İngiltere’de Yaşamak ve Çalışmak

Zaman zaman insanın başka yerlerde yaşama isteği doğar. Yaşanan ekonomik sıkıntılar, büyük ve kalabalık şehirlerin verdiği buhran ve sıkıntılar, yaşam maliyetlerin yüksek olması gibi nedenler insanların başka yerde yaşama isteğini daha da arttırır. Türkiye, son dönemlerde girdiği ekonomik darboğazından dolayı insanların farklı alternatif arayışlarını içine girmesine neden oluyor. Peki, ama nerede, nasıl yaşanır?

İngiltere tercih edilebilir mi?

İngiltere, geçmişi ve bugünü ile dünyanın en beğenilen ülkelerinden biridir. Her ne kadar burada yaşamak için oturum izni almak zor olsa da yine de alabilenler için önerilebilecek en güzel ülkelerden biridir. Hayalini kurduğunuz rahat ve konforlu yaşam, mesleki alanlarda alınan maaşların yaşam maliyetlerini rahatlıkla karşılayabilmesi, eğitimde öncü bir ülke olması gibi pek çok neden İngiltere’de yaşamayı sevimli kılan önemli nedenler arasında yer almaktadır.

İngiltere’de yaşamak kolay mıdır?

Tabi ki uzaktan bakıldığında ülkelerin güzellikleri kendini gösteriyor ve insanları cezbediyor ama bir de bu işin pratiğe dönüştüğü yönleri vardır mesela İngiltere’de yaşamak ve çalışmak kolay mıdır, İngiltere’de oturum nasıl alınır gibi önemli sorular insanın aklına gelmiyor değil. Şimdi bu sorulara kısaca cevap vermeye çalışalım.

İngiltere’de oturum nasıl alınır?

Bekârken bir yerlere gitmek, yerleşmek, çalışmak hatta yeni bir hayat kurmak basittir ama bunun bir de evli olan çiftler için olan boyutu var. Diyelim ki Türkiye’de yaşamaktan sıkıldınız ve İngiltere’ye gitmek istiyorsunuz ama sorumluluğunuz altında olan bir aileniz var. Bu durumda ne yapmanız gerekiyor? Hemen cevap verelim;

İngiltere’de eğitim ücretsizdir ve eğitimi de son derece kalitelidir. Buraya geldiğinizde 6 yıl eğitim aldıktan sonra İngiliz vatandaşı olmaya hak kazanırsınız hem de Türkiye vatandaşlığınızı da kaybetmeden bu hakkı kazanarak “çifte vatandaşlık” hakkına sahip olabilirsiniz. Ama tabi bunu yapabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Eğitim için gidebilmek için istenen belgeleri, maddi gücü ve olanakları yerine getirebileceğinize dair teminat vermeniz gerekir. Aslında bu konuda biraz araştırma yaparsanız gayet rahat bir şekilde İngiliz vatandaşlığı alabilir ve hayalini kurduğunuz yaşama “merhaba” diyebilirsiniz.

İngiltere’de iş kurmak

İngiltere’ye yerleşmek çalışmak ve yaşamak için başvurulacak birçok vize çeşidi vardır. İngiltere öğrenci vizesi bunlardan biri iken Türklerin yaşamak için daha çok tercih ettikleri vize çeşidi İngiltere ile Türkiye arasında imzalanan Ankara Anlaşması Vizesi’dir. Bu vize kendi işini kurmak isteyenler için geçerli olan bir vizedir. Yani ailenizle birlikte İngiltere’de yaşamak için yeteri kadar maddi gücünüz varsa ve bu ülkeye katkıda bulunabilecek bir de mesleğiniz varsa tası tarağı toplayarak gidebilirsiniz. Ama bunu yapmadan önce kesinlikle araştırmanız gerekir. Yani hangi konumda olmanız gerektiği, hangi maddi olanaklara sahip olmanız gerektiği gibi önemli konularda bilgi edinerek hareket etmeniz şarttır.

İngiltere insanları nasıldır?

Diyelim ki tüm işlemleri yaptınız ve İngiltere’de yaşamak ve çalışmak için herhangi bir engeliniz kalmadı. Peki, hakkında bilgi sahibi olmadığınız bir ülke insanı ile karşı karşıya kalırken nasıl davranacaksınız? En nihayetinde karakterlerini, yaşam tarzlarını bilmediğiniz insanlar bunlar… Korkmanıza gerek yok! İngiltere insanı sıcak ve samimidir, dışarıdan ülkelerine yerleşmeye gelenlere “dik gözle” bakmazlar, yani yabancılık çekmeyeceğiniz bir ülkedir. Kültürlerine, geleneklerine, yaşam tarzlarına kısa sürede alışarak onlara ayak uydurabilirsiniz, bu konuda şüphe etmenize gerek yok. Ama İngiltere’nin ilginç bazı yasakları var ki bunları bilmeden öğrenmeden kesinlikle gitmenizi önermeyiz. Bu yüzden ülke hakkında en detaylı bilgilere ulaştıktan sonra karar vermenizi tavsiye ederiz.