Kanada’da Dil Okulu ve Çalışma İmkanı

Kanada dil okulları, Kanada’da kaliteli ve yenilikçi İngilizce eğitimi almak isteyen öğrencilere eğitim veren çok özel ve dikkat çeken kurumlardır. İngilizcenin yanı sıra Fransızca eğitim de veren Kanada, çift dilli bir ülke olduğundan sıklıkla dil okulu noktasında talep görmektedir. Dil eğitimi için Kanada’nın tercih edilmesinin temel nedeni kaliteli eğitim olsa da düşük suç oranı, eşitlikçi eğitim sistemi; öğrencilerin Kanada’ya yönelmesinin nedenleri arasında önemli bir konumda bulunur.

Kanada’da üniversiteler, kolejler, özel dil okulları başta olmak üzere pek çok kurum; İngilizce dil eğitimini teknolojik ekipmanlar kullanarak verir. Bunun yanı sıra öğrencilerin seviyelerine uygun ve belirli bir sistem dahilinde eğitim verilmesi; İngilizcenin oldukça profesyonel bir şekilde öğrenilmesini sağlar. Yabancı dil eğitimi için Kanada’yı tercih edecek birçok kişi, çeşitli sorular üzerinden araştırmalarda bulunmaktadır. Kanada’da dil okulu ve çalışma imkanı, merak edilen konular arasında yer almaktadır. Peki Kanada’da dil eğitimi alırken bir yandan da çalışabilir misiniz? Çalışma izni ile ilgili bilmeniz gerekenler neler?

Kanada dil okulları tarafından sunulan dil eğitimi, öğrencilerin İngilizce becerilerini geliştirmelerine olanak tanır. Bu nedenle dil eğitimi oldukça önemlidir. İngilizce, özellikle son dönemlerde birçok kurum tarafından talep edilen bir dil olmuştur. Başarılı bir CV oluşturmak, kariyer basamaklarını hızlı ve etkili bir şekilde tırmanmak; uluslararası düzeyde kabul gören İngilizcenin kariyer hayatına adapte edilmesiyle olanaklıdır.

Kanada’da dil eğitimi veren ve öğrencilerin İngilizce yeteneklerini teknolojik materyal ve yenilikçi eğitim anlayışıyla geliştiren Kanada dil okulları, sektöründe önemli çalışmalarda bulunmak isteyen kişiler tarafından ilgi görmektedir. Ülkenin farklı bölgelerinde bulunan eğitim kurumlarında istediğiniz gibi bir eğitim almanız olanaklıdır. Bunun yanı sıra öğrendiklerinizi pratikte de uygulayabilir, Türkiye’ye İngilizceye hakim bir şekilde dönebilirsiniz.

Eğitim sektöründe adını duyuran ve pek çok farklı ülkeden gelen öğrencilere yenilikçi bir eğitim sunan Kanada, dil okulları konusunda da son derece başarılı bir ülkedir. Ülkede yer alan dil okullarının büyük bir kısmı, farklı eğitim programlarına sahiptir. Genel İngilizce, Yoğun İngilizce, Mesleki İngilizce; bu tür programlardan bazılarıdır. Öğrencilerin seviyesine uygun şekilde oluşturulan ve kapsamlı bir içeriğe sahip olan okullar, spesifik dil sınavlarına hazırlığı da mümkün kılar.

TOEFL, IELTS başta olmak üzere ön plana çıkan dil sınavlarına Kanada dil okulları ayrıcalığıyla hazırlanmak olanaklıdır. Peki Kanada dil okulları ile gidip kalmak mümkün müdür? Dil eğitimini ülkede almak için yapılması gerekenler nelerdir?

Kanada’da Dil Eğitimi Almak için Yapılması Gerekenler

Kanada’da dil eğitimi almak için ilk olarak hangi eğitim programına dahil olmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Yoğun İngilizce, İş İngilizcesi, IELTS Hazırlık ve daha pek çok bölümde verilen İngilizce eğitimleri; ilgili alanda kendinizi yetiştirmenizi sağlar. Bu nedenle ihtiyaç duyduğunuz alanda eğitim almanız son derece önemli.

Kanada’nın farklı şehirlerinde dil okulları bulunduğu için hangi şehirde eğitim almak istediğiniz, dikkat etmeniz gereken hususlardan bir diğeridir. Montreal, Vancouver, Toronto; Kanada dil okullarının bulunduğu şehirlerinden bazıları. Eğitim görmek istediğiniz bölüme de karar verdikten sonra ilgili kurumun başvuru dönemlerini takip etmelisiniz. Çünkü her kurum, farklı dönemlerde başvuru alıyor olabilir. Ayrıca bu noktada, Kanada dil okullarına girişte herhangi bir başvuru şartının bulunmadığını belirtmek gerekir.

Ülkede yer alan dil okulunuza başvuruda bulunduktan sonra, eğitim bittikten sonra Kanada’da kalmak isteyip istemediğiniz de önemli. Eğer Kanada’da yaşamınıza devam etmek istiyor ve çalışma hayatına atılmayı arzuluyorsanız, bunun için farklı adımlar atmanız gerekir. Peki ama Kanada dil okulları çalışma izni bulunuyor mu? Eğer bulunmuyorsa hangi adımları atmalısınız?

Kanada Dil Okullarında Eğitim Alırken Aynı Zamanda Çalışmak Mümkün mü?

Eğitim için Kanada’yı tercih edecek öğrencilerin merak ettiği konulardan bir tanesi, Kanada’da hem okuyup hem çalışma imkanının bulunup bulunmadığıdır. Ülkede dil eğitimi alırken aynı zamanda çalışma iznine sahip değilsiniz. Bu nedenle eğitim süresi boyunca çalışmanız yasal değildir. Eğer bu süre içinde bir işte çalışırsanız, yasaları ihlal etmiş olursunuz. Fakat dil eğitimi sonrasında çeşitli şartların yerine getirilmesi durumunda öğrenciler çalışma iznine sahip olabilir.

Dil Eğitimi Sonrası Kanada’da Çalışılabilir mi?

Kanada dil okulları tarafından sunulan eğitim tamamlandıktan sonra, yeterli seviyeye ulaşan öğrenci sertifika eğitimlerine ya da lisans ile yüksek lisans programlarına dahil olabilir. Bu durum, eğitiminin devam etmesi anlamına gelir. Fakat akademik eğitimlere geçiş, öğrencilerin haftada 20 saat çalışabilmelerini mümkün kılar. Dolayısıyla ancak akademik eğitim ile yarı zamanlı bir şekilde çalışmak olanaklıdır.

Çalışma İzni Almanın Kriterleri Neler?

Kanada dil okulu ve çalışma imkanı kapsamında çalışma izni almanın çeşitli kriterleri bulunur. Kanada Hükümeti, 1 yıllık akademik eğitim sonrası öğrencilere 1 yıl çalışma ve oturma izni verir. Bu sürenin uzamasını istiyorsanız, 2 yıllık akademik eğitim alabilirsiniz. Çünkü 2 yıllık akademik eğitimini tamamlayan öğrenciler, 2 ila 3 yıl arasında çalışma ve oturma iznine sahip olacaktır.

Kanada Dil Okulunda Çalışma İzni Olmadan İşe Girilebilir mi?

Çalışma izni bulunmayan bir kişinin yasal olarak Kanada’da çalışma hayatında yer alması mümkün değildir. Bir iş görüşmesine girebilir, görüşmenin olumlu geçtiğini düşünebilirsiniz. Fakat çalışma izninizin olmadığını bilen bir firma, iş başvurularınızı geri çevirir. Daha önce belirtilmiş olan kriterleri yerine getirmeniz durumunda, Kanada Hükümeti tarafından belirlenen süre boyunca çalışma hayatına dahil olabilirsiniz. Bu süre içinde İngilizce becerinizi geliştirmeniz ve Türkiye’ye çok daha iyi bir İngilizce ile dönüş yapmanız olanaklıdır.