Danışmanımız Selvi Bilgili’nin gözünden İrlanda

irlanda-dil-okullari
MEI (Marketing English in Ireland)’in raporuna gore 2011’de Türkiye’ye özel bir vize uygulamasına başlayan İrlanda’da eğitim için giden öğrenci sayısı 49 idi. Bu sayı 2015’te muhteşem bir yükselişle 702’ye yükseldi. Kuşkusuz dünyada ve ülkemizde gelişen politik ve ekonomik dalgalanmalar ve kurlardaki artışlar; özellikle Türkiye için en iyi pazarlardan olan Amerika ve İngiltere’nin para birimlerinin artışı ve EURO’nun buna nazaran daha düşük kalması İrlanda’nın yükseliş sebeplerindendir. Bununla birlikte İrlanda Lonely Planet’s tarafından da dünyanın en arkadaş canlısı ülkesi seçilmiştir.

 

İrlanda henüz keşfedilmeyi bekleyen coğrafi, kültürel ve sosyal hayatla ilgili sınırsız güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Dil okuluna gitmek isteyen öğrencileri yemyeşil doğası ve sıcakkanlı insanlarıyla karşılar. Benim Dublin’le tanışmam bu yılın Ekim ayına denk geldi. MEI’in Dublin’de düzenlenen workshopuna katılarak oradaki dil okullarını gezme ve öğrencilerle konuşma şansım oldu. Vaktimin diğer kısımını ise şehri gezip keşfetmeye çalıştım.

 

İrlanda, Türkiye’ye 4 buçuk saat uçuş mesafesinde olup, saat farkımız 2 saattir. Yıl içerisinde kış ayları genellikle yağışlı geçse de ılıman bir okyanus iklimine sahiptir. Yazları ise serin ve bulutludur. Yazın ortalama sıcaklık 15°C, kışın ise 5°C’dir. Iffley Nehri başkent Dublin’i kuzey ve güney olarak ikiye ayırıyor. Okulların büyük bir kısmı nehrin kuzey kısmında ve şehir merkezinde yer alıyor; bunlara CES, Delfin ve International House gibi okulları örnek verebiliriz. Tam şehir merkezinde olmayıp  şehir merkezine  toplu taşıma ile 15 dakika mesafede olan Emerald ve Atlas Language School gibi okullar da eğitim kalitesi ve sosyal aktiviteler açısından çok beğenilen okullar arasında yer almaktadır. CES, İrlanda kökenli, kuruluşundan bu yana bir aile tarafından işletilen ve İngiltere’de şubeleri olan eski ve kaliteli bir okuldur. Atlas nehrin hemen karşısında çok modern ve büyük bir binaya sahip, birbirinden ilgili çalışan ve öğretmenleriyle öğrencilerin memnun kaldığı okulların başında gelmektedir. Delfin yine lokasyon olarak şehir merkezinde büyük bir binaya sahip, sınıfları, kütüphanesi, sosyal aktivitleri ve aynı zamanda uygun fiyatlarıyla öğrencilere cazip gelen bir okuldur. Emerald ise şehir merkezine  toplu taşımayla 15 dakika sürede, çok güzel ve huzurlu büyük bir bahçesiyle ve espresso içebileceğiniz kafesiyle sıklıkla tercih edilen okullar arasındadır.

 

Dublin’de dil eğitimi alabileceğiniz okullar zincir okullardan ziyade butik okullardır.

 

İrlanda’da dil okulları sadece Dublin’de bulunmuyor. Galway, Cork ve Limerick gibi şehirlerde de İrlanda dil okulları bulunmaktadır. Bu şehirlerin avantajı daha düşük ücretli konaklama bulunması ve yaşam giderlerinin daha az olmasıdır. Ayrıca Dublin’e gore Türk öğrenci sayısı daha azdır. Öğrenciler genellikle aile yanı konaklamayı tercih ediyor ve bundan oldukça memnunlar. Aile profillerinin oldukça önemli bir kısmı İrlandalı ailelerden oluşuyor ve çok sıcakkanlılar. Aile yanı deneyimi gerçekten tecrübe edilmesi gerekenlerden diye düşünüyorum. Yine de daha bağımsız olma düşünceniz varsa, okuların yurt ya da öğrenci evleri seçeneklerini düşünebilirsiniz ki bunlar genellikle şehir merkezine yakın olmaktadır.

 

Dublin’de ulaşım otobüs, tramvay ve trenlerle sağlanıyor. Ayrıca bir çok Avrupa şehrinde olduğu gibi bisiklet kullanımı da oldukça yaygın. Dublin bir başkent için güvenli olmakla beraber, akşam eve dönüşlerde toplu taşımayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Görülmesi gereken yerlerin birçoğu birbirine yürüme mesafesinde. Yürümeyi seviyorsanız Dublin sokaklarında turlamak size oldukça zevkli gelecektir.

 

Irlanda kültürü oldukça renkli, müzik ve dans konusunda ise çok başarılılar. Dünyada oldukça takipçisi olan Irish Music benim yabancısı olmadığım ve İngiltere’de geçen eğitim hayatım boyuncada dinlediğim bir müzk türüydü, fakat Dublin pub ve sokaklarında canlı olarak dinlemek ve izlemek gerçekten paha biçilemez bir deneyim ve şölendi. Ayrıca davetlisi olduğumuz kurumun veda gecesinde sahneye çıkan ‘’stepdancing’’  sanatçıları, en dans sevemeyen insanı bile ayağa kaldıracak cinsten. Gayda oldukça baskın şekilde kullanıldığı için bana Karadeniz özgün müziklerini de anımsattı.

dublin

Şüphesiz ki Temple Bar, Dublin denilince ilk akla gelen mekanlardandır. Dublin’deki meşhur kırmızı tabelalı pub olarak bilinse de, aslında aynı zamanda o bölgenin de adıdır. Bir çok pub ve café bu bölegede yer almaktadır.. Burada İrlanda’nın en ünlü ve eski birası Guinness’i deneme imkanı bulabilirsiniz.

 

Ayrıca bilmekte fayda var ,Microsoft, Google ve Facebook gibi dünyanın en ünlü ve büyük bilişim firmasının Avrupa genel merkezleri Dublin’de bulunmaktadır. İrlanda’ya gidiyorsanız mutlaka görmeniz gereken yerler Guinness Storehouse, Trinity College Library, Book of Kells, Temple Bar, Grafton Street, Phoenix Park, Dublin Zoo, National Museum of Ireland ve Fitzwilliam Square gibi yerlerdir. Grafton Street, Temple Bar, O’Connell Street civarındaki mağazalar ve St. Stephens Green Shopping Centre isimli alışveriş merkezi, fazla seçeneğin bulunduğu alternatifler olarak öne çıkmaktadır.

 

Özetle, İrlanda’yı yaz döneminde İngilizcenizi ilerletmek ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen diğer öğrencilerle pratik yapmak için düşünebilirsiniz. Özellikle büyük metropolleri tercih etmiyorsanız İrlanda sizin için güzel bir alternatif olabilir.  Uzun dönemde ise 25 hafta üzeri eğitim aldığınızda yaz aylarında part-time çalışma izniniz olacağı için harçlığınızı çıkartma olanağına da sahip olabilirsiniz. Bununla ilgili detaylı bilgileri Alternatif danışmanlarından alabilirsiniz.

 

https://alternatifecs.com/dil-okulu/irlanda-dil-okullari/