Kanada Co-op Programlarıyla Hem Sertifika Sahibi Olun Hem Çalışın

Kanada’da bir sertifika programına katılmak istiyorsunuz fakat İngilizce seviyeniz yeterli değil diye mi düşünüyorsunuz? O zaman size IETLS 4.0 seviyesinde İngilizce seviyesine sahip olsanız bile eğitim alırken çalışma hakkınız ve eğitiminiz sonunda ücretli staj yapabileceğinizi söyleyelim. Devlet Kolejlerindeki sertifika programlarında en az IELTS 6.0 seviyesinde İngilizce dil yeterlilik şartı aranırken Kanada’da pek çok öğrencinin tercihi olan ILAC International College, Greystone College, Tamwood College gibi özel bir çok kolejde IELTS 4.0 seviyesinde İngilizce ile eğitim almaya başlayabilirsiniz. Programlara başlayabilmek için resmi test merkezlerine başvuru yapıp IELTS, TOEFL, PTE veya Duaolingo gibi testlere girmeniz ve bu testlere ücret ödemeniz de gerekli değildir. Başvurduğunuz kolej seviye tespit sınavınızı siz daha Türkiye’deyken yapar. Size bir test linki gelir ve hemen ardından okul yetkilisi ile bir Skype mülakatına girersiniz.

Bu okullarda sunulan programlar işe yerleştirme garantilidir, devlet kolejlerine göre çok daha ekonomiktir ve dahası Türk öğrencilere özel indirimli fiyatlar sunmaktadırlar. Aşağıda 2024 yılı için geçerli bazı bölümler ve fiyatları hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Kanada’da Ücretli Staj (Co-Op) Sertifika-Diploma Programları ve 2024 Yılı Ücretleri

GREYSTONE COLLEGE TORONTO SERTİFİKA PROGRAMLARI

İNGİLİZCE SEVİYESİ

PROGRAM SÜRESİ

İNDİRİMLİ DERS ÜCRETİ

MATERYAL ÜCRETİ

TOTAL

Diploma in Business Communication

IELTS 5.0

24-32 Hafta Ders + 24 Hafta Co-op

C$7250

C$600

C$8050

Diploma in Business Communication

IELTS 5.0

48 Hafta Ders + 40 Hafta Co-Op

C$8400

C$600

C$9200

Diploma in International Business Management

IELTS 6.0

24-32 Hafta Ders + 24 Hafta Co-op

C$7250

C$810

C$8260

Diploma in International Business Management

IELTS 6.0

48 Hafta Ders + 40 Hafta Co-Op

C$8400

C$810

C$9410

Diploma in Customer Service

IELTS 4.0

24-32 Hafta Ders + 24 Hafta Co-op

C$7250

C$600

C$8050

Diploma in Customer Service

IELTS 4.0

48 Hafta Ders + 40 Hafta Co-Op

C$8400

C$600

C$9200

Certificate in Hospitality Skills

IELTS 4.0

14-22 Hafta Ders + 12 Hafta Co-Op

C$4185

C$375

$4760

Diploma in Digital Marketing: Social Media Professional

IELTS 5.5

48 Hafta Ders + 40 Hafta Co-Op

C$8400

C$950

C$9550

Diploma in Digital Marketing: Website Management & Design

IELTS 5.5

48 Hafta Ders + 40 Hafta Co-Op

C$8400

C$950

C$9550

Diploma in Digital Marketing Professional

IELTS 5.5

72 Hafta Ders + 58 Hafta Co-Op

C$9300

C$1450

C$10950

Kanada’da Ücretli Staj Yerleştirme Süreci

Kolejler öğrencilerin eğitimlerinin yanında uygun staj ve uygulama yerleri bulma süreçlerini desteklemek amacıyla staj yerleştirme uzmanları tarafından sağlanan bire bir rehberlik hizmeti sunarlar. Öğrencilere iş bulma, özgeçmiş yazma, mülakat becerileri gibi konularda eğitim verirler. Böylece öğrencilerin eğitim sürecinin bir parçası olarak gerçek iş dünyası deneyimleri kazanmaları ve kariyerlerine emin adımlarla ilerlemeleri sağlanır.

Kanada’da İş Garantili Sertifika-Diploma Programlarına Kimler Başvurabilir?

Programa başvurabilmek için tek gereklilik, lise mezunu olmak. Bu programlar 18 yaş ve üzeri bireyleri kucaklayarak, onlara istedikleri alanda uzmanlaşma fırsatı sunuyor. Üstelik not ortalaması, üniversite yerleştirme sınav sonuçları veya iş tecrübesi gibi kısıtlamalar aranmıyor. Sadece lise diplomasıyla bu programlara başvuru yapabilen gençler, kendi alanlarında uzmanlaşma ve kariyerlerine yön verme şansını yakalıyor. Hem de eğitimleri sırasında haftada 20 saat, staj süreçleri başladıktan itibaren de haftada 40 saat çalışma hakkı ile. Bu fırsat eşitliği her bireyin potansiyelini keşfetmesine ve hedeflerine ulaşmasına olanak tanıyor. Yine de Türkiye’den bu programlara başvuru yapan pek çok öğrencimizin lisans mezunu olduğunu da eklemek isteriz.

Kanada’da Çalışma İzinli (Co-Op) Sertifika-Diploma Programı Başvuru Tarihleri

Programların başvuru tarihleri seçeceğiniz okula ve programa göre değişiklik gösterir fakat pek çok program hemen hemen her ay başlama tarihi sunmaktadır. Bu da size vize sürecinin uzun sürmesi halinde bir sonraki başlama tarihine rahatlıkla erteleme yapabilme fırsatı sunar. İşletme ve Turizm gibi sıkça tercih edilen programların daha sık başlama tarihleri bulunur. Özel kolejlerde sunulan programlar bu şekilde daha sık başlama tarihi sunarken Devlet Kolejlerindeki Sertifika ve Diploma programları Eylül-Ocak ve Mayıs aylarında öğrenci kabul etmektedir.

Kanada Diploma Programları ve Sertifika Programları Çeşitleri

Öcelikle kolejleri ikiye ayıralım. Devlet Kolejleri ve Özel Kolejler. En çok tercih edilen ve Kanada’daki en büyük Devlet Kolejleri arasında Humber College, Geroge Brown College, Seneca College, Vancouver Community College, Centennial College, Sheridan College, Connestoga College, Algonquin College gibi pek çok okul bulunur. Özel Kolejlerin sayısı daha azdır ve bunların en bilindikleri ILAC International College, Greystone College ve Tamwood College’dır.

Özel kolejlerdeki programlar genellikle Co-Op Sertifika Programları olarak adlandırılır. Sertifika programları daha kısa süreli iken Diploma programları daha uzun sürelidir. Derslerinize başladığınız andan itibaren haftada 20 saat çalışma iznine sahip olursunuz. Bazı programlarda 6-8 haftalık derslerin arasında 2-4 haftalık breakler bulunur. Bu ara tatillerde de haftada 40 saat tam zamanlı olarak çalışabilirsiniz.  Özel kolejlerdeki tüm sertifika ve diploma programlarına lise mezunları kabul edilir. Programlara katılabilmek için IELTS 4.0 ve IELTS 5.5 arasında İngilizce yeterliliği istenir.

Devlet Kolejlerinde ise Diploma Programlarına lise mezunu öğrenciler, Post Graduate Certificate Programlarına ise lisans mezunu öğrenciler kabul edilir. Liseyi yeni bitirdiniz ve amacınız Kanada’da lisans eğitimine başlamaksa direkt bir üniversiteye başlamak yerine lisans eğitiminizin ilk iki yılını Devlet Kolejlerindeki Diploma programlarına katılarak tamamlayabilirsiniz. Üniversiteye geçiş yapıp 3. ve 4. sınıfı transfer olduğunuz üniversite okuyarak lisans diplomanızı alırsınız. Diploma programları için IELTS 6.0 seviyesinde İngilizce yeterlilik belgesi gereklidir. Post Graduate Certificate Programlarına ise genellikle 1 yıl sürer. 2 yıl süren bazı programlar da bulunur. Bu programlar yüksek lisans programlarına alternatif olarak görülebilinir. Kanada’da master programlarına kabul almak zorlayıcıdır. Sertifika programlarına giriş için not ortalaması çok da önemli değildir. IELTS 6.5 seviyesinde İngilizce yeterlilik belgesi gereklidir. Eğer yeterli İngilizce seviyesine sahip değilseniz programa başlamadan önce Kanada’da dilerseniz seçtiğiniz kolejin bünyesindeki ESL programlarına dilerseniz EC, KAPLAN, ILAC, ILSC gibi özel dil okullarındaki Pathway İngilizce Hazırlık Programlarını tercih edebilirsiniz.