Her yönüyle İngiltere

Atlas Okyanusu üzerinde, Avrupa’nın Batısında ve Büyük Britanya Adası’nda yer alan İngiltere, kuzeyinde İskoçya, batısında İrlanda ile komşu bir ülkedir. Geniş ovalar arasında küçük tepeleri bulunan ülke, köklü bir medeniyete sahiptir. Uzun dönem bazı ülkeleri sömürgesi altına alan bir ülke olmakla birlikte sömürgesi altında tuttuğu ülkelere kendi dilini, kültürünü, örf ve adetlerini empoze etmeyi başarmış bir ülkedir. Bu yönüyle değerlendirildiğinde biraz “acımasız” bir ülke gibi görünse de yaşam kalitesi, insanlara karşı sıcak ve samimi tavırları ile kendini sevdiren bir halkı vardır bu da “kötü imaj” veren sömürgecilik anlayışının ülkeden silindiğini gösteren bir detaydır.

Rahat ulaşım

Türkiye, son yıllarda bankaların kolay kredi vermesinden dolayı insan kalabalığı kadar trafik kalabalığı ile de sıkıcı bir hal almaya başladı. Aslında İngiltere’de trafik yoğunluğu yok değil ama Türkiyeli insanlar gibi nereye giderlerse gitsinler özel araçlarını kullanma merakı çok azdır ve bu da trafiğin daha az kalabalık olmasını sağlayarak ulaşımın daha rahat bir hale gelmesini etkiliyor. Tabi ki toplu taşıma araçlarında sıkıcı bir kalabalığın ve atmosferin olmadığını da hemen belirtelim. Yani yeteri kadar aracın olması, insanların rahatlıkla seyahat etmelerine yardımcı olduğu için Türkiye’de gördüğünüz manzara ile karşılaşmazsınız.

Yaşam kalitesi bakımından İngiltere

İngiltere, dünyanın süper güçlerinden biridir. Ekonomik istikrarı, üretimi, çalışma hayatındaki kolaylıkları ve sosyal hayatın dengeleri ile her insanın kolaylıkla yaşayabileceği bir ülkedir. Maliyetler her ne kadar Türkiye’ye göre yüksek olsa da alınan maaşlar da bu oranda yüksek olduğu için insanların maddi anlamda zorluk çekmediklerini kolaylıkla belirtebiliriz. Evleri genellikle villa tipidir ve halkın çoğunluğunun evi kendine ait olduğu için kira vermede zorlanmak gibi bir durum da söz konusu olmuyor. Tabi kirada oturanlar da yok değil. Özellikle İngiltere’de dil eğitimi, üniversite eğitimi almak için gelenler kısa süreliğine kaldıkları için ev satın almıyorlar haliyle kiralık evlerde yaşıyorlar.

Öğrenciler için konaklama imkânları

İngiltere’de eğitim almak isteyip de gidenlerin en çok şikâyet ettikleri konulardan biri kiralık evlerin temiz olmayışıdır. Daha önce kalanların kirletip bırakmaları veya önceki kiracıların düzensiz kullanmalarından dolayı oluşan kötü izlenimler, en çok şikâyet konusu olan durumların başında gelmektedir. Ama ev sahibi ile anlaşarak bu durumu kolaylıkla izole edebilirsiniz, genellikle evlerin temizlik ve diğer masrafları ilk girişte ev sahibine ait olduğu için bu konu da çözüme kavuşabiliyor.

İngiltere’de etkinlikler ve aktiviteler

Alışık olduğumuz bir yaşam standardı elbette vardır. Yaz aylarında Akdeniz sahillerini doldurmak, gece hayatının akışına kapılarak güzel vakit geçirmek, boş vakitlerde yaz olsun kış olsun tatil yapabilecek yerleri bulmak Türkiye’de kolaydır elbette. Söz konusu İngiltere olduğunda elbette “bu imkânlar var mıdır?” sorusu akla gelebiliyor. Merak etmeyin, bu konuda gayet güzel vakit geçirebileceğiniz yerler ülkenin dört bir köşesinde sizi bekliyor olacak. Ada ülkesi olması tek başına yaz aylarını değerlendirmek için harika fırsatlar sunuyor mesela. Kışın da gece eğlenceleri ve ülkenin ortak olarak kutladıkları bazı bayramlar, gelenek ve göreneklerimizden biraz daha farklı olsa da eğlenmek için güzel fırsatlara dönüşebiliyor. Yani İngiltere’ye hangi yönünden bakarsanız bakın, alışkanlıklarınıza yakın bir şey bulabilir ve burayı yaşamaya değer bir yer olarak kabul edebilirsiniz. Sadece biraz sabır ve biraz da insanlara alışmak için kendinize zaman ayırmanız yeterli olacaktır. Bundan sonrası yaşamın verdiği hazzı deneyimlemekten ibaret olmaya başlayacaktır.