Dünyada En Çok Konuşulan Diller

İnsanların şüphesiz en önemli organlarından biri olan dil, aynı zamanda iletişim için en çok ihtiyaç duyduğumuz organımızdır. Her toplumda yaşayan bireyler iletişim için aynı dili konuşurlar. Her dilin kendine özel bir ritmi vardır ve kendi içinde bir kültürü barındırır. Her dil ayrı bir zenginliktir.

Afrika’da yüz binyıl önce doğan ve 50 bin yıl önce Orta Doğu’ya yayıldığı düşünülen dil, 40 bin yıldır modern dil olarak kullanıldığı bilinmektedir.Dilbilgisi derslerinden öğrendiğimiz Dil ailelerini hatılarsak

Ural-Altay dil ailesi, Afrika-Asya dil ailesi, Hint-Avrupa dil ailesi başlıca ailelerdir. Türkçe, Ural-Altay dil grubundadır.

Hint-Avrupa dil ailesinin grupları ise, günümüzde en çok öğrenilmeye rağbet gören yabancı dillerdir:

  • Germen (Almanca, Holandaca, İngilizce ve diğerleri),
  • Roman (Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve diğerleri),
  • Slav (Polonyaca, Çekçe, Rusça)

Ana dil olarak dünyada en çok konuşulan dil Çince’dir. Mandarin lehçesi yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından kullanılmaktadır. Bir milyarı aşan nüfusu ile Çin’in dünyanın en kalabalık ülkesi olduğu göz önünde bulundurulduğunda resmi dilinin de ilk sırada yer almasına şaşırmamak gerekir. Neredeyse her kelimesinin 4 farklı telaffuzu olması sebebi ile en zor öğrenilen dil olan Çince’dir.

Çince, Birleşmiş Milletler’in 6 resmi dilinden biridir.

Dünyada en çok kullanılan 2. Dil olmasına rağmen İngilizce’nin en çok kullanılan resmi dil olma gibi bir ünvanı vardır. Ayrıca en yaygın dildir. İngiltere, Amerika, Avustralya, Kanada, Yeni Zellanda, Hong Kong, Güney Afrika ve Zimbabwe gibi birçok ülkenin resmi dili İngilizce’dir. İngilizce, Çince, Fransızca, Arapça, İspanyolca ve Rusça ile birlikte Birleşmiş Milletler’in 6 resmi dilinden biridir.