Kanada Kolejleri ve Göçmenlik

Teknolojinin gelişmesiyle beraber hızlı bir şekilde küreselleşen dünyada sınırların önemi azalırken, birçok genç birey ve aile  yurtdışında rahat bir hayat planlamaktadır. Son yıllarda eğitimli göçmenlere kucak açan Kanada, yılda ortalama 250 bin civarında göçmen almaktadır. Bu göçmenlerin çoğu eğitim almaya gelen öğrenciler oluşturur. Kanada, kalifiye iş gücünü oluşturabilen, eğitimli düşük yaş grubu kişilerin toplum için büyük katkı sağlayacağını düşünmektedir. Genç nüfusun üretmeye ve çalışmaya daha yatkın olduğu kanaatindedir. Kolej, üniversite veya  master nedeniyle Kanada’ya giden öğrenciler için imkanlar genişletilerek daha kolay hale geldi. Kanada’ya kolej eğitimleri almak için giden öğrencilere verilen puanlama sistemi yenilendi. Örneğin Kanada’da 2 yıldır eğitim alan öğrencilere artı puanlar verilmeye başlandı. Bunun nedeni ise hem orada eğitim almaları hem de oranın kültürüne aşina olmalarıdır.

Kanada’ya Göçmenlik İçin En Doğru Adım: Kanada College Programları

Kanada Express Entry olarak bilinen, farklı kategorilerde puanlama sistemi sonucu en yüksek puanlı başvuran göçmen adaylarını seçmektedir. Yılda ortalama 35 milyon kişi göçmenlik için başvurmaktadır ve ortalama 250 bin kişi kabul edilmektedir. Kanada da meslek eğitimi almış ve eğitim sonrası çalışmaya başlamış kişilere daha avantajlı konuma sahiptirler. Çünkü bu kişiler;  toplumun kültürüne adapte olarak yaşamaya başlamıştır. Bu durumlar göçmenlik kriterleri için önemli bir etkendir.

Kanada da Eğitim ve Göçmenlik Sistemi nasıl işliyor? İşte Detayları…

Kanada Kolejleri ve Program Türleri

Kanada Kolej Sistemi, mesleki ve pratik eğitimi hedef alan ve müfredatını sürekli olarak ihtiyaç durumlarına güncelleyen çeşitli programlar sunmaktadır. Kanada’da istediğiniz her alanda eğitim alabilirsiniz, on binden fazla bölüm seçeneği bulunur.

Postgraduate Sertifika ve Diplomalar: 2 ve 4 yıllık üniversite mezunları ya da mezun olacak adayları kapsayan sertifika programıdır. Amaç mezun olan öğrencileri çalışma hayatına hazırlayarak, adapte olmasını sağlamaktır. Akademik masterdan farklı olarak tez yazmak yerine, staj veya co-op içermeleridir. Öğrenciler 8 ay eğitim aldıktan sonra 4 ay ücretli ya da ücretsiz staj yaparlar. Bu kişiler alanlarından pratik yaparak uzmanlık deneyimi kazanırlar. Ayrıca eğitim alırken yasal olarak 20 saate kadar çalışma izni alabilirler. Bunun yanı sıra eğitim tamamladıktan sonra 1 yıl tam zamanlı çalışma izni alabilirler. Postgraduate sertifika programlarını her alanda bulabilirsiniz. Lojistik, Pazarlama, Reklam, Turizm ve Otelcilik, IT, Grafik Tasarım ve Mühendislik alanları en çok tercih edilen popüler bölümlerdir.

Advanced Diploma Programları: Daha fazla uzmanlık ve deneyim gerektiren bölümler için 3 yıllık eğitim programıdır. Liseyi bitiren öğrenciler, mesleki eğitim içeren detaylı ‘Teknik Eğitim’ alırlar. IT, Tasarım, Yazılım gibi bölümler için uzman kişiler yetiştirirler.

Diploma Programları, Kanada da liseyi bitiren öğrenciler mesleki programları tercih etmek isterlerse, 2 senelik kolejleri seçebilirler. Bu öğrenciler kısa sürede mezun olup iş hayatına atılmak isterler. Türkiye’deki ön lisans eğitimi gibi düşünebilirsiniz. 2 yıllık üniversite eğitimi Türkiye’de çok tercih edilmezse de Kanada da durum farklıdır. Turizm ve Otelcilik, Mutfak Sanatları, Aşçılık gibi alanlar en popüler bölümlerdir.

Kanada Kolejlerinde Çalışma İzinleri

Kolejlerde eğitim alan yabancı öğrenciler, 20 saatlik çalışma izni alabilirler. Eğer gideceğiniz program co-op ya da full time staj dönemi içeriyorsa, co-op work permit ( maaşlı staj izni) başvurusu yapmaları gerekir. Kanada da bir yıl eğitim alan kişiler mezun olduktan sonra 1 yıl, 2 veya daha uzun süre eğitim alanlar 3 yıl Postgraduate Work Permit ( mezuniyet sonrası çalışma izni) alabilirler.

Kolejlerin senelik maliyetleri

Yabancı öğrenciler için ödenecek ücretler koleje ve programa  göre değişiklik gösterse de pek çok okulda bu ücret eğitim-sağlık sigortası ve okulla ilgili diğer masraflar toplandığında senelik 15-17 bin CAD aralığında olmaktadır. Kolej öğrencileri okul dışında yaşam ve konaklama için de ortalama aylık 1200-1500 CAD bütçeye ihtiyaç duyarlar.

Kolejlerdeki programlara başvuru ve detaylı bilgi için 0212 292 4326 numaradan bize ulaşabilirsiniz. Kanada Kolejlerinin pek çoğunun resmi temsilcisi olarak Alternatif Yurtdışı Eğitim; size okul ve program seçiminiz, başvuru işlemleriniz ve vize sürecin de ücretsiz danışmanlık sunar.