Yeni bir yaşam, farklı kültürlerin adresi: İngiltere

Türkiye, doğasıyla, tarihiyle, turizmiyle, insanlarıyla sıcak bir ülkedir. Ama aynı kaliteyi çalışma hayatında veya sosyal hayatta görmek maalesef ki biraz daha zordur. Özellikle de son yıllarda göçlerin daha fazla yaşanması iş hayatında ciddi kırılmaların yaşanmasına neden oluyor ve yerliler, başka ülkelerde yeni bir yaşamın izini sürmeye başlıyorlar.

Yeni bir yerde yaşamak, yeniden doğmaktan farksızdır. Hele eğitiminiz yoksa bilgi ve birikiminiz yoksa hele de ilk defa başka bir ülkeye gidecekseniz bu konuda bir hayli zorlanacağınızı bilmenizi isterim. İngiltere, yaşam kalitesi, çalışma koşulları ve sosyal hayatı ile Türklerin de en çok tercih ettikleri yerlerden biridir. Ankara Anlaşması Vizesi’ni bir fırsat olarak değerlendirebilecek güçte olanlar için ise tercih sıralamasının ilk yerlerinde yer alıyor İngiltere. Ama İngiltere’de yaşamak ne kadar kolay olur, bilinmeyen bir ülkeye alışmak, insanları ile iyi bir ilişki içinde bulunmak ne kadar rahat olabilir?

Trafiği bile ters akan bir ülkede nasıl yaşanır?

Bazı alışkanlıklar insanın ruhuna yapışır. Mesela Türkiye’de şoförler arabanın sol tarafında otururlar ama İngiltere’de tam tersidir ve bu da iniş-binişlerin de ters olmasına neden oluyor. İlk bakışta bunun pek de sorun olmayacağını düşünebilirsiniz ama işin biraz daha ciddiyetine değindiğinizde alışkanlıklarınızı tamamen değiştirmeniz gerektiğini anlayacaksınız. Düşünsenize yeni gitmişsiniz, arabanıza bineceksiniz ama soldan binmeye çalışıyorsunuz… Birkaç defa sanırım kendinizle alay bile edeceksiniz. Ama tabi bunlar basit şeyler, yani sorun edilecek konular değil, zaman içerisinde siz de bu duruma alışacaksınız ve artık Türkiye’deki soldan binme ezberini bozmaya başlayacaksınız.

Toplu taşıma kuralları çok farklıdır

Bizde toplu taşımaya binerken hele de İstanbul gibi büyük bir şehirde binerken muhabbet edecek biri aranız ve yanınızda oturan biri ile hemen iletişime geçmek için şirinlik yapılır veya ortaya bir laf atılır. “İstanbul’un da trafiği amma çekilmez bir hal aldı değil mi?” gibi bir soru koyu bir muhabbetin açılmasına ve yol boyunca muhabbetin devam etmesine yeterli gelir. Ama İngiltere’de bunu yapamazsınız çünkü burada toplu taşımalarda yüksek sesle konuşmak çok büyük ayıptır hatta birine bir soru sorsanız bile kulağınıza eğilerek kibarca “ayıp bir iş yaptığınızı” size söylemekten çekinmez. Yani Türkiye’deki alışkanlıklarınıza oldukça ters karakterleri vardır.

Eğitimi kaliteli ama bir o kadar da disiplinli

Ailece veya tek başınıza İngiltere’ye yerleşmeye karar verdiniz… Elbette buranın eğitim sisteminden geçmeden oturum alma şansınız olmayacaktır ama buranın eğitimi de cidden kalitelidir ve bir o kadar da disiplin kurallarına uygun hareket edilir. Bu da zaman zaman burada yaşamak isteyenleri sıkabiliyor. Türkiye’de alışılmış bir disiplinden çok daha farklı olarak eğitiminizde ne kadar ilerlediğinizi sürekli olarak kontrol eden bir mekanizma var ve siz de buna alışık değilseniz ilk zamanlarda bu sizin için büyük bir problemmiş gibi gelmeye başlar…

Korkmayın, alışmak çok da uzun sürmez

Yukarıda İngiltere’nin yaşamı ve yaşam kuralları ile ilgili bazı bilgiler verdik ve biraz da işi yokuşa sürerek bundan vazgeçip geçmeyeceğinizi test ettik. Tüm bunlara alışabileceğinizi düşündüyseniz kesinlikle haklısınız. Çünkü her ülkede yaşayan insan için başka ülkenin yaşam koşulları ilk etapta biraz garip gelebilir. Hele ki İngiltere’de eğitim konusu biraz daha ince elenip sık dokunulması gereken bir konu olduğu için belki biraz daha düşündürücü olmasına neden olabilir. Ama korkmayın, İngiltere gerçekten insanıyla, eğitimiyle, kültürel değerleri ve yaşam koşulları ile kısa sürede alışabileceğiniz bir ülkedir…