Kış aylarında içinizi ısıtacak bir dil eğitimi programı; Malta

Maltada_dil_egitimi

Havaların soğuduğu; kışın yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladığı bu aylarda yurtdışında dil eğitimi için içinizi ısıtacak bir ülke Malta.. Sıcacık sahilleri, Akdeniz ikliminin vazgeçilmezliği ve eski tarihi dokusuyla İngilizce konuşulan güzel bir ada ülkesi.

Türkiye’den 3 saat ucus mesafesinde ve aramızdaki saat farkı 1 saattir.

Kültürel olarak beklediğinizden fazlasını bulacağınız bu ada ülkesi, eski bir İngiliz sömürgesi olması nedeniyle hem kültürel hem de yaşam biçimi olarak İngiliz tarzını yansıtır.

Malta uluslararası havaalanına indiğimde aylardan Şubattı ve beni ılık bir gün karşıladı, kaldığım 1 hafta boyunca sarı güneş yüzünü hiç bana geri çevirmedi, buna rağmen yine de akşamları ince bir mont ya da hırkaya ihtiyaç duyacaksınız eğer kış dönemine gideceksiniz.

Malta’da dil eğitimi alacak öğrencilerin çok tercih ettiği okullardan biri olan Chamber Colllege’in öğrenci yurtlarından birinde kaldım, burada öğrencilerin günlük yaşamlarını bire bir gözlemek benim için de gerçekten iyi bir deneyim oldu. Bu tip yurtlarda tek ya da 2 kişilik odalarda kalabiliyorsunuz, diğer öğrencilerle – ki bu sayı genellikle maksimum 5 oluyor- mutfağı ve banyoyu paylaşıyorsunuz. Okula mesafeler yürüme mesafesinde ya da kısa bir otobüs yolculuğu şeklinde olabilir. Zira Malta’nın sokaklarında yürümek çok keyifli olabiliyor, güvenlik olarak da rahat olabilirsiniz, ada şehir içi güvenliği konusunda başarılı.

Malta’da ülke içi ulaşım oldukça kolay ve ucuz. Geniş karayolu ağı ülkenin en ücra köşelerine kadar uzanmakta. Gozo ve Comino adalarına ise ulaşım feribotlarla sağlanmakta.

Malta’da İngilizce kursu almanın bir avantajı da size güzel bir tatil sağlamasının dışında, burada yapacak şeylerin tükenmemesi gerçekten. Bu konuda beni de oldukça şaşırtan bir ülke burası, çünkü Malta’nın plaj ve denizden ibaret olduğunu düşünmek adanın birbirinden güzel tarihi yerlerini görünce utandırıyor insanı. Mesela, adanın antik kentleri, Mısır Piramit’lerinden de daha geriye uzanıyor. Pek çok arkeolojik kazılara da ev sahipliği yapan bölge, UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmış. Tarih çok ilginizi çekmiyorsa Malta’da gece hayatı,  restoranlar ilginizi çekebilir. Gününüzü alışveriş yaparak da geçirebileceğiniz birçok mağaza bulunuyor. Özellikle su sporları konusunda hayli fazla seçeneğe sahip . Futbol, su topu, rugby maçları sizi bekliyor. Malta’da İngilizce kursunuzu alırken sizi motive edecek, hayata uyum sağlamınızı ve dolayısıyla İngilizce öğrenmenizi zevkli bir hale getirerek bu süreci hızlandıracak aktiviteler mevcut. Seçmesi size kalıyor…

Malta’da İngilizce dil eğitimi yanında sınav hazırlık kursları(özellikle IELTS hazırlık), yaz okulları ve İş İngilizcesi programları almak mümkün.

Malta  dil okulları açısından çok zengin ve bütçe ve zevkinize uygun bir okul mutlaka bulacaksınızdır. Bu konuyla ilgili uzman bir gözden yardım almanız size en uygun, memnun kalacağınız okulu bulmanız açısından çok önemlidir. Bize bu anlamda her zaman danışabilirsiniz

Selvi Bilgili