Niagara College – College of Applied Dreams (Uygulamalı Hayaller Okulu)

Kanada’nın en fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan okulu Niagara College en çok mezunlarının iş bulma oranının yüksekliği ve uluslarası öğrencilerinin programlarını tamamlama başarısı ile ünlenmiş. Kanada’da üniversite eğitimi veya mesleki eğitim almak isteyen öğrenciler için gayet dost, güvenli ve ekonomik yaşam şartlarıyla öne çıkan Niagara bölgesinde iki kampüsten oluşuyor. Welland kampusu ana kampus ve oldukça büyük. Burada mühendislik, sağlık bilimleri, iletişim ve sahne sanatları bölümleri bulunuyor. Okulun bütün laboratuvarları, atölyeleri, studyoları öğrencilerin eğitimlerini pratik olarak almalarını sağlıyor. Okulun mezunları kendi alanlarında çok etkili isimler olmuşlar ve bu nedenle okula bağışlar yağıyor ve her bir bağış mutlaka kampus ve okulda imkanları geliştirmek için harcanıyor. Welland kampüsünde ayrıca büyük bir spor salonu ve fitness center mevcut. Okulun bayan ve erkekler için basketbol-voleybol takımları oldukça iddialı.

niagara-team

Niagara College ‘in diğer kampusu Niagara on The Lake ise okulun dünya çapında tanınma nedeni olan turizm-otelcilik, aşçılık, pastacılık ve şarap üretim-yönetimi gibi bölümlerine ev sahipliği yapıyor. Niagara College çok büyük bir şarap üretim tesisine sahip ve hem Kanada hem de dünyanın pek çok ülkesine ait üzümlerin yetiştirildiği devasa bir üzüm bağını barındırıyor. Okulun restaurantında öğrenciler tarafından hazırlanan yemekler servis ediliyor ve inanılmaz lezzetli, taze ve sağlıklı bir mönü mevcut. Yine öğrenciler tarafından işletilen devasa bir serada yemeklerde kullanılan sebzeler ve binlerce çiçek yetiştiriliyor.

Niagara College’de öğretmenler öğrencileri isimleriyle tanıyor. Herkes kocaman bir ailenin bir parçası gibi adeta. Dünyanın pek çok ülkesinden yaklaşık 2000 yabancı öğrenci Kanada’da eğitim için bu nezih okulu seçmiş durumda.

niagara-college

Niagara bölgesinde büyük bir downtown neredeyse yok. Niagara şelaleleri nedeniyle buraya senede 10 milyon civarı turist geliyor. Kanada’nın pek çok şehrinden çok daha fazla restaurant ve turistik tesis bu bölgede yer alıyor. Bu da Niagara College öğrencileri için bol miktarda part time çalışma imkanı demek. Ayrıca Ontario bölgesindeki en prestijli outlet alışveriş merkezi Niagara on the Lake kampusunun tam karşısında. Bu dünyaca ünlü mağazalarda pek çok Niagara öğrencisinin çalıştığını görüyorsunuz.

Niagara bölgesinde oldukça prestijli Brock University öğrencileri ve kampusleriyle Niagara College öğrencileri iç içe yaşıyor gibi. Pek çok aktiviteyi ortak düzenliyorlar. Brock University’nin hayranlık bırakan kampusunden ve olimpik yüzme havuzundan Niagara College öğrencileri çok cüzi bir ücret ödeyerek faydalanabiliyorlar. Bölgede öğrenciler için toplu taşıma tamamen ücretsiz. Gece geç saatte eve dönmek gerekirse bile endişeye gerek yok; taksiler Niagara ve Brock öğrencilerini her yere 10-15 CAD’na götürüyorlar.

Toronto’ya otobüsle 1.5 saat içinde ulaşabiliyorsunuz. Havalimanı ise ortalama 1 saat uzaklıkta. Bölge Niagara şelalesinin bıraktığı etkiyle Toronto kadar soğuk kışlar yaşamıyor. Bizim ziyaretimiz baharın başladığı Mayıs ayına rastladı. Ben hayatımda bu kadar çok çiçeği olan meyve ağaçları görmemiştim.

Eğer tam bir Kanada deneyimi yaşayarak sertifika, diploma veya üniversite eğitiminizi tamamlamak istiyorsanız Niagara College tam size göre..

niagara-falls