Işın Ünlü

Işın Ünlü 7 aylık dil eğitimi için ILAC Toronto okulunu seçti, deneyim ve izlenimlerini bizimle paylaştı.

Yurtdışı dil okulu araştırmalarına başlamadan önce çeşitli web sitelerinde okuduğum ve arkadaşlarımdan duyduğum kötü deneyimler sebebiyle beni en çok korkutan seçeceğim danışmanlık şirketinin işlerimi kolaylaştırmasından ziyade zorlaştırması ihtimaliydi. Ankara Alternatif ile tanıştıktan ve işe olan hakimiyetlerinin ve samimiyetlerinin göstergesi olan pozitif elektriği aldıktan sonra kesinlikle doğru danışmanlık şirketi ile yola çıktığımı anladım. Gerek gideceğim ülkeyi gerekse yurtdışında bulunacağım süre zarfında A’dan Z’ye neye ihtiyacım olabileceğini benden önce düşünüp bana haber veren bir danışmanlık şirketi oldu Ankara Alternatif. Onlarla birlikte bu yola adım attığım için çok mutluyum.

Şuanda 7 ay sürecek olan yurtdışı serüvenimin ilk ayı içerisindeyim. Her şey tıpkı Gözde ve Seda Hanım’ın anlattığı gibi ilerliyor ve ben Kanada’da olmaktan dolayı çok mutluyum. Eğer yurtdışı eğitimi için Kanada’nın uzaklığı sizi düşündürüyorsa Avrupa’ya her zaman gidebileceğinizi ama Kanada’da yaşayıp “dünyanın bir ucu” olarak düşündüğümüz ülkelere belki hayatınız boyunca hiçbir zaman uzun süreli konaklayıp bu kadar yakın olamayacağınızı hatırlatmak isterim. Hem kültür çeşitliliği hem şehrin güvenli ve insanlarının kibarlığı ile Kanada her açıdan sizi zenginleştirebilecek bir ülke.

Devam ettiğim okul olan ILAC International Language Academy of Canada ise kalite açısından aklımda hiçbir soru işareti oluşturmadı. Öğretmenlerin dile olan hakimiyeti ve sizinle olan ilgisi, derslerin sadece sıkıcı gramer dersleri tadında değil de gerçekten hem eğlenerek hem de öğrenerek işleniyor oluşu ve okulun Toronto ve çevre şehirleri tanımak için düzenlediği turlar ILAC Dil Okulu nu sevmek için kuvvetli gerekçeler.

Burada yaşadığım süre zarfında Homestay’de kalacağım. Şuan kaldığım evde benim dışımda 1 Kolombiyalı arkadaşım daha var. Evinde kaldığımız Gina ise İtalyan ve mükemmel bir mutfak bilgisine sahip. Her ne kadar Türk yemeklerini özlemiş olsam da yepyeni bir mutfak kültürü tanıyor olmak mutluluk veriyor ve yemeklerini gerçekten beğeniyorum. Homestay’de kalıyor olmanın kolaylığı ise ne ev işi, ne yemek, ne alışveriş ne de çamaşır ve bulaşık düşünülmüyor oluşu. Üniversite hayatımda ve sonrasında 5 sene “öğrenci evi” kültürünü tatmış biri olarak söylemeliyim ki hayatımın en rahat dönemini yaşıyor olabilirim ???? Ayrıca evde olduğum süre boyunca sürekli Gina’yla iletişim halinde oluşum ve zaman zaman Gina’nın tüm aile bireyleriyle birlikte yediğimiz akşam yemekleri ciddi anlamda İngilizce pratikliği katıyor.

İngilizce ne yazık ki gün içerisinde sürekli Türkçe konuştuğumuz topraklarda öğrenilmiyor. Bir adım atıp yurtdışına açılmak ve yepyeni bir kültüre ve dile kendinizi teslim etmeniz gerekiyor. Bu uzun serüven ise en yol gösterici haliyle Ankara Alternatif’le başlıyor.

Işın Ünlü