İngilizce Öğrenmenin En Etkili Yolları

Bir şeyi öğrenmeye karar verdikten bir sonraki adımınız onu neden öğrenmek istediğinizi belirlemek olmalıdır. İngilizce öğrenmek için birçok neden sıralanabilir; iyi bir kariyer, turistlerle iletişim kurabilmek, yurtdışı turlarına katılabilmek, yabancı kaynakları anlayabilmek ve dahası… Öğrenmeyi bir hedef olarak düşünürsek, bu hedefe ulaşmamızda amaç belirlemiş olmak işinizi kolaylaştırır ve daha çok odaklanmanızı sağlar.

Dil öğrenme sürecinin ikinci adımı ise; öğrenme sürecini hangi metotlar ya da yöntemler ile tamamlayacağınıza karar vermenizdir. Hedef noktaya ulaşmanın en kısa yolu bir plan dahilinde ilerlemekten geçer. İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak, bu zamana kadar uygulanmış ve başarıya ulaşmış yöntemler bulunur. Ancak bu yöntemleri nasıl uygulayacağınızı kendiniz şekillendirmelisiniz. Kendinizi tanıyarak, neyi ne kadar sürede yapabileceğinizi en iyi siz kestirirsiniz.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

  • Elinizin altındaki kaynaklar

Yabancı gazete, dergi ya da kitap; günün saati mutlaka yanınızda olmalı. Bunu bir zorunluluk gibi görmemek için ilgi duyduğunuz, okumaktan hoşlandığınız dergi ya da kitapları yanınızda bulundurabilirsiniz.

  • Konuşmaktan çekinmeyin

Yanlış konuşmaktan ya da konuşamamaktan çekinmeyin.  Pratik yapmadan dil öğrenmek imkânsız. Konuşmak için fırsat yaratabilirsiniz, yakaladığınız fırsatları ise kaçırmamaya özen gösterin. Bir süre sonra çekimserliğinizi yenecek ve daha girişken olacaksınız.

  • Nasılsa aklımda demeyin, bol bol yazın

Tüm öğrendiklerinizi, okuduklarınızı, gördüklerinizi yazın. Günlük tutmaya başlayabilirsiniz mesela ya da okuduğunuz bir kitaptan neler öğrendiğinizi, en son izlediğiniz filmin en can alıcı sahnesini… Öğrendiklerinizin hafızanıza kazınmasını ancak yazarak gerçekleştirebilirsiniz.

  • Kelimeleri stoklayın

Kelimeler sizin hazineniz. Nasıl daha kolay ezberleyeceğinizi deneyerek keşfedin. Görsel zekanız mı bu hazineye sahip çıkacak yoksa farklı metotlar mı? Kendiniz için en etili yöntemi belirleyip kelime sayınızı her geçen gün arttırın.

  • Tekrarlayan tekrarlar

Dil öğrenmek anlamaktır, ama anlamaktan daha çok anladığını akılda tutmaktır. Öğrendiklerinizin uçup gitmesine fırsat vermeyin, bol bol tekrar edin. İyice akılınıza kazınana kadar tekrarı ihmal etmeyin. Pratik yaparak edilen tekrarların çok daha etkili olduğunu unutmayın.

  • Vizyonda ne varmış?

Film izlemek müthiş bir öğrenme metodudur. Ama tabii Türkçe alt yazılı değil. İngilizce alt yazılı filmler seyredin. Kalıpları kenara not edin. Anlayarak izlemeye gayret gösterin. Beyninizin bir teyp gibi çektiğini göreceksiniz.

  • Ülkesinde o dili yaşayın

Ve geldik en etkili öğrenme yöntemine. Dilin konuşulduğu ülkeye gidin, orada yaşayın, kültürünü tanıyın, insanlarıyla kaynaşın ve İngilizceyi öğrenin. Öğrenmeye mecbur kalacak ve daha çabuk öğreneceksiniz. Dahası siz farkında olmadan öğrenme sürecinizi hızlandırmış olacaksınız. En büyük avantajı ise; bol bol pratik yapma şansı bulacak, üzerinizdeki tozu atarak çok daha girişken olacaksınız. Sonuç olarak bir dili en iyi yurtdışında öğrenirsiniz. Etrafınızda ana dilinizi konuşmayan insanlar olduğu için onlarla iletişim kurmak zorunda kalırsınız ve bu zorunluluk en iyi öğretmendir.