Cambridge Education Group Gezisi

Bu yazıda 7-11 Mart tarihleri arasında katıldığım ve Cambridge, Canterbury, Londra, Coventry, Preston sehirlerini kapsayan geziyle ilgili izlenimlerini sizlerle paylasmak istiyorum.
Pekçoğumuzun bildiği gibi Türkiye’de lise eğitimini tamamlayan öğrenciler üniversiteye doğrudan başlamak yerine adına foundation / diploma denilen programlarla üniversiteye adım atıyorlar. İngiliz öğrenciler 5 yaşında başlayıp ve nihayetinde 2 sene süren A Level eğitimini tamamlayıp üniversite kapısına geldiklerinde 13 sene okumuş oluyorlar. Eğitim sistemleri arasındaki farklılıktan kaynaklanan süreyi telafi yanında yabancı öğrencileri İngiliz yüksek öğretim sistemine adapte etmek gibi bir fonksiyonu da olan bu köprü programları daha yakından tanımak amacıyla Cambridge Education Group tarafından organize edilen ve yukarıdaki şehirleri kapsayan geziye katıldım

Cambridge-Education-1

İlk durağımız Cambridge’ti. Pazar günü Londra’ya ulaştığımda hava beklediğimin çok üzerinde bir sıcaklıkta beni karşıladı. Güneş pırıl pırıl aydınlatıyordu Londra’yı. Londra’yı çepeçevre saran ring-road üzerinden Cambridge’e bağlanan yola girdik ve otomobille ortalama 1.5 saat süren bir yolculuktan sonra Cambridge’e geldik.
Cambridge ilginç bir şehir: akademik olarak dünyanın sayılı yerlerinden birisi olan ve adını aldığı şehirle özdeşleşmiş bir yer burası. Sadece Trinity College’deki Nobel ödülü sahibi akademisyenlerin sayısının bütün Oxford’da Nobel kazanmış akademisyenlerden daha fazla olduğu düşünülürse Cambridge’in kolejlerinin şehrin dört bir yanına nasıl vakur bir şekilde yaslanmış olduğunu anlamak kolaylaşır.

Cambridge-Education-2

Cambridge Education Group’un hazırlık okulu okulan CATS Cambridge mevcutları arasında en merkezi konumda olanı. Cambridge Üniversitesi’nin şehrin her tarafını kuşatmış kolejleri arasında kendine yer bulmuş. Tur liderimiz Sophie bize okulu gezdirirken aynı zamanda Cambridge kolejlerini de tanıtıyor tabi.
Cambridge Education Group çatısı altındaki bu okulun özellikle moda tasarımı okumak isteyen öğrenciler için özel bir anlamı var. Sunulan Foundation derecesinin RADA tarafından valide edildiği tek okul hüviyetinde Cambridge School of Visual and Performing Arts. (CSVPA) Okul aynı zamanda Universite of The Arts London tarafından foundation programlarını sunmak üzere yetkilendirilmiş tek okul niteliğinde. Okulun art & design foundation programının bir özelliği de öğrencilerin programa başlarken düşünceleri ne olursa olsun buradaki ilk 6 hafta boyunca genel bir eğitim alıyor olmaları. Sanat & Tasarım alanında farklı bölümlerde üniversitelere geçiş yapmak üzere buraya gelen öğrenciler ilk 6 hafta boyunca moda, fotoğrafçılık ve mimarlık konularında temel bir eğitimden geçiriliyorlar. Bu sürenin sonunda beklentilerini ve becerilerini yetkin eğitmenler nezaretinde tekrar gözden geçiren öğrenciler tam olarak üniversite okumak istedikleri alana daha sağlıklı bir şekilde yönelmiş oluyorlar.
CSVPA ayrıca Kingston Üniversitesi’nin Illustration lisans programlarının üç sene içinde sunuldugu bir kul konumunda. Yani aynı programı aynı içerikle burada üç sene içinde tamamlayarak her zamandan hem de paradan tasarruf etmek mükmkün.

Cambridge-Education-3

İngiltere’de öğrenciler arasında Russell Group okullarının büyük bir şöhreti var. ülkede kurulu olan 130 civarındaki üniversite arasında sayıca 20’yi bulan bu okullar hükümetin araştırma fonları için ayırdıkları paydan %75 gibi büyük bir pastayı paylaşıyorlar. Bu bütçe haliyle okulların çalıştırdıkları akademisyenlerin yapısına, okulun fiziksel imkanlarına da dogrudan yansıyor. Okulda seminer veren hocalardan bir tanesi Rus ve Doğu Avrupalı öğrenciler arasında Oxford ve Cambrige’ten ziyade LSE’ye ağırlık verdiklerini ifade ediyor. CSVPA olsun diger CATS hazirlik okulu olsun buradaki yetkililerin hepsi Russell Group okullarına çok sayıda öğrenci yerleştirmekle övünüyorlar.

Cambridge-Education-4

Okul öğrencilere Foundation programlarından başlayıp A-Level’a giden yolda uzunca bir yelpazede program sunmakla kalmayıp onları üniversite başvuruları konusunda da yönlendiriyor.
University of the Arts London: (CSM, LCF, Chelsea, LCC, CCA, WCA)
Kingston
Sheffield Hallam
Manchester Metropolitan University
Nottingham Trent University
Univ. for Creative Arts
Falmouth College
Oxford
Slade
Newcastle
Glasgow
Parsons
FIT
University of Hertfordshire
De Montfort..

gibi Art & Design konusunda dünyaca şöhret sahibi okullara öğrenci hazırlıyor CSVPA.
Master programından çıkan öğrencilerin ise yoğunlukla
Kingston
Goldsmiths
Slade
Cortaould Institute
Royal College of Art (İki sene süren master programlarının fiyatı senelik 25 bin GBP civarında).
ifade ediliyor.
Bristol Old Vic’taki 16 kişilik bayan öğrenci kadrosu için yer için 3500 kişi yarışıyormuş.
Cambridge’ten sonra ikinci durağımız Geofrry Chaucer’in Canterbury Tales’ini yazdigi Kent. Canterbury Hikayelerinde Londra’dan buraya gelen Hristiyanların hikayelerini anlatır Chaucer. Bizim Cambridge’den Canterbury’e gelmemiz o zamanki yolculukların aksine tabi ki daha kısa sürdü. Üstelik otobüsün radyosundaki vatandaş da A-Level sonuçlarından bahsedip duruyorduJ
Canterbury Londra’ya bir saatten daha az mesafede kurulu bir şehir. Güvenli ve nispeten küçük bir şehir. Yakınlarından River Stour diye bir nehir geçiyor ve 20 dakika uzağında ödül almış plajlar bulunuyor. Kent şehrinde
University of Kent
Canterbury Christ Church University
University for the Creative Arts olmak üzere 3 üniversite ve pekçok kolej bulunuyor.

Cambridge-Education-5

Canterbury’den sonra Cambridge Education Group’un en son foundation kampüslerinden olan Londra Üniversitesi’ne bağlı Birkbeck’e geçiyoruz. Londra’da Bloomsbury’de oldukça merkezi bir konumda kurulu olan Birbeck’in kökleri 1823’te London Mechanics Institute adıyla kurulduğu zamana kadar geri gidiyor. University of London federasyonunun akşam okulu olarak kurulan Birkbeck, zamanla uluslararası şöhrete sahip bir öğretim ve araştırma kurumu kimliği kazanmıştır. Aralarında John Maynard Keynes gibi ünlü akademisyenlerinde bulunduğu çok sayıda tanınmış figüre ev sahipliği yapan okul bugün 19 binden fazla öğrenciye Londra’nın merkezinde kaliteli eğitim olanakları sunmaya devam ediyor.

Cambridge-Education-6

Birkbeck’te bizzat bu okulun yanında University of London’a bağlı Queen Mary, Royal Holloway, Institute of Education gibi okullara da geçiş sağlayan Foundation ve Premaster programları sunuluyor.
***
1992 senesinde Coventry Polytechnic’in Coventry Üniversitesi’ne dönüşmesiyle kurulan okulun kökleri 1843’te kurulan Coventry College of Design’a kadar gidiyor.

Cambridge-Education-7

Britanya genelinde ‘disaster management’ konusunda program sunan ilk okul olma özelliğine sahip olan Coventry Üniversitesi,
Üniversitenin A. Faris tarafından tasarlanan logosu görkemli tüyleri ile Arap çöllerinde yaşamış olduğuna inanılan efsanevi kuş Anka’yı temsil eder. Efsaneye göre türünün tek örneği olan ve beş altı yüz yıl yaşadıktan sonra kendini ateşe atan ve küllerinden tekrar dirildiğine inanılan bir kuştur Anka. Coventry şehrinin ikinci dünya savaşından ciddi bir hasarla çıkmasından sonra kendini yeniden inşa etmesine uygun bir hatırlatma olan Anka kuşu sembolünü Coventry Üniversitesi de kendisiyle ilişkilendirmekten gurur duyuyor. 2006 yazında bu sembol Anka’nın başı sağa bakar şekilde tekrar revize edilmiştir. Bunun gayesi üniversitenin kendisini ileriye dönük olarak canlı tutma arzusudur. Üniversite gerçekten de bu yönde ciddi yatırımlar yapıyor ve …

Cambridge-Education-8

Coventry Üniversitesi halihazırda şehir merkezinde 130 dönümlük devasa bir kampüs ortamına sahip. Bugatti Building olarak bilinen merkezinde gerçek ölçülerde araç dizaynı ve stil çalışmaları yürütülüyor. İç mimarisiyle ödül kazanan ve 20 milyon pounda malolan kütüphanesi gün ışığından en iyi şekilde istifade edilecek şekilde dizayn edilmiş.
***
Temelleri 1828 senesinde kurulan “Institution for the Diffusion of Useful Knowledge”a kadar giden University of Central Lancashire (UCLAN), bir cok asamalardan gectikten sonra 1992 senesinde üniversite statüsünü kazanir.

Cambridge-Education-9

Halihazirda 35 bin civarindaki öğrencisiyle İngiltere genelinde bu anlamda 6. Büyük üniversite ünvanına sahip olan UCLAN; Manchester’in kuzeyinde bulunan Preston şehrinde kurulu. Üniversitenin çatısı altında kurulu fakülteler şunlar:
Art, Design and Performance
Built and Natural Environment
Computing, Engineering and Physical Sciences
Dentistry
Education and Social Science
Forensic and Investigative Sciences
Health
Journalism, Media and Communication
Lancashire Business School
Lancashire Law School
Languages and International Studies
Pharmacy and Biomedical Sciences
Psychology
Social Work
Sport, Tourism and the Outdoors

Cambridge-Education-10

Üniversitenin öğrenci birliğinin mekanı olan ’53 Degrees’ bir gece kulübü görünümünde ve içnde büyük müzik gruplarının icra yapabileceği şekilde dizayn edilmiş. ’53 Degrees’ iki kattan oluşuyor ve her bir katta önde gelen müzik gruplarının icra yapabileği platfromlarla birlikte toplamda 1200 + 400 kapasitesinde kişi ağırlayabiliyor.

Cambridge-Education-11