Elveda TOEFL IBT, Merhaba TOEFL Essentials

Yurt içinde veya dışında İngilizce üniversite eğitimi düşünen herkesin ilgi alanına giren TOEFL sınavı yeni bir değişimin eşiğinde. Korona döneminde yaşanan gelişmeler TOEFL testini de kaçınılmaz bir revizyona ve daha esnek bir kalıba girmeye zorlamış oldu. Ağustos 2021’e kadar kullanıma sunulması planlanan ‘TOEFL Essentials’ halen kullanımda olan TOEFL IBT’ye göre daha uygun maliyetli bir alternatif olarak tasarlanıyor. 

Korona’nın kara bulutlarının tüm dünyayı sardığı geçtiğimiz 12 ay boyunca üniversiteler öğrencilerin dil yeterliliklerini ölçme noktasında daha esnek bir tavır sergiledi. Pek çok okul kendi sınavını uygulamaya koyarken, IELTS ve TOEFL gibi genel geçer İngilizce testleri de format ve erişilebilirlik açısından daha esnek bir politika izlediler. Korona süreci İngilizce test pazarının lider iki ismi IELTS ve TOEFL yanında Duolingo ve Language Cert gibi daha esnek sınavların yıldızının parladığı bir dönem oldu. Duolingo’nun IELTS ve TOEFL gibi alanın oturmuş iki isminin tahtını sallaması boşuna değil: daha ucuza, daha kısa süreli ve daha az stresli görünen bir sınav olarak biliniyor.

 2021 yazında yeni TOEFL geliyor!

Korona’dan önce esamisi okunmayan ve bir avuç okul tarafından Duolingo testini şu anda dünya genelinden binlerce eğitim kurumu kabul etmiş durumda.  Hal böyleyken ve aralarında Yale,  NYU Stern, Cornell Johnson gibi üniversite ve prestijli fakülteler de Duolingo’yu bir test olarak tanımışken ETS’in TOEFL program direktörü Srikant Gopal’ın şu sözleri tespitten ziyade bir temenni gibi görünüyor: “Pandemi, tüm test döngüsünü ve test ritmini bozdu ve bu nedenle geçen yıl, düşük maliyetli sağlayıcıların bazılarına fayda sağlayan bir deneme dönemi oldu. Ancak görüşümüz, bunun ileriye dönük sürdürülebilir olmadığı ve pazarın daha kaliteli bir seçeneğe ihtiyaç duyduğu yönünde.”  

Dolayısıyla pazarın nevzuhur rakipleri tarafından domine edilmesine göz yummak istemeyen TOEFL rekabet içinde olduğu kurumların stratejisini izleyerek pastadan daha fazla pay kaptırmamak için TOEFL Essentials’ı kullanıma sunuyor. Ağustos 2021 itibariyle kullanıma sunulması beklenen TOEFL Essentials’la ilgili yeni gelişmeler oldukça sizinle paylaşıyor olacağız. Tüm öğrencilerimize ismi ve cismi ne olursa olsun tüm sınavlarında gönülden başarılar diliyoruz.

Alternatif Yurtdışı Eğitim ile Akademik alanda doğru tercihler yapabilirsiniz. Tüm soru ve görüşleriniz 0212 292 4326 numarayı arayarak danışmanlarımıza ücretsiz olarak sorabilirsiniz.