Malta İzlenimleri

Okul : EC Malta

Süre : 6 Ay – 24 Hafta

Ülkemizde dil eğitimi konusunda iyi ve kötü yorumlarla fenomen haline gelmiş, küçük bir ada ülkesi olan Malta hakkında kendi izlenimlerimi sunacağım. Tabi ki görüşlere başlamadan önce geliş sürecimde yapmış olduğu katkılar ve yönlendirmeler için Alternatif ailesine bir teşekkürü borç biliyor ve sevgili danışmanım Cengiz Bey’e özel sevgilerimi iletiyorum.

malta-dil-okullari1Gelelim yürüyerek şehirden şehire gidebildiğiniz, kutlaması ve eğlecesi eksik olmayan şirin ada ülkesine. Aslında süreç benim adıma ülke gelgitleri ile geçmişti. Başta Amerika ile başlayan dil okulu planlama macerası Malta’da son buldu. Açıkçası Malta’da bir çok dil okulu var. Ülkenin gelir kaynağının %96’sını Turizm sektörünün oluşturduğunu düşünürsek onlar için ne kadar önemli olduğumuzu anlamış oluruz. Bu nedenledir ki doğru evrak ve başvuru yöntemi ile gidildiğinde uzun dönem vize almanız sorun olmayacaktır.

Açıkçası benim ilk yurtdışı deneyimim olduğundan gidişte belli başlı kaygılarım vardı. Ancak gidiş yolculuğunda ve indikten sonra çok büyük bir sorun yaşamadım. Zaten danışmanınız bu bilgileri size önceden veriyor ve ne yapmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. İlgili evrakları gümrük memuruna gösterdikten sonra eğitim alacağım okul personelleri tarafından karşılandım. Havalimanı transferinden sonra konaklayacağım eve yerleştim.Sonraki gün yapılan oryantasyon ve seviye belirleme sınavı ile birlikte eğitimime başlamış bulunuyorum.

malta-dil-okullari2Malta’da yaşam ile ilgili söyleyeceğim ilk şey : Evet Türk var. Hatta iyi bir gezginseniz kebapçısından berberine kadar da Türk işletmelerine rastlayabilirsiniz. Ancak burda sizin kadar da Latin Amerikalı,Japon ve Avrupalı dostlarınız da olacak. Özellikle yaz aylarında hem tatil hem de İngilizce pratiği için iyi bir seçenek Malta. Ancak dil eğitiminde daha profesyonel hedefleriniz var ise kış dönemlerini tercih edin. Çünkü yaz döneminde kısa süreli gelen giden (özellikle İtalyan, Fransız vb.) çok oluyor.

Malta’nın yaz ayında gerçekten sıcak ve nemli bir havası var. Ancak ada ülkesi olduğundan serinlemek istediğinizde denize girebileceğiniz bir çok yer mevcut. Gece hayatı kaldığım yer olan St Julian şehrinde çok yaygın. Özellikle Paceville öğrencilerin ve turistlerin uğrak yeri. Bazı Malta dil okulları özel partiler yapıyor (Benim dil okulum gibi). Bu bölgedeki gece kulüplerinde oluyor. Açıkçası yaz aylarında uykusuz gecelere hazır olun derim. Çünkü eğlencenin eksik olmadığı bir bölge burası. Ülkede her dönem turist olduğundan ve St Julian, Sliema gibi şehirlerde yerli halk fazla yaşamadığından İngilizce konuşmak için birçok fırsatınız olacaktır. Söylemeden geçmeyeyim yerli halk öncelikle Maltaca konuşuyor ancak turist olduğunuzu öğrendiklerinde sizinle İngilizce iletişime geçiyorlar. Ek olarak, Dar sokaklara, sağdan giden trafiğe ve pizza, makarna kültürüne hazır olun.

Sonuç olarak Malta ne arıyorsanız size karşılığını verecek, diğer dil öğreneceğiniz ülkelere göre daha ucuz bir ada ülkesi. Karar sizin… Teşekkürler Alternatif yeni bir macerada tekrar görüşmek dileği ile.