İngiltere’de Festival ve Tatiller

Her yıl binlerce öğrenci İngiltere dil okullarında eğitim almaya gitmektedir. İngilizce dil eğitimi yanında birçok öğrenci, hem gezme hem de eğlenmek istemektedir. İngiltere dil okulu eğitimi dışında bir sene içerisinde oluşan festivaller ve tatilleri sizler için derledik.

Mart ve Nisan Aylarında Önemli Günler

Aziz Patrick Günü: Özellikle İrlandalılar tarafından kutlanan bugünü, İngiltere’nin birçok yerinde de kutlanır. İngiltere dil okulları için eğitime giden öğrencilerin, 17 mart sabahı birçok insanın yeşil giydiğini görebilir.  Başta Londra olmak üzere birçok şehirde kutlamalar yapılır. Siz de yeşil giyerek ve Guinness siyah biranızı içerek kutlamalara katılabilirsiniz.

Kutsal Cuma ve Paskalya Bayramı: Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği düşünülen cuma gününü kutsal cuma olarak anarken,  Paskalya’da ise 3 gün sonra yeniden dirilişini kutlarlar. Hristiyan dini bayramı olana bu günlerde ailecek yemekler yenilir.Ayrıca paskalya yumurtası avı oyunu oynarlar. Bununla beraber geleneksel çikolatalı yumurta yiyebilirsiniz.

Mayıs Ayında Önemli Günler Ve Tatiller

Mayıs Günü Tatili: Early May Bank Holiday olarak anılan tatilin Mayıs ayının ilk pazartesi yapılan tatildir.

Mayıs Bahar Tatili: May Bank Holiday  diye anılan bu tatil baharın gelişini kutlamak için yapılan tatildir. İngiltere dil okullarında eğitim alan öğrenciler bu günü yeni yerler keşfederek gezebilirler.

Ramazan Bayramı: Ramazan’da oruç tutan İngiltere Müslüman Toplulukları, bu ay sonunda olan Ramazan Bayramı’nı farklı etkinliklerle kutlamaktadırlar. Özellikle Londra ve Birmingham kentlerinde daha yoğunlukla kutlanır.

Haziran Ve Temmuz Ayı

21 Haziran Yaz Ekinoksu: En uzun gün ve en kısa gece olan 21 Haziranı Stonehenge antik kalıntısında kutlayabilirsiniz. Her inançtan insanların Stonehenge iç kalıntıların toplanarak güneşin doğuşunu izler.

Glasonbury Festivali: Her yıl 200 bine yakın kişinin katıldığı müzik festivali, İngiltere’nin en büyük festivalleri arasında yer alır. Festival sezonunda, Galler’de Festival No.6; İskoçya’da ise T in The Park festivalleri yapılmaktadır. İngiltere dil eğitimine giden öğrenciler bu dönemde festivallere giderek kafa dağıtabilirler.

Kurban Bayramı: İngiltere’de bulunan müslüman topluluklar, bu önemli günleri kutlamalarda geçirirler. Her bölge farklı ritüellerle Kurban Bayramını kutlar.

Ağustos Ayı

Edinburgh Festival Fringe: Ağustos ayında düzenlenen The Fringe, 50 binden fazla performans sergilenir. Dünyanın en büyük sanat festivalleri olan bu festivalde, komedi, dans, tiyatro ve opera gibi birçok türden sanatseverleri buluşturur. 

Notting Hill Karnavalı : Londra’da gerçekleşen, Avrupa’nın en büyük sokak festivalidir. Kalipso müziği eşliğinde dans edebilir, Karayip yemeklerini deneyebilirsiniz. Her yıl bu festivale 2 milyona aşkın kişi gelmektedir.

Manchester Onur Yürüyüşü: İngiltere’de yapılan pride etkinliklerinden biridir. Eşitlik ve LGBT+ haklarını savunmak amaçlı yapılan geçit törenidir. 72 saat boyunca sürer. Şehrin en büyük geçit törenlerinden birini izleyebilir ve eğlenebilirsiniz.

Ağustos Sonu Tatili : Agust Bank Holiday olarak anılan Noel’den önceki son resmi tatildir. 

Ekim- Kasım Ayları

Belfast Uluslararası Sanat Festivali:  Dünyanın her yerinden binlerce çağdaş sanatçı her sene Belfast’ta buluşarak sanatlarını göstermektedirler.

Cadılar Bayramı: Halloowen Holiday olarak bilinen cadılar bayramın İngiltere’nin her yerinde coşkuyla kutlanmaktadır. Sokakta her yerde cadı, hayalet ve dev kostumleri ve konseptleri görebilirsiniz.

Divali: Hindu ve Sih topluluklarından gelen kişiler İngiltere’nin her yerinde ışık festivalini kutlamaktadır. Hindistan dışında en büyük Divali kutlaması İngiltere’de yapılır. Geleneksel yemekler, müzik ,dans ve sokak eğlencelerini izleyebilir ve onlara eşlik edebilirsiniz. Ayrıca bu festivallere katılarak, İngilizce pratik yapabilir ve yeni kişilerle tanışma imkanı sağlayabilirsiniz.

Outburst Sanat Festivali: LGBT+ bireylerin hikayelerini ve yaratıcı fikirlerin anlatıldığı sanat festivalleridir.

Şenlik Ateşi Gecesi: 1605 yılında parlamentonun patlatmayı düşünen bir kişi ve bundan vazgeçmesini baz alarak bu günü havai fişeklerle kutlanmasıdır. İngiltere soğuna karşı sıkı giyinin ve bu eşsiz havai fişek gösterisini izleyin

Aralık Ayı

Hanukkah: İngiltere’de Yahudi Cemaatinin kutladığı Işık Festivalidir. Özellikle Londra’da büyük eğlencelerle kutlanır.

Noel: İngiltere’de kutlanan en büyük bayramdır. Haftalar öncesi eğlenceler, hediyeler hazırlanır. Ağaçlar ve sokaklar süslenir. Bu önemli gün coşkuyla kutlanır. Bu dönemde İngiltere dil okulunda eğitim alıyorsanız bu güzel atmosferi yakında göreceksiniz demektir.

Boxing Day: Hediyeleşme Günü olarak da anılan bugünde; noel sonrası tatil gündür. Bugün de kişiler aile ve arkadaşlarıyla beraber vakit geçirirler.

İngiltere Dil Okullarında Eğitim Alacak Öğrenciler İçin İngiltere 2021 Yılı Resmi Tatil Günleri:

  • Yeni yıl : 1 Ocak 2021 – Cuma
  • Kutsal Cuma: 2 Nisan 2021- Cuma
  • Paskalya Bayramı: 5 Nisan 20212- Pazartesi
  • Mayıs Günü – Early May Bank Holiday: 3 Mayıs 2021 Pazartesi
  • Mayıs Tatili – May Bank Holiday: 31 Mayıs 2021 Pazartesi
  • Ağustos Tatili– August Bank Holiday: 31 Ağustos 2021 Perşembe
  • Noel Tatili : 25-27 Aralık 2021 Cumartesi- Pazar- Pazartesi
  • Hediyeleşme Günü–  Boxing Day:  28 Aralık 2021 Salı

İngiltere dil okullarına giderek, bu muhteşem festivalleri yerinde izleyebilirsiniz. İngiltere dil okulları promosyonları için buraya tıklayın.

Alternatif Yurtdışı Eğitim ayrıcalığı ile İngiltere dil okullarında, İngilizce dil eğitimi alabilirsiniz. %30’a varan dil okulu indirimleri ve fırsatları öğrenmek ve bilgi almak için uzman danışmanlarımızı arayabilirsiniz. Hemen ücretsiz danışmanlık hizmeti almak ve İngiltere dil okulları indirimlerinden faydalanmak için 0212 292 4326 numarayı arayın!