Başarılı Bir Eğitim İçin Yurtdışını Değerlendirin

Her insan eğitiminin kaliteli olmasını ve eğitim sonrasında hedeflerine daha sağlıklı şekilde ulaşmayı hayal eder. Daha iyi yerlerde okul okumak, yabancı dil öğrenerek daha güzel kariyer yapmak ve daha da önemlisi okul sonrası hayatında daha güzel işlere girebilmek ve buralarda kariyer yapmak, her öğrencinin temel olarak istediği şeylerden biridir. Ancak bazılarını ülkemizde gerçekleştirmek mümkün olsa da daha da üst seviyeleri gerçekleştirebilmek neredeyse imkânsızdır. Mesela ülkemizde üniversite sayısı ve diğer ülkelerdeki üniversitelerin başarı seviyesi ile karşılaştırılması gibi bir takım analizler yapıldığında yurtdışında eğitim almanın daha mantıklı olduğunu gösteriyor. Mesela Avustralya’da yer alan üniversiteler, eğitim kalitesi bakımından dünya geneline nam salmış yerlerdir. Dünyanın zirve 100 üniversitesinden 7’si Avustralya’da yer almaktadır. Bunun gibi diğer ülkelerde de yine eğitim düzeyi çok yüksek olan üniversiteler bulunmakta ve buralarda sunulan haklar ülkemiz üniversitelerine göre daha yüksek ve yoğunluktadır. Yurtdışı eğitim her anlamda öğrenciler açısından olumludur, mesela farklı insanlarla kaynaşmak kişinin ön görüsünü açar ve daha fazla kültürler hakkında bilgi sahibi olmasına imkân tanır. İngilizce dil eğitimi almak için harcanacak onca para yerine gidilecek yerde ortak dil olarak İngilizce konuşulması ve eğitim dilinin de yine İngilizce olması, kısa sürede yabancı dil öğrenimini kolay hale getirmektedir.

Hangi ülkeler daha caziptir?

Yabancı dil eğitimi veya üniversite eğitimi için yurtdışına çıkmaya karar veren öğrencilerin yapmaları gereken ilk şeylerden biri gidecekleri ülke hakkında bilgi edinmeleri ve okullar hakkında detaylı araştırma yapmalarıdır. Bu konuda sağlıklı adımlar atıldığında eğitim hayatının daha iyi olması beklenebilir. En nihayetinde dünyanın en iyi okullarına sahip olan ülkelerden birine de gitseniz, tercih ettiğiniz okul doğru değilse veya gittiğiniz kentin yaşam koşulları size göre değilse burada eğitim almanız bir hayli zor olacak, alsanız bile istediğiniz düzeyde olmayacaktır. Yurtdışı eğitim hassasiyet ve ciddiyet gerektiren bir dönemdir. Bu dönemde alınacak kararlar, yapılacak tercihler öğrencinin okul hayatını ve sonrasını etkilemektedir, bu yüzden önemli kararları almadan önce araştırmalarınızı sağlam bir şekilde yapmanızı öneririz. Peki, hangi ülkeler eğitim için daha caziptir? Aslında her ülkenin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Mesela Avustralya, dünyanın en iyi üniversitelerinden 7’sine ev sahipliği yapmaktadır, ancak yaşam koşulları diğer ülkelere göre daha pahalıdır. Amerika, çok sayıda sahip olduğu üniversitesi ile bilinmektedir, her yıl binlerce uluslararası öğrenci, buraya eğitim almak için kayıtlarını yaptırmaktadır. Avantajları bir hayli fazla olan bir ülkeden söz ederken öğrenci vizesi konusunda diğer ülkelere göre daha yaptırımcı bir ülke olduğunu söylememiz doğru olacaktır. Bunlara alternatif olarak; Kanada, Yeni Zelanda, İspanya ve İrlanda gibi ülkelerde eğitim için tercih edilebilecek, avantaj ve dezavantajları olan ülkelerdir. Araştırmanızı yaptıktan sonra karar vermek size kalmış.

Öğrenci vizesi almak kolay mı?

Dünyanın birçok vize isteyen ülkesi, vize vermek için şartları zorlaştırır, ancak ortak olarak eğitim almak isteyen öğrenciler için tüm ülkelerde neredeyse kolaylık sağlanmaktadır. Yani öğrenci vizesi almak, sivil vize almaktan çok daha kolaydır. Tabi bunun için yerine getirilmesi gereken şartlar vardır; referans mektubu, diploma, gider belgeleri, banka dekontları gibi bir takım belgelerin hazırlanması gerekiyor. Kolay gibi görünse de bazen küçük detaylar yüzünden vize iptal edilebiliyor, bu nedenle yurtdışı eğitim almak isteyenlerin bir danışman ile görüşerek işlemler konusunda yardım alması en sağlıklısı olacaktır.