İngilizcenin Yanında İkinci Bir Dil Öğrenmek

Dünya her geçen gün daha da küçülüyor. İletişim çağında yaşıyor olmamız ile tüm ülkeler arası bağlantı güçlenmiş durumda. Bir yabancı dil bilmek zorunlulukken artık iki yabancı dil bilmek önem taşıyor. Bu küçülen dünyada öğrendiğiniz her dil iletişim bağlantılarınızı güçlendirirken, sosyal ve kariyer hayatını birkaç adım öne taşıyor.  İstatistiklere göre 360 milyondan fazla insanın anadili İngilizce ve pek çok ülkede iş hayatı dili olarak İngilizce kullanılıyor. Artık önemli olan iyi bir İngilizce seviyesinin yanında bir başka dil daha öğrenmek.

İkinci dil tercihlerinde kariyer hayatının nasıl şekillendirileceği, hangi sektörde gelişim gösterilmek istendiği, çalışılacak sektörün dış ülkeler ile bağlantılı iş kollarını araştırmak gerekiyor.  Tabii eğer ki, kariyer hayatınıza katkısı olması için ikinci bir yabancı dil öğrenmek istiyorsanız. İkinci bir yabancı dil öğrenen pek çok kişinin asıl amacı öğreneceği dilin iş hayatına destek olması, daha iyi iş kapılarını aralaması. Bunun yanında ikinci bir yabancı dil öğrenmekteki amacınız, bir dile ilgi duymanız, o dilin konuşulduğu ülkenin kültürünü merak etmeniz olabilir. Böyle bir durumda elbette merak duyduğunuz yabancı dil her neyse onu öğrenebilirsiniz.

Farklı bir dil öğrenmek isteyen ancak hangi dile yönelmesi gerektiği konusunda kararsızlık yaşayan birçok kişi bulunur. Bu kararsızlığı ortadan kaldıracak tek şey ise öğrenme amacınızın ne olduğudur. Ne amaçla dil öğrenmek istediğinizi netleştirmek kararsızlığınızı sonlandırabilir. Gelişim gösterdiğiniz ya da göstereceğiniz, sektör içerisindeki iş olanaklarınızı arttıracak, kariyer hedeflerinize yaklaşmanızı sağlayacak yabancı dil seçiminizi kariyer hedefleriniz doğrultusunda yapmanız en doğrusu olacaktır.

İkinci Bir Dil Olarak Almanca

Gerek bilimsel, gerekse ticari alanlarda yaygın olarak kullanılan Almanca dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri. Mühendislik, biyokimya, astronomi, fizik, psikoloji, sanat tarihi gibi alanlar içerisinde çalışıyor ya da gelişim göstermek istiyorsanız ikinci bir dil olarak Almancayı öğrenebilirsiniz. Avrupa Birliği’nde en çok konuşulan Almanca, şuanda İngilizceden sonra ikinci internet dili olarak kullanılıyor. Önemli bir diğer tercih sebebi de dünyanın en gelişmiş ekonomisine ev sahipliği yapıyor olmaları. Almanca dilini öğrenerek Türkiye’de nitelikli iş kapılarını açabilirsiniz.

İkinci Bir Dil Olarak Rusça

İstatistiklere göre şuanda 160 milyon insanın anadili Rusça. Rusça konuşan insan sayısı geniş bir coğrafyaya yayılmış durumda. Rusya ise ticari anlamda gelişime oldukça açık bir ülke. İş imkânları gün geçtikçe artmakta, yatırım fırsatları fazla. İnşaat ve mimari alanında gelişim gösteriyorsanız Rusça ikinci dil tercihiniz olabilir. Turizm sektöründe çalışanlar ve iş adamları için de avantajlı bir dildir.

İkinci Bir Dil Olarak İspanyolca

İspanyolcayı dünyada 400 milyon kişinin anadili olan yaygın bir dili durumunda. Kariyer hedefleriniz ziraat, bankacılık, işletme, iletişim, inşaat, kriminoloji, acil yardım servisleri, gazetecilik, tıp, öğretmenlik, seyahat endüstrisi gibi alanlar üzerineyse İspanyolcayı ikinci bir dil olarak öğrenebilirsiniz.

İkinci Bir Dil Olarak Fransızca

İş dünyasının bir diğer önemli dili ise Fransızca. Güzel Sanatlar, mimarlık, sinema, mutfak kültürü, inşaat mühendisliği, dans, uluslararası ilişkiler, moda, linguistik (dilbilimi), edebiyat, tıp, müzik, felsefe, bilim, uzay/hava Bilimleri, telekomünikasyon ve tiyatro gibi alanlarda kariyer hedefiniz bulunuyorsa ikinci öğreneceğiniz dil tercihiniz Fransızca olabilir. İstatistiklere göre Fransızca dünyada 300 milyondan fazla insan tarafından konuşuluyor ve ekonomi pazarının gelişmekte olduğu ülkeler ile önemli bir bağlantı dili durumunda.

İkinci Bir Dil Olarak Japonca

Dünyada 120 milyonu aşkın kişinin anadili olan Japoncayı öğrenmek için en güçlü sebep Japonya’nın dünyanın en gelişmiş üçüncü ülkesi olması. Japonya teknolojinin önemli bir adresi durumunda ve Japonca öğrenmek gelecek kariyer hedefleriniz için önemli bir yatırım olabilir.

İkinci Bir Dil Olarak İtalyanca

İtalyanca, İtalya ve çevresinde bulunan 70 milyon insanın anadilidir. Kültür dili olan İtalyancayı iş, sanat, moda, teknoloji, müzik, edebiyat, uluslararası ilişkiler gibi alanlarda gelişim göstermek isteyen herkes öğrenebilir.