Dil Eğitimi Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Yurtdışında dil eğitimi yıllar geçtikçe popülerliğini arttıran bir konu haline geldi. Bundan seneler öncesinde bu kadar popüler olmamasının sebebi; yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti veren kurumların azlığından kaynaklanıyordu. Bir diğer sebebi de; üniversitelerin şimdi olduğu gibi yurtdışı eğitim konusunda yönlendirme yapmamalarıydı. Şimdi ise; yurtdışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin danışma hizmeti alabileceği birçok danışmanlık şirketi, okudukları okullarda ise bu eğitime yönlendirici birçok seminer ve programlar yer alıyor.

Günümüzde her yıl binlerce öğrenci yurtdışı dil eğitimi için yabancı ülkelere gidiyor, ancak birçok öğrenci çok önemli birkaç noktayı gözden kaçırıyor. Bunlardan ilki; sıfır dil bilgisi ile yurtdışına gitme kararı vermektir. Şimdi diyeceksiniz ki dil biliyor olsam neden dil eğitimi almaya gideyim, evet haklısınız. Fakat öğrenmek istediğiniz dil hakkında hiçbir şey bilmeden bir ülkeye giden ve eğitim sürecine başlayan pek çok öğrenci büyük zorluklar yaşamaktadır. En azından temel bilgileri biliyor olmak önemli. Öteki türlü; yaşanacak ülke ve eğitim alınacak okul içerisinde büyük zorluklar yaşayabilirsiniz. Zaten bunun önüne geçebilmek ülkelerin büyük çoğunluğunda o ülkede eğitim alabilmek için belirli seviyede dil biliyor olmalısınız.

Çok öğrencinin düştüğü bir yanılgı da; gittikleri okulda Türkçe bilen birilerinin olacağı yanılgısıdır. Düşününki yüzlerce ülkeden sizin gibi dil eğitimi alma amaçlı başvurular alır okullar. Her bir ülkenin diline mensup bir kişinin okulda görev alıyor olması ise imkânsızdır. Bu sebeple önerim; yurtdışı eğitimi alma kararını vermeden önce öğrenmek istediğiniz dilin temellerini kendi ülkenizde atmanızdır. O dil üzerinde çalışıp, birkaç aylığına bir kursa giderseniz, dil eğitimini alacağınız ülkeden çekeceğiniz zorluğu minimuma indirirsiniz.

Yaygın olarak yapılan bir yanlış da; henüz bir dile çok hakim değilken, yurtdışına çıkıp iki dil birden öğrenmeyi istemektir. Hayal etmesi kolay; ancak uygulanabilirliği çok zor bir karardır. Özellikle de birkaç aylık eğitim sürecinde iki dili birden öğrenmek; gerçek bir öğrenme sürecinden bahsediyorum, mümkün değildir. O sebeple öncelikli olduğunu düşündüğünüz dili tamamen öğrenip sonrasında, başka bir plan dahilinde ikinci dili öğrenebilirsiniz. Bu stratejiyle planladığınız bir öğrenme süreci daha etkili olacaktır.