İngiltere’de Master Yapacak Öğrencilerin Vize Prosedürlerinde Önemli Değişiklik !

İngiliz hükümetinin yaptığı son açıklamaya göre, İngiltere’de uluslararası yüksek lisans öğrencilerinin “dependants” olarak nitelendirilen bakmakla yükümlü oldukları aile üyelerini yanlarında getirmeleri yasaklanıyor. Bu karara göre, Ocak 2024 tarihinden itibaren sadece doktora öğrencileri eğitimleri süresince eş ve çocuklarını Birleşik Krallık’a getirebilecekler. 2022 yılında, uluslararası öğrencilerin aile bireylerine 136.000 vize verilirken, bu rakamın 2019’da sadece 16.000 kişi olduğu görülüyor. Bu karar hızla yükselen başvuruları engelleyerek göçü azaltmak amacıyla uygulamaya geçiliyor. Ayrıca, öğrenci vizesine sahip olan öğrencilerin derslerini tamamlamadan çalışma vizesine geçiş yapmalarına izin verilmeyeceği belirtiliyor. Bu önlem, uluslararası öğrencilerin eğitim aldıkları sektörün dışında, hizmet sektöründe çalışmaya yönelmelerini engellemeyi hedeflemekte. Bu kararın uluslararası öğrencilerin aileleri üzerinde etkili olacağı düşünülüyor. Eş ve çocuklarını yanlarında getirmek isteyen öğrenciler için bu yeni kısıtlama zorluklar yaratabilir. Öğrencilerin aileleriyle ilgili planlarını gözden geçirmeleri ve İngiltere’deki güncel politikaları takip etmeleri önemlidir.

Bu gelişmeleri diğer ülkelerdeki politikalarla karşılaştırmak gerekirse örneğin, Kanada ve Avustralya gibi ülkeler uluslararası öğrencilere aile üyelerini yanlarında getirmelerine izin veren özel kurallar ve prosedürler uygulamaktadır. İşte Kanada ve Avustralya’nın uluslararası öğrencilerin eşleri ve çocukları için çalışma ve okuma izni politikaları hakkında bazı bilgiler:

Kanada ve Avustralya’da uluslararası öğrenciler, eşleri ve çocukları için çalışma ve okuma izni alabilirler.
Kanada, uluslararası öğrencilere geniş olanaklar sunan bir ülke olarak bilinir. Kanada’da, uluslararası öğrenciler eşleri ve çocukları için çalışma ve okuma izni alabilirler. Eğitim alacak kişinin aile üyeleriyle birlikte Kanada’ya gitmek istemesi durumunda, öğrenci öğrenim vizesi (Student Visa) başvurusu yaparken aile üyeleri için de ayrı bir vize başvurusunda bulunmalıdır. Eğitim alacak kişinin eğitimi süresince haftada 20 saat yani part time çalışma hakkı bulunuyor. Ayrıca Kanada’da bir yıl eğitim alan kişiler mezun olduktan sonra 1 yıl, 2 veya daha uzun süre eğitim alanlar 3 yıl Postgraduate Work Permit ( mezuniyet sonrası çalışma izni) alabiliyorlar. Öğrencinin yanında Kanada’ya giriş yapan eşin ise ülkeye giriş yaptıktan sonra full time yani haftada 40 saat çalışma hakkı bulunuyor. Çocuklar ise okula devam edebiliyorlar.

Ailesini de yanında götürmek isteyen öğrencilerin mutlaka Kanada’da yaşam maliyetlerini karşılamak için yeterli finansal kaynağa sahip olmaları gerekmektedir. Vize görevlileri başvuru dosyasında aile üyelerinin Kanada’da yaşam masraflarını karşılamak için yeterli mali kaynağa sahip olduklarını mutlaka görmek isteyecektir. Kanada vize görevlileri eğitim alacak kişi için yıllık ders ücretine ek olarak 10.000 CAD yaşam masrafının giderilebileceğine dair finansal belge görmek istemektedir. Dependant olarak başvuru yapılacak eş için de ek 10.000 CAD yaşam masrafının gösterilebilmesi gerekmektedir. Kanada’nın göçmenlik politikaları ve vize prosedürleri zaman zaman güncellenebilir. Bu nedenle, en güncel bilgilere Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi (Immigration, Refugees and Citizenship Canada – IRCC) web sitesinden veya Alternatif Yurtdışı Eğitim ofislerinden edinebilirsiniz. Kanada’da dil eğitimi alan öğrencilerin ise çalışma izni olmadığı gibi aile üyeleri için “dependant” olarak vize başvurusunda bulunma hakkı da bulunmamaktadır.

Avustralya’da da akademik eğitim alan uluslararası öğrencilerin aile üyeleri dependant (eş) vizesi başvurusu yapabilmektedirler. Öğrenci vizesi sahibi bir öğrencinin eşi veya çocukları, Avustralya’da çalışma veya okuma izni alabilir. Bu başvurularda finansal şartları yerine getirebilmek oldukça önemlidir. Vize başvurusu yapılan öğrenci için yaklaşık olarak; 20.000 AUD, eş veya partneri için 7000 AUD, her bir çocuk için ise 3000 AUD mali kaynak gösterilmesi gerekmektedir. En güncel bilgilere https://immi.homeaffairs.gov.au/visas web sitesinden veya Alternatif Yurtdışı Eğitim ofislerinden edinebilirsiniz.