Şehirlere Göre İngiltere Dil Okulları

İngiltere, dil okulları ve üniversiteleri ile uzun bir önem öncesine dayanan tarihi geçmişini bir arada sunan bir ülkedir. Kültür ve geleneklerine bağlı yaşam biçimi, öğrencilerin eğitimlerinde gösterilmesi gereken hassasiyet ve okulların denetimini kontrol altına alma konusunda bir hayli önde olan ülke, her yıl binlerce uluslararası öğrencinin eğitim almak için tercih ettiği bir yer halini almayı başarıyor. Sadece Türkiye’den her yıl binlerce öğrencinin dil eğitimi almak için tercih ettikleri İngiltere’de 10.000’den fazla dil okulu bulunmaktadır ve bu dil okullarının tamamı İngiltere’de British Council tarafından onaylanmış okullardır. Yani eğitim kalitesinde kurumların şart koştuğu kriterleri yerine getirmiş okullardır. Bu da uluslararası öğrencilerin dil eğitimi almak için ilk olarak İngiltere dil okulları seçeneğini işaretlemelerini etkilemektedir.

İngiltere’de dil eğitimi veren okullardan bazıları English UK, Quality English, IALC, The English Network tarafından akredite edilmektedir. Bu da yine dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin doğru bir tercihte bulunduklarını gösterir. Çünkü bu kurumlar, dil eğitimi veren okullar için birçok şartın yerine getirilmesi şartlarını koyarlar ve bu şartları yerine getirmeyen kurumların akredite edilmesi kesinlikle mümkün değildir. Yani İngiltere dil okulları ile eğitim alan öğrenciler her anlamda daha avantajlı olurlar ve eğitimlerinde istedikleri kaliteyi daha rahat elde edebilirler. Londra, Cambridge, Oxford, Brighton ve Bournemouth başta olmak üzere ülkenin dört bir yanına yayılan dil okulları bulunmaktadır. Araştırmalarınızı doğru şekilde yaparak istediğiniz gibi bir kentte eğitim alabilirsiniz. İşte şehirlere göre dil okullarının dağılımı ve şehirler hakkında kısa bilgiler.

İngiltere’de en çok tercih edilen 5 şehir

  • Bournemouth
  • Brighton
  • Bristol
  • Cambridge
  • Londra

Bournemouth

İngiltere’nin güney sahilinde Dorset bölgesinde bulunan Bournemouth kenti, öğrencilerin dil eğitimi almak için en çok tercih ettikleri kentlerin başında gelmektedir. Kent, yaşam değeri olarak ülkenin en kaliteli şehirleri arasında yer almaktadır. Anglo Continental, BEET  ve British Study Centres gibi köklü dil okullarının bulunduğu kentte, her bütçeye uygun dil okulu bulunabilmektedir. Konaklama ve ulaşım konusunda herhangi bir probleminin olmaması, dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih etmelerini etkilemektedir.

Brighton

İngiltere’nin güney Sussex bölümünün bulunan Brighton, şehre girer girmez müreffeh yaşam biçimini gözler önüne seren bir kenttir. Turistik açıdan bir hayli önemli bir noktada bulunmasının yanında dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin de en uğrak kentidir. Kültürel bir mirasın kokusunun şehrin dört bir yanına yayılması, burada uzun süre zaman geçirme isteği uyandırır. British Study Centres, EC, Embassy English, Eurocentres  gibi dünyaca bilinen dil okullarına ev sahipliği yapan Brighton, uluslararası öğrencilerin ilk gözde yerlerinden biri olarak bilinmektedir.

Bristol

Tam bir “öğrenci kenti” yakıştırmasını hak eden Bristol, sahip olduğu dil okulları ile birçok öğrencinin tercih sıralamasında ilk sıraları yer alan bir kenttir. Kent, küçük bir alana yayılmasına rağmen içinde barındırdığı değerler açısından son derece kendinden söz ettirmeyi başarmış bir kenttir. 441.000 nüfusa sahip olan kentin büyük bir çoğunluğunu öğrenciler oluşturur. Dil okulları açısından da zengin olan kentte; International House, The Bristol Language Centre, Living Learning English, OISE, Bristol Language College gibi köklü dil okulları hizmet vermektedir. Konaklama ve ulaşım açısından birçok alternatife sahip olan kent, İngiltere dil okulları tercih sıralamasında ilk yerleri almaktadır.

Cambridge

İlk üniversitenin 1209 yılında kurulduğu Cambridge kenti, eğitim almak için en ideal yerlerden biridir. İngiltere’de üniversite okumak veya dil eğitimi almak isteyen bir öğrencinin kesinlikle tercihleri arasına almasın gereken kent, sadece eğitim alanında değil, diğer birçok alanda da başarısını kanıtlamayı başarmış bir şehirdir. Müreffeh yaşam şartları, uluslararası öğrenciler için sunduğu imkanlar ve daha birçok yönüyle tercih edilebilecek Cambridge’de; Kaplan International College, LSI, Regent Studio Cambridge, Stafford House gibi köklü okullar başta olmak üzere birçok köklü dil okulu bulunmaktadır.

Londra

Tabi ki İngiltere denince ilk akla gelen kentlerden biri de Londra’dır. Sadece eğitim alanında değil birçok alanda ülkenin kaderini belirleyen Londra, İngiltere’nin başkenti olması sebebi ile diğer kentlere göre çok daha fazla gelişmiştir. Tabi bu gelişmelerin bir de yan etkisi bulunmaktadır. Burada üniversite veya dil eğitimi almak isteyen öğrenciler, diğer kentlere göre biraz daha maliyetlere katlanmak zorunda kalabiliyorlar. Kings Street Colleges, LILA, London Study Centre-LSC, Oxford House College, The Language Gallery, CES Centre of English Studies, The English Studio Language School, Skola, OISE ve Central School of English gibi dünyaca bilinen dil okullarıyla birlikte çok daha fazla sayıda dil okulu Londra’da hizmet vermektedir.

Kaliteli eğitim ve kariyer fırsatı için acele edin

Kariyer sahibi olabilmek ve iş hayatında daha güzel avantajlara sahip olabilmek için öncelikle İngilizce bilmenin şart olduğunu sanırım kabul etmeyen yoktur. Dil eğitimi almak için ülkemizde de farklı alternatiflerin olmasına rağmen İngiltere dil okulları ile eğitimi almak istenmesinin en büyük nedeni hem kaliteli eğitimin sunulması hem de kariyer fırsatları açısından İngiltere’nin zengin olmasıdır. Tüm bunlarla birlikte eğitim alındıktan sonra ülkeye dönüşte daha güzel iş bulma imkanlarının eğitim sonunda elde edilebilir olması da yine İngiltere’nin tercih edilmesindeki en büyük nedenlerdir. Siz de kariyerinizde bir adım daha önde olmak ve istediğiniz gibi iş alanlarında çalışabilmek için dil okullarına kayıt yaptırın.