İngiltere’de Yaşanabilir 10 Şehir

İngiltere, köklü geçmişi ile bilinen kültür ve geleneklerine bağlı bir ülkedir. Ekonomik değerleri, finansal alanları, doğal yaşamı ve konforlu hayatı ile her insanın ilgisini çeken bu ülkenin bazı şehirleri en çok yaşanmaya değer illerdir. Bazı özel kuruluşların her sene yayınladığı rapora göre İngiltere’de yaşanabilir 10 şehir şu şekilde sıralanmaktadır. İngiltere dil okulları için de en ideal şehirler bunlardır.

  1. Brighton
  2. Bristol
  3. Londra
  4. Cambridge
  5. Manchester
  6. Oxford
  7. Liverpool
  8. Nottingham
  9. Bath
  10. Southampton
  11. Hart, Hampshire

Brighton

Brighton, İngiltere’nin en güzel kentlerinden biridir. Suç oranının düşük olması ve uluslararası öğrencilerin fazlasıyla tercih etmesi, burada genç nüfusun artmasını etkilemektedir. Şaşırtıcı butikleri, gece hayatının hareketliliği, ticareti canlı tutan alanları ile her insanın dikkatini çekebilecek özelliklere sahip olan Brighton, İngiltere’nin yaşanmaya değer 10 şehrinden biridir. Güney Londra’dan bir saatten az mesafede konuşlanan Brighton, yaşama dair beklentilerden çok daha fazlasını bir arada sunan bir şehirdir. 229.700 nüfusa sahip olan kent, canlı yönleri ve mükemmelin ötesinde destinasyonları ile yaşanabilecek en harika yerlerden biridir.

Bristol

İngiltere’nin Güneybatısında yer alan Bristol, öğrenciler açısından da genel yaşam açısından da yaşanmaya değer bir kenttir. Şehrin 535.907 nüfusa sahip olması çok da kalabalık olmamasını etkiliyor ve bu da sakin bir yaşam isteyenler için kaçırılmayacak fırsat olarak değerlendiriliyor. Bristol Üniversitesi, Batı İngiltere Üniversitesi, City of Bristol College gibi ülkenin köklü üniversitelerine ev sahipliği yapması, burada uluslararası öğrencilerin sayısının da artmasını etkilemektedir. Ekonomik, yaşam kalitesi bakımından son derece iyi olan kent, İngiltere’nin en yaşanmaya değer kentlerinden biridir.

Londra

İngiltere’nin başkenti Londra, hareketli gece hayatı, sanat, ticaret, eğitim, eğlence, moda, finans, sağlık, medya, profesyonel hizmetler, araştırma ve geliştirme, turizm ve ulaşımı ve siyasi alandaki gelişmişliği ile kendinden en çok söz ettiren kenttir. 2000 yıldan daha uzun bir döneme tanıklık eden kent, İngiltere’nin yaşanmaya değer 10 şehrinden biridir. Avrupa’nın en çok göç alan kenti olan Londra, biraz karışık bir şehirdir. Ancak yaşamaya değer güzelliklere sahip olduğunu söylemek gerekir.

Cambridge

Tarihi 13. Yüzyıla kadar uzanan Cambridge, İngiltere’nin en güzel kentlerinden biridir. Şehir, karmaşık olmayan ve bir günde gezilebilecek özelliklere sahip olmasıyla kendinden en çok söz ettiren yerlerden biridir. Değişebilen bir iklime sahip olmasından dolayı burada yazları da kışları da her an güneşin ardından yağmurlu bir hava ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle gezi amaçlı kente gitmeyi düşünüyorsanız hangi mevsim olursa olsun tedarikli davranmanızda yarar vardır. Ulaşım açısından herhangi bir kusurunun bulunmaması, özellikle de uluslararası öğrencilerin burayı daha fazla tercih etmelerini etkiliyor. İngiltere’nin yaşanmaya değer 10 şehrinden biri olan Cambridge, beklentileri fazlasıyla karşılayabilen bir şehirdir.

Manchester

İngiltere’nin Kuzey-Batı bölgesinde yer alan Manchester; 514,417 nüfusuyla İngiltere’nin en kalabalık şehri olma özelliğine sahiptir. Ekonomik, yaşam rahatlığı ve konfor açısından son derece gelişmiş bir kent olmasıyla göze çarpan şehir, 18. yüzyılda dünyanın sanayileşmiş ilk şehri haline gelmiştir. Yaşanmaya değer bir kent olmasının elbette farklı nedenleri vardır. Ulaşım sıkıntısının olmaması, kalabalık olmasına karşın suç oranının düşük olması gibi önemli etkiler, şehrin yaşanmaya değer bir hal almasını etkilemektedir.

Oxford

Dünyadaki en kaliteli üniversitelerin yer aldığı İngiltere’nin Oxford şehri, hayalleri süsleyen güzelliklere sahip bir yerleşim yeridir. İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan kültürel ve tarihi açıdan önemli değerlere sahip olması belki de buranın yaşanmaya değer bir kent olmasını etkileyen en önemli özellikleridir. 154.600 kişilik bir nüfusa sahip olan şehir, eğitim alanında kendinden en çok söz ettiren v e çoğu öğrencinin üniversite okumak istediği şehirlerinden biridir. İngiltere’nin yaşanabilir 10 şehrinden biri olan Oxford, doğal hayatı ve güzellikleri ile insanı kendine çekmeyi başaran bir kenttir.

Liverpool

Mersey Nehri Halici’nin doğusunda konuşlanan Liverpool, yaşanmaya değer dünya kentlerinden biridir. Her yaşam tarzına ayak uydurmayı başaran ve geçmişin kültürel değerlerini günümüze en iyi şekilde taşıyan kent, Liverpool University ve John Moores Üniversiteleri ile uluslararası öğrencilerin tercih ettikleri eğitim kurumlarına sahiptir. Yaşamak için İngiltere’de bir yer seçilecekse, kesinlikle liste arasına Liverpool’ün alınması gerektiğini söylemek gerekiyor. Ulaşım açısından herhangi bir sıkıntısının olmaması, yaşam rahatlığının son derece yüksek olması gibi önemli değerleri sayesinde burada yaşamın çok rahat bir şekilde sürdürülebildiğini söyleyelim. Y az dönemi ortalama sıcaklığı 21 °C, kış dönemi ortalama sıcaklığı 9 °C sıcaklığa sahip olan kent yumuşak bir iklime sahiptir. Ancak buraya hangi dönemde giderseniz gidin tedarikli gitmenizde yarar vardır.

Nottingham

 

Nottingham, İngiltere’nin Doğu Midlands bölgesinde bulunan bir kenttir. Kent, sahip olduğu güzellikleri ile ve sakin yaşamı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 1897’de Kraliçe Viktoriya beratıyla şehir statüsünü kazanan şehir, o dönemden sonra yapılan çalışmalar sayesinde daha güzel bir şehir haline gelmiştir. Trent Irmağı kıyısında yer alan şehrin, 4. Yüzyıla kadar uzanan bir tarihi vardır ve her bir köşesinde tarihin farklı dönemlerine tanıklık eden bir yer ile karşılaşmak mümkündür. Sanayisi geleneksel çorap yapımı ve dantel işlemeciliğinin yanı sıra ilaç, sigara ve bisiklet üretimine dayanan kent, huzur veren doğası ile İngiltere’nin yaşanabilir 10 kentinden biri olmayı başarıyor.

Bath

İngiltere’nin köklü geçmişinin bir bölümünü üzerinde taşıyan ve binlerce yıla meydan okuyarak günümüze kadar ulaşmayı başaran Bath kenti, İngiltere’nin sakin yerlerinden biridir. Adını bölgeye ün kazandıran kaplıcalardan alan şehir, İngiliz kültüründe ve edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Roma dönemine dayanan geçmişi ile UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan “Aquae Sulis” adı verilen kaplıcaları, dünyanın her yerinde bilinirlik kazanmış en önemli yeridir. Tarihi ve turistik açıdan son derece kıymetli olmasının yanında sakin yaşamı ile dikkat çeken Bath, İngiltere’de yaşanabilecek en güzel kentlerden biridir.

Southampton

Southampton, İngiltere’nin en güzel kentlerinden biridir. Ülkenin güney kıyısında yer alan şehir, Londra’nın 75 mil güneybatısında yer almaktadır. Yaşam değerleri ve ekonomideki üst düzey hayatı ile dikkatleri üzerine çeken küçük şehir, sakin ve huzurlu yönleriyle kendinden söz ettirir. Southampton Enstitüsü, Southampton Üniversitesi gibi dünyaca bilinen eğitim alanlarına sahip olmasının yanında denizciliğin burada bir hayli gelişmiş olması, şehrin dikkat çekici bir yapıya sahip olmasını etkilemektedir. İngiltere’de yaşanabilir 10 şehirden biri olan Southampton, her anlamda kaliteli yönlerini ön plana çıkartmaktadır.

Hart, Hampshire

İngiltere’nin Güney Doğu bölgesinde bir “shire” tipi kontluğu olan Hart, Hampshire, İngiltere’de yaşanabilecek en güzel şehirlerden biridir. Sessizliğin tam ortasına kurulu olan kentin yönetim merkezi Winchester’tir. 1,720,600 nüfusa sahip olan şehrin cazip olmasındaki en büyük etken tabi ki doğal güzelliklerinin bozulmaması ve insanlarının sıcakkanlı olmalarıdır. İngiltere’de yaşamaya değer 10 şehrinden biri olan Hart, Hampshire, turistik anlamda da tercih edilen sıcak ve samimi ortamlara sahip bir yerleşim yeridir.