UNIVERSITY OF STRATHCLYDE

Genel Bilgiler

Strathclyde Üniversitesi, Glasgow bölgesinde bulunan köklü bir araştırma üniversitesidir. Okul İngiltere’de ilk teknolojik üniversite unvanına sahiptir ve diğer okullara kıyasla daha fazla sayıda Master geçiş programı bulunmaktadır. Okul işletme, sağlık, fen, ve mühendislik gibi fakültelere sahiptir. Strathclyde Üniversitesi 1796 yılında kurulmuş çok eski ve köklü bir üniversitedir, aynı zamanda İskoçya’nın üçüncü en büyük üniversitesidir. Başarı düzeyi yüksek ve yine İskoçya’nın en büyük mühendislik fakültesine sahiptir. Sosyal aktiviteler açısından zengindir ve modern binalara sahiptir. Araştırma üniversitesi kimliğine sahip bir okul olan Strathclyde, 2012 senesinde Times Higher Education tarafından yılın üniversitesi ödülünü almıştır. Lisans programları giriş şartları bakımından bütün Britanya genelinde önemli bir yere sahiptir. 2018/2019 League Table sıralamalarına göre Strathclyde Üniversitesi prestijini arttırmaktadır.

Konaklama:
İlk sene öğrencilerine yer garantisi vardır. Daha detaylı bilgi için Alternatif Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Olanaklar:
İskoçya’daki en iyi öğrenci kütüphanelerinden birisine sahip olan Strathclyde Üniversitesi’nde belli bölümler için kullanılan özel koleksiyonlar da vardır.

Ulaşım:
İki tren istasyonu ve havaalanı yanında toplu taşıma imkanları da iyidir.

Okulun Tarihi
* 1796 senesinde Professor John Anderson’un ‘işe yarar öğretim için bir yer’ düşüncesiyle ders vermeyi bıraktığı zaman kuruldu.
* 1964 senesinde üniversite statüsü kazandı.
* Bugün için 100’den fazla ülkeden öğrencisi olan İskoçya’nın en büyük 3. üniversitesi durumundadır.

Strathclyde Üniversitesi’nden Haberler

STRATHCLYDE TIMES HIGHER EDUCATION AWARDS – YILIN ÜNİVERSİTESİ ÖDÜLÜ
Strathclyde Üniversitesi Times Higher Education Awards 2019’da tekrar yılın üniversitesi ödülünü alarak bu ödülü ikinci kez alan ilk İngiltere üniversitesi ayrıcalığına da sahip oldu.

DÜNYA STANDARTLARINDA ENERJİ ARAŞTIRMALARI İÇİN 22 MİLYON POUNDLUK FORMAMA ARTIŞINDA STRATHCLYDE ÜNİVERSİTESİ DE ROL ALACAK.
İngiltere’nin net sıfır karbon emisyonu hedefine doğru yönelim, İngiltere Enerji Araştırma Merkezi’nin (UKERC) bir parçası olarak çalışan sosyal bilimciler, mühendisler ve doğa bilimcileri için 22 milyon poundluk bir fon artışı sağladı.

UKERC’nin dördüncü aşaması, sanayi, ulaşım ve ısı gibi kilit sektörlerin karbondan arındırılması ve enerji sistemlerindeki yerel, ulusal ve küresel değişikliklerin rolünü araştırmak için Strathclyde dâhil ortak kurumlara tahsis edilen fonları görecek.

İNGİLTERE’NİN EN ESKİ ADLİ TIP YÜKSEK LİSANS PROGRAMINI STRATHCLYDE SUNUYOR.
İngiltere’nin en eski Adli Tıp yüksek lisans programını sunan University of Strathclyde 2016/2017 akademik yılında bu programın 50 yılını kutladı. MSc Forensic Science programı dahilinde öğrenciler hem proje üzerinde çalışıyor hem de tez yazma imkanı buluyorlar. Stratchlyde Üniversitesi’nin dünyaca meşhur MSc Forensic Science yüksek lisans programının detayları ve kayıt koşulları için Alternatif Yurtdışı Eğitim Danışmanlarından ücretsiz destek alabilirsiniz. Strathclyde Üniversitesi’nin Türkiye’deki en eski temsilcisi olarak sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

MiP POLITECNICO di MİLANO ORTAKLIĞINDA ULUSLARARASI PROJE YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANSI
İskoçya’nın en köklü işletme okullarından olan Strathclyde Business School ve İtalya’nın saygın okullarından Politecnico di Milano ortaklığında sunulan ‘International Master Project Management (iMPM)‘ tümüyle İngilizce olarak sunuluyor ve 18 ay sürüyor. İlk sömestrenin İtalya’da MIP’de sunulduğu programın kalan kısmı Glasgow’da University of Strathclyde bünyesinde tamamlanıyor. Başvuru için geç kalmayın!

SIRALAMADAKİ YERİ

2020 Ulusal Sıralama Listelerindeki Yeri:
Times: 41
Guardian: 51
The Complete Guide: 39
The Research Excellence Framework: 30

2020 Uluslararası Sıralama Listelerindeki Yeri:
ARWU 2019:  601-.700
Times Higher Education Global Ranking 2020: 401-500
QS 2020: 297

ÜNLÜ MEZUNLAR

Pekçok İngiliz milletvekili bu okuldan çıkmıştır.
John Logie Baird : Televizyonun ilk versiyonunun mucididir.
Dougie Donnelly – Spor yorumcusu
James Kelman – Booker ödüllü yazar
Helena Kennedy QC – QC
Lord Reith – BBC kurucusu
Teenage Fanclub – Müzik grubu

Fotoğraf Galerisi

pROGRAM ÜCRETLERİ

Undergraduate Foundation Programme: £15.200 – £17.100 (2023- 2024)
International Year One BBA:  £15,000 (2023 – 2024)
Pre-Masters Program: £11,650 – £11.900(2023 – 2024)

Lisans Programları:
BBA Business Administration : £19.900
BEng Computer & Electronic Systems : £23.750
BA Psychology : £17.400

Yüksek Lisans Programları (2023 – 2024) :
MBA – Master of Business Administration : £34.150
LLM International Commercial Law : £19.300
LLM Internet Law & Policy / IT & Telecommunications Law (online!): £5.150
MSc Clinical Health Psychology : £19.900

İçerik Başlıkları