Kanada öğrenci vizelerinde değişiklik…

Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık bürosu geçtiğimiz günlerde öğrenci vizelerinde çalışma program ve izinlerini yeniden düzenleyen bir kanunu kabul etti. Bu kanunla birlikte;

 

1 Haziran 2014 tarihinden itibaren dil eğitimi + maaşlı/maaşsız staj veya çalışma (co-op) içeren programlar kaldırılıyor. Özel veya devlete ait kariyer kolejler ise sertifika programları ile beraber veya program sonunda staj ve çalışma programları sunmaya devam edecek.

 

Yine bu yeni yasa ile beraber akademik eğitim alan veya sertifika programlarına katılan öğrenciler Kanada’daki eğitimlerine başlar başlamaz kampus dışında haftada 20 saat çalışma iznine sahip olabilecekler. Şu anda öğrencilerin ilk 6 ay sadece kampus içinde çalışma izinleri mevcut.

 

Yeni yasa ile co-op ve staj programlarını sadece hükümet tarafından yetkilendirilmiş okullar sunabilecek. Şu anda devlet okullarının tamamı ve az sayıda özel kariyer okulu bu yetkiye sahip. Bu uygulama ile devlet okullarında 1 akademik yıl süren sertifika veya akademik eğitim ardından yabancı öğrencilere sunulan program sonrasında çalışma izni özel okulların bazılarını da kapsamış olacak.

Önümüzdeki günlerde yeni değişikliklerle ilgili daha net bilgileri paylaşıyor olacağız..

Kanada öğrenci vizesi hakkında buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.