarının CV lerinde TOLES sınav sonuçlarını görmek istemekte ve TOLES hazırlığı kendi firma içi eğitimlerinde sunmakta.

TOLES skorumu İngiltere veya ABD’de bir hukuk mastırına başvururken kullanabilir miyim?
TOLES sınavı IELTS veya TOEFL sınavına bir alternatif değildir. Yabancı öğrencilerin bu sınavları İngilizce seviyelerini belgeleyebilmek için IELTS veya TOEFL skorlarını sunmaları gerekir. Bununla beraber pek çok hukuk fakültesi TOLES sınav sonuçlarını başvuru sırasında büyük bir artı olarak değerlendirmektedir.

TOLES sınavı için Amerikan veya İngiliz hukuk sistemini bilmem gerekir mi?
Hayır; her iki sınavda da hukuk sistemi ile ilgili bilginiz sorgulanma. Sınavlarda bazı hukuksal metinleri analiz etmeniz istenmektedir ama bunun için hukuki bilginize gerek yoktur. Örneğin bir genel İngilizce sınavında sizden çok da ilgi alanınız olmayan bir konuda kompozisyon yazmanız istenmesi gibi; sadece kelime bilginiz ve bunu yazı içinde kullanabilmeniz test edilir.