İngiltere Vize Ücretlerinde Değişikliğe Gidiyor

İngiltere, vize başvuru ücretlerinde artışa gidiyor. Bu artışları kamu hizmetlerine destek sağlamak ve kamu sektörü ücret artışlarına finansman sağlamak amacıyla 4 Ekim 2023’de yürürlüğe koymaya hazırlanıyor.

Bu değişikliklerle birlikte, altı aydan kısa süreli ziyaret vizelerinin maliyeti 15 Sterlin artışla 115 Sterline yükseliyor. Birleşik Krallık dışından öğrenci vizesi başvuru ücreti ise 127 Sterlin artışla 490 Sterline çıkacak.

İngiltere’de eğitim alacak öğrenciler için 3 ayrı vize türü bulunmaktadır. Eğer dil eğitimi programınız 24 haftadan kısa süreli ve 18 yaşının üzerindeyseniz Short Term Student Visa yani Kısa Süreli Öğrenim vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir.  Lisans ve yüksek lisans gibi akademik bir programa başvuru yapacak öğrenciler Tier 4 Öğrenci Vizesi başvurusu yaparlar.  Yaz okulu, orta okul, lise eğitimi gibi programlara başvuracak 17 yaş altı öğrenciler ise Child Student Visa kategorisine başvuru yapmalıdırlar.

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları için vize başvuru süreci, belirli bir düzen ve prosedür gerektirir.  İngiltere vizesi başvuru sürecinin önemli aşamalarını sıralamak gerekirse;

Başvuru Merkezleri: İngiltere vizesi başvuruları, TLS Contact vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir. Türkiye genelinde 6 farklı başvuru merkezi bulunan TLS Contact ofisleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana illerinde bulunmaktadır. Diğer illerde yaşayan kişiler diledikleri merkezden işlemlerini tamamlayabilirler. Başvurular bu merkezler üzerinden yapılmakta ve sonuçlar buradan açıklanmaktadır.

Online Ödeme: Vize başvuru ücretleri online olarak ödenmektedir. Başvuru merkezlerinde ödeme işlemi kabul edilmemektedir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce online ödeme işleminizi tamamlamanız gerekmektedir.

Randevu Alımı: Vize başvurusu için randevu alınması gerekmektedir. Randevu internet üzerinden alınır ve başvuru merkezinin yoğunluğuna bağlı olarak farklı günlerde verilebilir. Seyahat planlarınızı netleştirdiğinizde mümkün olan en kısa sürede randevunuzu almanız tavsiye edilir.

Başvuru Sonucu: Vize başvurusu sonrasında başvuru sonucu, başvuru yapılan merkeze göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama olarak 10 ila 15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Başvuru sonucunuzu pasaportunuzu teslim ettiğiniz TLS ofisinden şahsen teslim alarak öğrenebilirsiniz.