Kanada Kolejlerinde Lisans Egitimi

Kanada’da college dediğimizde ABD’den çok farklı bir sistemle karşılaşıyoruz. ABD community collegeleri genelde üniversitenin ilk 2 senesini oluşturan transfer programları sunarlar. Kanada kolejleri ise 2 veya 3 yıllık mesleki diploma programları yanında 4 yıllık lisans programlarını da yoğun bir şekilde sunmakta. Kolejlerdeki lisans programlarının klasik üniversite eğitiminden en büyük farkı ise applied (uygulamalı) olmaları.

Neden Kanada Kolejlerinde lisans eğitimi

  1. Kanada üniversiteleri başvuru sırasında lise diploma notunuzu oldukça önemserler. Kolejler bu konuda daha esnektirler.
  2. Kanada üniversitelerinde lisans eğitimi senelik ücretleri ortalama 25-35 bin CAD aralığındadır. Kolejlerde okul ücretleri senelik 15-20 bin CAD ortalamasındadır.
  3. Üniversiteler TOEFL-IELTS gibi İngilizce yeterliliğinizi belgeleyen sınav sonuçlarınızı başvuru sırasında hazır olmasını isterler.  Kolejlerin pek çoğu kendi bünyelerinde İngilizce hazırlık almanız kaydıyla başvurunuzu değerlendirip size şartlı kabul imkanı sunabilirler.
  4. Üniversitelerin çoğunda klasik bir eğitim modeli izlenir. Eğer akademik bir kariyer veya bilim insanı olmayı hedeflediyseniz lisans eğitiminizi üniversitelerde almak mantıklıdır. Kolejlerde ise daha mesleki bir eğitim esastır ve dönemsel stajlar veya co-oplar vasıtasıyla öğrenciler henüz mezun olmadan iş hayatına hazırlanırlar.
  5. Kanada’da son yapılan istatistikler kolejlerde uygulamalı lisans eğitimi almış mezunların mezuniyet sonrasında çok daha hızlı ve daha iyi maaşlı işler bulduklarını göstermektedir.

Kanada 2 yıl ve üzerinde devlet kolej veya üniversitelerinde eğitim almış öğrencilere mezuniyetlerinden sonra 3 yıla kadar çalışma izni vermektedir. Eğer uzun vadede başka bir ülkeye  yerleşmek veya bir süre yurt dışı iş deneyimi edinmek planınız varsa Kanada lisans eğitiminiz için en doğru seçenek olabilir. Daha detaylı bilgi ve danışmanlık için bilgi istek formumuzu doldurun-sizi arayalım.